Аналіз банківської діяльності (2002)

9.3.5. Аналіз операцій з надання в оренду індивідуальних банківських сейфів

Останнім часом стала дуже популярною нетрадиційна послуга комерційних банків — надання в оренду індивідуальних банківських сейфів, яка дає можливість клієнтові банку використовувати індивідуальний банківський сейф для зберігання цінних речей або документів на умовах конфіденційності. Використання індивідуальних сейфів проводиться на підставі договору, що укладається між клієнтом і банком, у якому обмовлюються розміри орендованого сейфу, плата за оренду, термін дії договору.

Використання індивідуальних банківських сейфів є надійним, зручним і безпечним засобом збереження таких цінностей, як:

• цінні папери;

• банківські метали;

• грошові заощадження;

• конфіденційні документи;

• антикваріат;

• ювелірні прикраси й інші дорогоцінності;

• інші предмети, що є цінністю і відповідають розмірам сейфа.

Індивідуальні банківські сейфи, як правило, розміщені в спеціально обладнаних приміщеннях на території банку, що відповідають вимогам грошових сховищ банку. Банк несе матеріальну відповідальність за зберігання індивідуального сейфа.

Аналіз надання послуг з оренди індивідуальних банківських сейфів полягає в аналізі ефективності надання цієї послуги, що виражається обсягом одержуваних прибутків банком, динаміку яких можна відстежити за відповідними рахунками доходів банку.

Аналіз тарифів на аналогічні послуги, запропоновані іншими банками, і встановлення конкурентоспроможних тарифів банку, визначає прийнятність для клієнта запропонованих банком послуг з оренди індивідуальних банківських сейфів і є суттєвим чинником, який впливає на обсяги надання цієї послуги.

Аналіз впливу окремих факторів на фінансовий результат розкривають дані табл. 9.32.

Таблиця 9.32

АНАЛІЗ ВПЛИВУ ЦІНИ ЗА ОРЕНДУ СЕЙФА НА РІВЕНЬ ОТРИМАНИХ ПРИБУТКІВЗа даними таблиці 9.32 проглядається тенденція збільшення обсягів надання послуг з оренди банківських сейфів, залежно від зменшення ціни на цю послугу, що виражається одержанням максимального рівня прибутку у звітному році.