Бухгалтерський облік у банках України (2001)
6.7. Підкріплення операційних кас банків
Підкріплення операційних кас установ банків проводиться із оборотних кас Республіканського банку Криму, територіальних управлінь НБУ за грошовими чеками з одночасним відображенням руху коштів (списання, зарахування) на кореспондентських рахунках.
Касове обслуговування установ банку здійснюється:
банком у межах своєї системи;
операційним управлінням територіального управління Національного банку на підставі укладеного договору;
іншим банком також відповідно до укладеного договору.
Для підкріплення операційної каси готівкою установа банку подає заявку (туди, звідки надійде підкріплення).
За умови підкріплення операційної каси одного банку з іншого банку між ними укладається договір на передавання готівки без погодження з територіальним управлінням Національного банку. Проте повідомлення про підкріплення того самого дня надсилається до НБУ.
Банк електронним документом проводить оплату готівки банку-відправнику.
Видача готівки з оборотної каси операційного управління територіального управління Національного банку або з іншого банку проводиться лише після надходження попередньої оплати, за видатковим касовим ордером і дорученням установи банку-одержувача.
Бухгалтерські записи проведених операцій з підкріплення операційної каси виконуються з використанням таких рахунків:
1001 А Банкноти та монета в касі Національного банку України;
1001 А Банкноти та монета в касі банку — для інших банків;
1007 А Банкноти та монета в дорозі (для інших банків);
1811 А Дебіторська заборгованість за операціями з готівкою (для інших банків);
1911 П Кредиторська заборгованість за операціями з готівкою (для інших банків);
3900 А Рахунки, що відкриті в установах банку, які розташовані в Україні (для інших банків);
3901 П Рахунки, що відкриті для установ банку, які розташовані в Україні (для інших банків);
4629 А-П Транзитний рахунок за іншими операціями (НБУ).
Розглянемо можливі варіанти операцій з підкріплення операційних кас готівкою та відповідні бухгалтерські проведення.
1. Для підкріплення підвідомчих філій готівкою з операційної каси банку здійснюються такі проведення:
а) проведення розрахунків за готівку:
у філії у головному банку
Установи Національного банку України за підкріплення кас інших банків беруть плату за касове обслуговування відповідно до тарифів банківських послуг (затверджених постановою Правління Національного банку України від 17.11.97 за № 381).
У разі постійного здавання банками надлишків готівки (банки, які мають сальдо операцій з вилучення готівки з обігу) НБУ в межах зданих сум видає підкріплення готівкою банкам безкоштовно.
Безкоштовно проводиться також підкріплення банків розмінною монетою (незалежно від суми) та обмін зношених чи пошкоджених банкнот і монет на платіжні.
Послуги, пов’язані з перевезенням касових надлишків, зношених банкнот та монет і банкнот, що вилучаються з обігу, службою інкасації Національного банку України, сплачуються за тарифами банківських послуг (затверджених постановою Правління НБУ від 17.11.97 за № 381).
6.8. Правила виконання касових операцій
Здійснюючи касові операції, банки додержуються цілком конкретних правил, а саме:
1. Документообіг за прибутковими касовими операціями організується так, щоб видача квитанцій клієнтам та зарахування сум на їхні поточні рахунки проводились лише після фактичного надходження грошей до каси.
2. У разі приймання грошей від працівників банку для занесення на рахунки внутрішньобанківського обліку прибутковий касовий ордер виписується у двох примірниках, із яких один є квитанцією.
3. Касові видаткові операції, виконувані відповідальними виконавцями, контролюються централізовано контролером, який веде касовий журнал видатків каси. Контроль видаткових операцій спрямований на запобігання:
оплаті неправильно оформлених документів, оплаті чеків з підписами і відбитком печатки, що не відповідають зразкам, а також чеків, виписаних з чекової книжки, що не належить даному клієнту;
надходженню до каси чеків та інших касових видаткових документів поза контролем операційних працівників і контролера банку;
внесенню необґрунтованих виправлень і дописок у касові документи й журнали.
4. Головний бухгалтер визначає порядок подання контролером касових видаткових документів в касу для оплати, причому обов’язково під розписку касирів в окремій книзі або в касовому журналі за формою:
5. Для перевірки достовірності підписів відповідальних виконавців банку на всіх розрахунково-платіжних документах, що приймаються до виконання, відповідні працівники (наприклад касири) повинні мати зразки підписів цих виконавців.
6. Контролери повинні користуватися власними зразками підписів працівників банку, а також зразками підписів і відбитків печаток клієнтури. Їм забороняється користуватися тими зразками, якими користуються відповідальні виконавці.
7. Будь-які виправлення реквізитів у прибутково-видаткових грошових касових документах є недопустимими.
Облік руху грошової готівки завжди відображається на рахунку 1001 «Банкноти та монети в касі банку» (табл. 6.1). На дебеті проводяться суми готівки в національній і іноземній валюті, що вносяться в операційну касу банку для зарахування на рахунки банку та його клієнтів; суми обміняних пошкоджених банкнот і дефектної монети, що їх було отримано від клієнтів банку; суми готівки, яку отримано з установ Національного банку та з підвідомчих установ банку; суми готівки, яка надходить з обмінних пунктів; залишок готівки з банкоматів.