Міжнародні розрахунки та валютні операції (2002)
15.3.7. Експоненціальний показник середнього руху курсу (ЕМА)


При визначенні ЕМА розраховується не просте арифметичне середнє, а зважене середнє: складаються ціни закриття з різними зваженими коефіцієнтами. Цей підхід значно прискорює появу сигналів.
ЕМА = Рс • К + ЕМАв • (1 – К),
де К = 2/n + 1;
n — число днів усереднення в ЕМА;
Рс — ціна сьогодні;
ЕМАв — ЕМА вчора.
Число днів усереднення рекомендується брати від 10 до 20. Відносно коротше ЕМА чутливіше до зміни ціни, і ви можете помітити новий тренд раніше.
Продавайте, коли ЕМА падає і ціни піднімаються до лінії ЕМА або трохи вище. Stop-loss розмістіть вище найближчого максимуму і перемістіть його до точки перехрещення, як тільки ціни опустяться нижче їхніх ЕМА.
Якщо лінія ЕМА йде рівно і тільки трохи коливається, то говорять про ринок без руху.
Коли ЕМА зростає, тренд рухається догори, на ринку краще грати на підвищення. Купувати краще тоді, коли ціни повертаються до лінії ЕМА, а не перебувають високо над нею.
Коли ЕМА падає, це свідчить про падаючий тренд і про те, що треба продавати. Якщо ЕМА йде рівно, залишайтеся збоку та стежте за ЕМА, щоб своєчасно ввійти в наступний тренд.
Більшість аналітиків використовує комбінації, які складаються з двох або трьох простих МА (4-, 9- та 18-денні), або ЕМА (10- та 30-денні).
Важливим підтвердженням зміни напрямку цін є перехрещення ліній МА (або ЕМА) з ціною закриття вище або нижче точки перехрещення.
Треба пам’ятати, що використання «середніх» найбільш ефективне під час висхідного чи низхідного трендів, коли вони його підтверджують. Під час розвороту тренду «середні» запізнюються, а при боковому тренді дають багато неправильних сигналів.