Економіка зарубіжних країн (2005)
5.8.6.3. Особливості членства в ЄС
Серед багатьох проблемних ситуацій, які мали місце по переліченим раніше тридцяти одному пакету переговорів з ЄС найбільш важливими для Угорщини були два: підвищення ефективності управління муніципальних органів в ході радикальної реорганізації їх управління та розвиток ринкової інфраструктури у сільському господарстві. Це виявилося доволі складним завданням, з яким Угорщина повною мірою не справилася і зараз. Якщо раніше нерівномірність розвитку в Угорщині регулювалася плановими методами, то в останні п’ятнадцять років такі можливості були обмежені. Так, зараз майже 60% ПІІ сконцентровано в Будапешті (2002), а регіональні диспропорції за показником ВРП доволі сильно дистанціюють Центральний регіон (Kцzйp-Magyarorszбg – 72,4% середнього по ЄС-15) та Східний (Йszak-Alfцld) – 32,5% (дані станом на 1999 р., який визначається в ЄС як базовий).
Доволі великою залишається проблема приєднання Угорщини до Європейського Монетарного Союзу та дотримання маастрихтських критеріїв: дефіцит державного бюджету не повинен бути більше 3% ВВП; державна заборгованість не більше 60% ВВП; рівень інфляції, який не може бути більшим на 1,5% ніж у трьох найбільш стабільних державах єврозони, процентних ставок по банківських кредитах, що не можуть відрізнятися більш як на 2% від показників трьох найстабільних держав ЄМС. Валютна конвергенція (зближення) держав-учасниць є доволі проблемною для Угорщини, яка особливо загострилося після вступу країни до ЄС. Спеціальне дослідження, яке було проведене Європейським Центральним Банком і охоплювало період з вересня 2003 р. по жовтень 2004 р. засвідчило, що сальдо державного бюджету є від’ємним і становить 6,2% ВВП, державна заборгованість складає 59,1% ВВП, рівень інфляції сягнув 6,5% (на Кіпрі – 2,1%, у Польщі – 2,5%), ставка по кредитах – 8,1% (Кіпр – 5,2%, Польща – 6,9%).
Дещо знизився в Угорщині останнім часом й рівень конкурентоспроможності національної економіки. Так, за ІКЗ Угорщина перемістилася у 2004 році з 33-го місця, яке посідала у 2003 – на 39-те. Дотримання відповідних критерії членства ставить країну перед необхідністю скорочення асигнувань на соціальні потреби, що говорить про поступове зменшення «благополуччя» та перехід до прагматичних механізмів регулювання економіки.
Тим не менше за прогнозами експертів Європейської Комісії країна має всі наявні шанси увійти до єврозони, за найоптимістичними прогнозами у 2006-2007 рр., за найпесимістичними у 2008-2010 рр.