Бухгалтерський облік у банках України (2001)

14.9. Порядок проведення інвентаризації основних засобів і нематеріальних активів та відображення її результатів у бухгалтерському обліку

Для встановлення і приведення у відповідність даних бухгалтерського обліку з фактичною наявністю основних засобів та нематеріальних активів у банках не рідше одного разу на рік перед складанням річного звіту здійснюється інвентаризація основних засобів та нематеріальних активів.

Інвентаризація проводиться також у разі:

зміни матеріально відповідальних осіб (на день приймання-передавання справ);

установлення фактів крадіжок або зловживань, пошкодження цінностей;

пожежі або стихійного лиха;

реорганізації чи ліквідації установи банку.

Для проведення інвентаризації основних засобів створюється інвентаризаційна комісія, персональний склад якої затверджується наказом керівника.

У разі неповного складу інвентаризаційної комісії та відсутності матеріально відповідальних працівників інвентаризація не проводиться до вирішення питання щодо заміни відсутніх осіб.

Наявність основних засобів та нематеріальних активів реєструється в інвентаризаційних описах. Після звіряння даних описів з даними обліку встановлюються розбіжності, причини яких з’ясовуються.

Члени інвентаризаційної комісії несуть відповідальність згідно з чинним законодавством за достовірність опису проінвентаризованих об’єктів.

До опису забороняється вносити дані про залишки цінностей зі слів матеріально відповідальних осіб або за даними обліку, але без перевірки їх фактичної наявності.

У разі інвентаризації нематеріальних активів як таких, що не мають матеріально-фізичних ознак, їх наявність установлюється за документами, що були підставою для оприбуткування, а також за документами, якими оформлено (тобто підтверджено) майнові права. Програмне забезпечення обчислювальної техніки перевіряється за наявності відповідних носіїв, пояснень та інструкцій щодо їх застосування. Стосовно всіх нематеріальних активів інвентаризаційною комісією встановлюється наявність розпорядчого документа керівника установи про затвердження строків використання таких активів і норми їх амортизації.

Під час інвентаризації основних засобів і нематеріальних активів визначається не лише їхня наявність, а й фактичний стан (міра спрацювання), правильність зарахування до відповідної групи активів установи (основних засобів чи малоцінних і швидкозношуваних предметів). Якщо в процесі інвентаризації розкрито факти віднесення основних засобів до розряду малоцінних і швидкозношуваних предметів чи навпаки, а також наявність предметів, щодо яких немає записів в облікових регістрах, то комісія з’ясовує, коли і з чийого розпорядження побудовано (придбано, оплачено) такі об’єкти (роботи), з відображенням цих відомостей у протоколі засідання комісії та пропозицією про внесення змін до облікових даних. Оцінка об’єктів, виявлених інвентаризацією, як такі, що їх не взято на облік, проводиться згідно із ринковою вартістю з урахуванням фізичного та морального зносу з оформленням акта оцінки.

Основні засоби, що перебувають у лізингу, у ремонті тощо, вносяться до інвентаризаційного опису на підставі актів, накладних, квитанцій та інших документів, які засвідчують приймання вказаного майна переробними, ремонтними підприємствами, підприємствами обслуговування тощо. На основні засоби і нематеріальні активи, що не придатні для використання, інвентаризаційні комісії складають окремі інвентаризаційні описи, які використовуються для складання актів на списання.

Основні засоби та нематеріальні активи, що надходять під час інвентаризації, матеріально відповідальна особа приймає в присутності членів інвентаризаційної комісії. Ці активи вносять до окремого інвентаризаційного опису.

У разі тривалого проведення інвентаризації матеріальні цінності, як виняток, можуть відпускатися матеріально відповідальними особами в присутності членів інвентаризаційної комісії. Такі цінності теж вносять до окремого інвентаризаційного опису.

Результати інвентаризації відображаються у протоколі засідання інвентаризаційної комісії. Протокол інвентаризаційної комісії керівник установи банку розглядає і затверджує в 5-денний строк.

Результати інвентаризації мають бути відображені в обліку і звітності того самого місяця, коли її було закінчено.

Проводячи інвентаризацію, установа банку зобов’язана переглядати метод нарахування амортизації і строк корисного використання активів, якщо відбулися значні зміни умов їх використання.

Основні засоби та нематеріальні активи, що виявлені у надлишку, підлягають оприбуткуванню.

При цьому виконуються проведення:

Д-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи»

К-т рахунка 6499 «Інші небанківські операційні доходи».

Вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, яких не вистачає) необоротних активів списується на витрати звітного періоду. Суми нестач і втрат від псування цінностей до встановлення осіб, які мають відшкодувати нестачі чи втрати, відображаються на позабалансових рахунках. Здійснюються такі проведення:

Д-т рахунків 7490 «Негативний результат від вибуття нематеріальних активів і основних засобів», 4309 «Знос нематеріальних активів», 4409 «Знос основних засобів», 4509 «Знос інших необоротних матеріальних активів»

К-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи»

одночасно:

Д-т рахунка 9610 «Борги банків, які списані у збиток»

К-т рахунка 991 «Контррахунки для рахунків розділів 96—98».

Після встановлення осіб, які мають відшкодувати збитки, належна до відшкодування сума зараховується до дебіторської заборгованості та доходу звітного періоду. При цьому здійснюється таке проведення:

Д-т рахунка 3552 «Нестачі та інші нарахування на працівників банку»

К-т рахунка 6499 «Інші небанківські операційні доходи»

одночасно:

Д-т рахунка 991 «Контррахунки для рахунків розділів 96—98»

К-т рахунка 9610 «Борги банків, які списані у збиток».

У разі відшкодування вартості основних засобів і нематеріальних активів здійснюється таке проведення:

Д-т рахунків 1200 «Кореспондентський рахунок», 1001 «Рахунок готівкових коштів»

К-т рахунка 3552 «Нестачі та інші нарахування на працівників банку».

Якщо невідшкодовану частину збитків буде визнано сумнівною, тобто немає впевненості щодо її погашення боржником, то вона відображається на балансовому рахунку 3580 «Сумнівна дебіторська заборгованість». Здійснюється такий запис:

Д-т рахунка 3580 «Сумнівна дебіторська заборгованість»

К-т рахунка 3552 «Нестачі та інші нарахування на працівників банку».

Відповідно до «Положення про порядок формування і використання резервів для відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості комерційних банків», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 31.03.99 за № 157 (зі змінами), на суму сумнівної заборгованості формується резерв. При цьому здійснюється таке проведення:

Д-т рахунка 7705 «Відрахування в резерв під можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю та іншими активами банку»

К-т рахунка 3590 «Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю».

У разі визнання дебіторської заборгованості безнадійною, тобто якщо немає впевненості щодо її повернення боржником або коли минув строк позовної давності, здійснюється такий запис:

Д-т рахунка 3590 «Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю»

К-т рахунка 3580 «Сумнівна дебіторська заборгованість».

Списана безнадійна заборгованість ураховується на позабалансовому рахунку 9610 «Борги банків, які списані у збиток». При цьому здійснюється таке проведення:

Д-т рахунка 9610 «Борги банків, які списані у збиток»

К-т рахунка 991 «Контррахунки для рахунків розділів 96—98».

Інвентаризація необоротних активів проводиться банками в обов’язковому порядку перед складанням річного звіту з дотриманням вимог «Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.94 за № 69, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 26.08.94 за № 202/412.