Конкурентоспроможність підприємства
11.1. Умови організації й розвитку вузькоспеціалізованого виробництва
Якщо при розгляді силової стратегії було встановлено, що найефективніше виробництво масових, стандартних продуктів, то ефективність споживання при цьому залишалася як би на другому плані. Адже будь-які невідповідності властивостей стандартного товару вимогам, які до нього пред'являються в даному конкретному випадку, обертаються, наприклад, для фірми-споживача, збитком або упущеною вигодою.
У більш загальному плані можна сказати, що у випадку з диференційованими продуктами втраті ефективності виробництва протистоїть підвищення ефективності споживання (тобто тієї самої ефективності виробництва, але вже не у виробника, а у фірми-споживача цих виробів).
Проблема, таким чином, упирається в кількісне співвідношення програшів і виграшів ефективності у виробника й споживача спеціалізованої продукції. У тих ринкових сегментах, де придбання більше від втрат, виникає об'єктивна база для розвитку спеціалізованого, а нерідко й вузькоспеціалізованого виробництва. Для споживача в цьому випадку споживча цінність диференційованого продукту настільки перевищує цінність стандартного, що він готовий переплачувати виробнику, з лишком окуповуючи всі додаткові витрати останнього. пов'язані з відходом від стандарту.
Якщо при стандартному виробництві запас конкурентоспроможності товару (тобто різниці споживчої цінності й ціни реалізації) забезпечується в першу чергу за рахунок низьких витрат його виробництва, то при спеціалізованому виробництві він виникає в основному завдяки високій споживчій цінності товару.