Економіка зарубіжних країн (2005)
1.1. Місце та роль національної економіки в системі світогосподарських зв’язків
Упродовж ХХ ст. максимального розвитку набувають міжнародні ринкові відносини, які у своїй основі призвели до руйнації економічної та політичної відособленості країн, посиленні міжнародного поділу праці, спеціалізації держав-лідерів на виробництві товарів та послуг, стимулюванні обміну продуктами праці та науково-технічними досягненнями (особливо у сфері “ноу-хау”), потужним впливом ТНК на всі сфери суспільного життя (за даними проф. Мяснікової (Росія) саме в них сконцентровано у 4-5 разів більше фінансових ресурсів, ніж у всіх національних банках світу разом взятих), потужними інвестиційними хвилями, які максимально посилюють процес нерівномірності соціально-економічного розвитку країн та регіонів.
Суттєвих змін у системі соціально-економічних наук у ХХ ст. зазнав і понятійний апарат. Для характеристики єдності національних економік все частіше почали використовувати дефініції “світова економіка” чи “світове господарство”, а в останні п’ятнадцять років ще й «глобальна економіка», які на думку багатьох науковців є тотожними і знаходяться у ієрархічних (таксономічних) зв’язках з поняттям “національна економіка”. Таким чином: світова економіка – це сукупність національних господарств, які пов’язані одне з одним системою міжнародного поділу праці, економічними, політичними та соціокультурними відносинами.
Спробу визначити основні складові поняття “світова економіка” (СЕ) робили багато науковців, однак, найбільш вдалим є тлумачення французького економіста Мішеля Бо, який переконаний, що компонентний склад СЕ утворюють вісім основних систем:
сукупність виробничої діяльності людини, яку можна визначити макроекономічними показниками;
сукупність національних економік усіх країн світу, які мають певне місце у світовій системі;
сукупність міжнародних зв’язків (відносин) між національними господарствами;
глобальна діяльність транснаціональних компаній (ТНК) та транснаціональних банків (ТНБ);
інтеграційні угрупування країн та міжнародні організації;
світова система, що сформована та організована внаслідок розвитку капіталістичного способу виробництва;
наслідки економічної діяльності усього людства, які розглядаються з позиції стану охорони оточуючого середовища та ресурсів, що використовуються.
До означеного списку різні дослідники нерідко додають ще й фактори, які сприяють інтернаціоналізації господарського життя, що досить добре унаочнюють нарощування залежностей і взаємозв’язків між національними господарствами та світовою економікою у цілому. На думку В.П.Колєсова та М.Н.Осьмової (Росія) сюди слід включати: наявність глобальних проблем людства, виникнення регіональних економічних об’єднань, трансформацію індустріального суспільства у постіндустріальне, утворення потужних транспортних структур та мереж розповсюдження товарів та послуг та їх вплив на численні країнові стандарти споживання та образу життя, науково-технічний прогрес, виникнення національних і міжнародних норм та стандартів соціального життя тощо.
Важливим моментом процесу консолідації національних економік в єдину систему світового господарства є фактор цілеспрямованої діяльності держав щодо міжнародного узгодження правил і процедур переміщення товарів, послуг, робочої сили, капіталів, технологій, створення національних інтеграційних структур, яким делегуватимуться певні повноваження щодо розподілу зазначених вище факторів.