Конкурентоспроможність підприємства
6.2. Зміст зовнішнього середовища системи
Фактори макросередовища організації впливають на неї побічно.
Інфраструктура регіону (насамперед, міста), де територіально розташована організація, впливає на ефективність і стабільність її функціонування. Інфраструктура впливає на роботу фірми. До галузей інфраструктури належать:
ринкова інфраструктура;
моніторинг навколишнього природного середовища;
охорона здоров'я;
наука й утворення;
культура;
торгівля;
громадське харчування;
приміське сільське господарство;
будівництво;
житлово-комунальне господарство;
побутове обслуговування;
промисловість.
Рівень розвитку, стабільність та ефективність функціонування підприємств і установ усіх перерахованих галузей інфраструктури регіону, де розташована організація, впливають на стабільність її роботи, насамперед через соціально-психологічні фактори, тобто через мір} задоволення екологічних, соціальних і духовних потреб населення, через морально-психологічний клімат у колективі, здоров'ї населення.
Дуже складно кількісно виміряти ступінь взаємного впливу факторів інфраструктури регіону, де розташована організація, тому що цей вплив складний. Логічний ланцюжок тут такий. Чим вищі рівень розвитку, стабільність й ефективність роботи галузей інфраструктури регіону, тим буде вищий морально-психологічний клімат у колективі (немає затримок на транспорті, у магазинах), вищий кваліфікаційний рівень працівників (висока якість освіти), краще здоров'я працівника (добре працюють усі галузі регіону). Чим кращі ці показники, тим вища віддача організації, тим більше буде внесків у місцевий бюджет. Останній фактор відкриває можливість розвитку регіону. І так далі.
Доцільно також досліджувати, які регіональні фактори сприяють більш повному задоволенню фізіологічних, соціальних і духовних потреб населення або колективу організації.
Кожний регіон зацікавлений у збільшенні частки конкурентоспроможної продукції організацій і, відповідно, у збільшенні маси прибутку організацій і регіону. Від якості роботи в усіх галузях інфраструктури регіону багато в чому залежить стабільність та ефективність роботи кожної організації.
Тому регіон як глобальна система стосовно організації повинен усіляко допомагати своїм компонентам. Ефективність глобальної системи буде збільшуватися при вдосконалюванні зв'язків у системі.
Розглянуті фактори макросередовища й інфраструктури регіону впливають на стабільність та ефективність функціонування організації побічно, сама організація не має можливості управляти ними.
Звичайно, чим більша частка організації в обсягу виробництва регіону або країни, тим вона більше впливатиме на цю форму зовнішнього середовища, і навпаки, зовнішнє середовище буде впливати на організацію.
До факторів мікросередовища організації відносять: безпосередніх конкурентів організації по товарах, які вона випускає; усіх конкурентів постачальників («входу»); маркетингових посередників по «входу» й «виходу» системи; контактні аудиторії (споживчі товариства, що контролюють органи, профспілки, преса й т.п.). Чим вища сила конкуренції по «входу» й «виходу» системи, тим буде вища конкурентоспроможність товарів, що випускаються.
Для підвищення конкурентоспроможності будь-яких об'єктів необхідно відібрати найважливіші показники і фактори макросередовища, інфраструктури регіону й мікросередовища організації, здійснювати регулярний облік, збирати й аналізувати параметри.