Економіка зарубіжних країн (2005)
7.2.1. Економічний потенціал
Водночас в експорті продукції секторів високих та середніх технологій (у відсотках від загального обсягу експорту товарів) питома вага цієї держави виглядає доволі скромною – 16% (1999), у той час коли в країнах ЦСЄ цей показник коливається в межах 25-40%%. З огляду на це, та ряд інших обставин Росію поки що не включають у більшість світових рейтингів конкурентоспроможності, хоча по деякими з них вона може претендувати на лідерство. Так, за індексом конкурентоспроможності, що зростає, РФ у 2003-му році посідала 70-е місце в світі, за технологічним індексом країна знаходиться на 69-му місці). Мікроекономічний індекс, що був розрахований Світовим економічним форумом (WEF) у 2003-му році, визначив Росії 66-е місце у світі.
За показником сумарного ВНП країна майже у 10 разів поступається США, а за його відносним аналогом у 5. Водночас за теорією полюсів Валлерстайна саме Росія та Польща можуть претендувати на системне лідерство в країнах ЦСЄ виходячи з домінуючих для цього мегарегіону показників сумарного валового внутрішнього продукту.
В межах СНД позиції країни є більш значущими. Питома вага Російської Федерації в структурі ВВП Співдружності становить близько 75%, чисельності населення – 52%, території – 77%, промислової продукції – 72%, продукції сільського господарства – 53%. Її зовнішньоторговельний оборот досяг у 2002 році 63,2% загального показника країн СНД.