Облік видів економічної діяльності

16.4. Бухгалтерський і податковий облік готельних послуг

Облік матеріальних активів

Номерний фонд готелю комплектують ліжками, постільними речами (матраци, подушки, ковдри), приліжковими килимками, стільцями, столами, шафами, дзеркалами, телевізорами, холодильниками тощо залежно від категорії готелю. При цьому, як зазначалося, є обов'язковий мінімальний набір постільних речей, постільної білизни (простирадла, підодіяльники, наволочки), інвентаря. Необхідну для готелю кількість постільної білизни і рушників розраховують виходячи з кількості ліжко-місць та частоти зміни білизни в готелі певної категорії.

У бухгалтерському обліку постільна білизна обліковується частіше як МШП (рахунок 22), постільні речі — як інші необоротні матеріальні активи (субрахунок 112), інвентар — на субрахунку 106 або 112 залежно від вартості.

Миючі засоби, що використовуються для прибирання і для прання, обліковуються на субрахунку 201.

Формений одяг обліковується на рахунку 22 або субрахунку 112 згідно з обліковою політикою готелю. Для три-, чотири- і п'ятизіркових готелів наявність форменого одягу в обслуговуючого персоналу є обов'язковою, і його вартість включається до валових витрат при придбанні (або через амортизаційні відрахування, якщо він віднесений до інших необоротних матеріальних активів). Для готелів нижчих категорій або без категорій витрати на придбання форменого одягу можна включати до складу валових витрат як складову частину витрат на оплату праці; при цьому вартість безоплатно виданого форменого одягу (або сума знижки в разі його пільгового продажу персоналу) додається до сукупного оподатковуваного доходу працівника).

Бухгалтерські проведення з обліку придбання матеріальних активів наведено в табл. 16.3, а з обліку їх використання — в табл.16.4.

Таблиця 16.3







Облік витрат і доходів готелів

Витрати готелю обліковуються на рахунках 23 і 92, можливе використання рахунку 91. Як зазначалося, до рахунку 23 можуть відкриватись окремі субрахунки. За наявності в готелі ресторану, магазину, бару для обліку їх витрат обігу використовується рахунок 93.

Собівартість послуг готелю розраховується виходячи з фактичних витрат за відповідними елементами та статтями витрат. Собівартість одного місця на добу визначається діленням повної собівартості на кількість номерного фонду (з урахуванням категорії номерів — одно-, двомісні, "люкс" тощо). Можна визначати вартість 1 м2 діленням повної собівартості на площу номерного фонду.

Дохід готелю обліковується за кредитом субрахунку 703 у кореспонденції із субрахунком 301 при готівкових розрахунках і з субрахунком 361 — при безготівкових розрахунках.

Бухгалтерські проведення з обліку витрат і доходів готелю з визначенням валового доходу і валових витрат подано в табл. 16.4.

Прибуток у податковому обліку дорівнює: ВД - ВВ - АВ = = 20 000 - 10 100 - 2000 = 20 000 - 12 100 = 7900 (валові витрати визначено за даними табл. 16.3 і 16.4).