Специфікація ф’ючерсного валютного контракту
Зведення характеристик, строго визначуваних біржею як для базового активу, так і для самого контракту, зазвичай доступне інвесторам у вигляді таблиці, що називається специфікацією ф'ючерсу.
Відповідно до Положення про порядок реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі специфікацій стандартизованих строкових контрактів, специфікація ф’ючерсного контракту повинна містити такі реквізити:
1) назва контракту з обов’язковим зазначенням в ній слів “ф’ючерсний контракт”;
2) вид контракту (з поставкою базового активу або без поставки базового активу);
3) базовий актив ф’ючерсу та його характеристики;
4) спосіб виконання зобов’язань за ф’ючерсом (поставка базового активу або розрахункове виконання);
5) дата поставки (дата виконання зобов’язань за ф’ючерсом).
6) обсяг контракту (кількість одиниць базового активу);
7) методика визначення котирувальної ціни;
8) мінімально допустима зміна ціни ф’ючерсу (тік);
9) ціна виконання або розрахункова ціна (методика визначення ціни);
10) термін виконання;
11) порядок виконання контракту;
12) методика визначення розрахункової ціни
13) відповідальність сторін у разі невиконання чи неналежного виконання зобов’язань за контрактом.
У разі, якщо базовим активом ф’ючерсного контракту є біржовий індекс, фондова біржа додає методику його розрахунку.
Будь-яка сторона ф’ючерсного контракту має право відмовитися від його виконання виключно за наявності згоди іншої сторони контракту або у випадках, визначених цивільним законодавством
Базовий актив. Фінансовий інструмент, що становить основу ф'ючерсу. Наприклад британські фунти, євро, гривня.
Якщо ф’ючерсний контракт складається на валюту, то базовим активом буде саме ця валюта. В даному розділі вписується і мінімальний лот (тобто кількість базового активу по одному ф’ючерсу)
Торгові дні. Для валютних торгів оговорюються дні для торгівлі. Визначається перший та останній день торгів. Приклад:
Торги по ф'ючерсах проводяться кожен робочий день.
Першим торговим днем ф'ючерсу з певним місяцем виконання є п'ятнадцяте число календарного місяця, віддаленого на шість місяців від дня виконання ф'ючерсу. Якщо цей день не являється робочим днем, то першим торговим днем ф'ючерсу є найближчий наступний робочий день.
Останнім торговим днем ф'ючерсу з певним місяцем виконання є робочий день, передуючий дню виконання цього ф'ючерсу.
Терміни розрахунків (або терміни виконання). Допускається поводження ф'ючерсів з виконанням у певний період часу, встановлюється день виконання ф’ючерсу. Приклад:
Виконання (розрахунковим днем) ф'ючерсу з певним місяцем виконання є п'ятнадцяте число цього місяця. Якщо цей день не являється робочим днем або в цей день за підсумками торгів іноземними валютами у ПрАТ "Українська міжбанківська валютна біржа" (далі - біржа) курс євро до гривні не був встановлений, то днем виконання ф'ючерсу є найближчий наступний робочий день, в який буде встановлений курс євро до гривні за підсумками торгів іноземними валютами на біржі.
Одночасно проводяться торги ф'ючерсами з днями виконання в найближчі шість місяців. При цьому в день виконання цієї серії ф'ючерсів торги по цій серії не проводяться, і починають проводитися торги по новій серії ф'ючерсів.
Спосіб виконання. Ф'ючерси є розрахунковими фінансовими інструментами без постачання і виконуються здійсненням виплат варіаційної маржі, нарахованої по позиціях, відкритих по цьому фінансовому інструменту, з дня відкриття цих позицій до дня виконання цього фінансового інструменту включно. Варіаційна маржа визначається в ході клірингової сесії згідно з Правилами.
Ціна ф’ючерсу. Встановлюється співвідношення валют. Приклад:
Ціна ф'ючерсу встановлюється як кількість гривень за один євро з точністю до однієї гривні.
Величина цінового пункту (мінімальна зміна ціни) ф'ючерсу складає 1 (одна) гривня
Ціна ф'ючерсу може мати значення, кратні величині цінового пункту.
Вартісна оцінка цінового пункту дорівнює 1000 (одна тисяча) гривень.
В перший торговий день по цій серії фінансових інструментів біржею встановлюється допустимий діапазон цін, на підставі якого розраховується:
- ліміт зміни ціни першого торгового дня, рівний половині різниці між верхнім і нижнім значенням встановленого діапазону цін;
- ціна, використовувана в перший торговий день для контролю ліміту зміни цін і розрахунку вартісної оцінки чистих позицій, рівна середньому арифметичному верхнього і нижнього значення встановленого діапазону цін.
Розрахункова ціна ф'ючерсу визначається в порядку, встановленому Правилами.
Остаточною розрахунковою ціною для ф'ючерсу з певною датою виконання являється курс євро до гривні, встановлений за підсумками торгів іноземними валютами на біржі в день виконання ф'ючерсу, якщо цей курс відрізняється від розрахункової ціни, встановленої для цього ф'ючерсу в останній торговий день, не більше ніж на значення ліміту зміни ціни, встановлене для цього ф'ючерсу на день його виконання.
Якщо розрахункова ціна, встановлена для цього ф'ючерсу в останній торговий день, перевищує курс євро до гривні, встановлений за підсумками торгів іноземними валютами на біржі в день виконання ф'ючерсу, більш ніж на значення ліміту, то остаточною розрахунковою ціною для ф'ючерсу з певною датою виконання являється розрахункова ціна, встановлена для цього ф'ючерсу в останній торговий день, зменшена на значення ліміту.
Якщо розрахункова ціна, встановлена для цього ф'ючерсу в останній торговий день, менше курсу євро до гривні, встановленого за підсумками торгів іноземними валютами на біржі в день виконання ф'ючерсу, при цьому величина цієї різниці перевищує значення ліміту, то остаточною розрахунковою ціною для ф'ючерсу з певною датою виконання являється розрахункова ціна, встановлена для цього ф'ючерсу в останній торговий день, збільшена на значення ліміту.
В цілях справжньої специфікації торги іноземними валютами на біржі розуміються в тому сенсі, в якому вони визначені в Регламенті проведення торгів іноземними валютами у ПрАТ "Українська міжбанківська валютна біржа" від 26.11.2009 №116 і Операційному регламенті торгового дня по угодах купівлі, продажу, конверсії іноземної валюти у ПрАТ "Українська міжбанківська валютна біржа", затвердженому рішенням Правління біржі.
Торгівельні ліміти. Значення торгових лімітів встановлюються і змінюються біржею. Значення торгових лімітів доводяться до відома учасників торгів не пізніше чим за один торговий день до набуття чинності.
Біржові збори. В даному розділі описується розмір біржових зборів, та формулу суми угоди. Приклад:
Встановлюються наступні розміри біржового збору по угодах купівлі-продажу ф'ючерсів, що підлягають сплаті учасником торгів, з урахуванням податку на додану вартість по ставці 20% :
продавця ф'ючерсів - у гривнях у розмірі 0,001% від суми укладеної угоди у гривнях;
з покупця ф'ючерсів - у гривнях у розмірі 0,001% від суми укладеної угоди у гривнях.
Сума укладеної угоди за наступною формулою:
де:
С - сума угоди;
Цр - ціна, використовувана в перший торговий день для контролю ліміту зміни цін і розрахунку вартісної оцінки чистих позицій;
Ок - об'єм угоди в контрактах;
См - вартісна оцінка мінімальної зміни ціни, встановлена в перший торговий день;
Мц - мінімальна зміна ціни.