Менеджмент виробничих витрат у сільському господарстві (1998)
6.1.2. Ринкова вартість землі та виробничі витрати
Однак існуючі методи бюджетної підтримки нереформованого сільського господарства, як і раніше, лише посилюють його неконкурентоспроможність і відсталість. Воно залишається занадто капітало-, енерго- і матеріаломістким з надлишковою робочою силою, низькою продуктивністю й мотивацією праці. За розрахунками російських економістів, конкурентоспроможність сільськогосподарського підприємства в умовах Росії починається, коли воно має 600 га землі, а перспективним банківським клієнтом для отримання кредитів є лише приватні господарства з розміром земельної площі від 1500 га і більше, де вартість основних засобів виробництва (землі, капіталу) становить не менше 1,5 – 2 млн. дол. США при чисельності працюючих від 5 до 20 чол.
Не оцінивши вартість землі, неможливо не лише визначати реальні виробничі витрати на виробництво сільськогосподарської продукції та її ціну, а й ефективність використання земельних ресурсів. Для того щоб з’ясувати, яку віддачу, який дохід отримано від землі, потрібно знати, скільки коштів на неї витрачено. Сьогодні ж ми оцінюємо дохід від землі, не порівнюючи його з витратами на неї. Виходить так, що земля нічого не коштує. У ринковій економіці віддачу від землі оцінюють, порівнюючи її з рівнем банківської процентної ставки за довгостроковими кредитами. Якщо цей процент нижчий, ніж віддача від землі, то вигідніше взяти кредит, купити землю й розрахуватися за кредит, виробляючи сільськогосподарську продукцію на цій землі. Коли ж банківський процент вищий, ніж віддача від землі, що є більш типовою ситуацією, то відбувається капіталізація землі, тобто зростання її вартості, що збагачує землевласників. Отже, повернення інвестицій, вкладених у землю, можливе з двох джерел з чистого прибутку або з підвищення вартості землі.
Крім того, потрібно враховувати, що земля, як специфічна форма засобів виробництва в сільському господарстві, не підлягає амортизації. Отож не існує іншого джерела для поліпшення землі, крім земельної ренти, отримати яку можна, лише врахувавши вартість землі в ціні на сільськогосподарську продукцію.