Бухгалтерський облік (1998)

Б.4.2.2.9. Побудова фінансового обліку процесу виробництва в системі рахунків

Побудова фінансового обліку виробництва здійснюється у системі таких рахунків:

— Рахунки витрат за елементами (клас 8)

Рахунки витрат діяльності (клас 9)

Окремі рахунки запасів (клас 2), до яких належать «Виробництво», «Напівфабрикати», «Брак у виробництві», «Витрати майбутніх часів».

Економічна та структурна характеристика наведених рахунків викладена в інструкції до плану рахунків, але вона не передбачає розподілу рахунків на субрахунки першого та другого порядку. Якщо врахувати, що процес обліку виробництва складається із шести етапів, то очевидна невідповідність побудови рахунків вимогам управління виробничим процесом, особливо аспекту обчислення собівартості.

Система рахунків недосконала і з інших причин. Наприклад, рахунок «Виробництво» виконує одночасно три функції: матеріальну (на ньому обліковують незавершене виробництво), збірно-розподільну та калькуляційну.

У системі рахунків відсутні такі, як «Зведення видів затрат», «Випуск продукції». Ці недоліки плану рахунків частково компенсуються робочими планами рахунків, які розробляються в господарствах.

Дані та показники про затрати як інформаційна сукупність відображають на рахунках. Схематично цей процес показано на рисунках Б.4.11—Б.4.13.







2. Розподіл (та перерозподіл) непрямих затрат.

Зведення затрат та визначення собівартості виготовленої продукції.

Калькуляційні процедури визначення фактичної виробничої фінансової собівартості продукції за окремими видами.

Визначення собівартості реалізації.

Якщо підприємство використало варіант без обліку затрат на рахунках класу 8 «Затрати за елементами», виникає додаткова робота для їх визначення при складанні звітності.

Таким чином, як видно із цих схем, відображення використаних ресурсів на виробництво та формування елементів витрат — це перший етап обліку процесу виробництва. Далі у визначеній послідовності витрати з одних рахунків обліку виробничого процесу частинами або разом (підсумком) перераховуються на інші рахунки обліку процесу виробництва. У кінцевому результаті всі витрати на виробництво концентруються на відповідних рахунках затрат виробництва. На цих рахунках відображають решту, тобто третій, четвертий, п'ятий та шостий етапи обліку виробничого процесу. Але слід відзначити, що така побудова обліку виробництва відповідає вимогам часу, особливо коли врахувати вимоги ЕОМ.