Фінансовий механізм зовнішньоекономічної діяльності

7.4. Комерційні документи

Основними комерційними документами є рахунок - фактури. Існують чотири основних типи рахунків-фактур.

а) Попередня фактура. Вона являє собою котирування цін, наданого експортером потенційному закордонному покупцю. На цьому етапі ще не існує угоди на продаж і покупку товарів. Попередня фактура має кілька призначень:

1) Закордонному покупцеві може знадобитися представити попередню фактуру в урядові органи своєї країни для одержання імпортної ліцензії чи іноземної валюти для оплати товарів.

2) Вона служить як котирування цін і може містити умови продажу. Якщо покупець погодиться з цим котируванням, воно ляже в основу формального договору закупівлі-продажу. Комерційна рахунок-фактура, що висилається пізніше, повинна дублювати попередню фактуру.

3) Вона може використовуватися для подання заявки на експортний контракт.

4) Цей документ застосовується в тих випадках, коли експортер вимагає оплати замовлення готівкою. Якщо покупець виконає платіж відповідно до попередньої фактури, експортер відправить товари й квитанцію.

б) Комерційна рахунок-фактура — це вимога оплати за продані товари. Вона містить наступні відомості:

1) опис товарів, кількість, ціна за одиницю і сумарну продажну ціну;

2) умови доставки (наприклад, "CIF контейнерний термінал Сіднея"),

3)умови платежу (наприклад, "через 60 днів після дати рахунка-фактури").

в) Сертифікована рахунок-фактура являє собою комерційну рахунок-фактуру, що містить висновок експортера про стан посланих товарів чи країни їх виготовлення. Деякі форми таких висновків можуть бути надані за вимогою покупця чи для використання митними службами країни - покупця.

г) Консульська рахунок-фактура —це комерційна рахунок-фактура, що підготовляється на формі, видрукуваної у країні експортера, консульством країни покупця. Консульство завіряє її своєю печаткою. Призначення консульської рахунка-фактури полягає в тому, щоб допомогти уряду в країні покупця контролювати імпорт у цю країну (наприклад, щоб запобігти "демпінг" товарів). Консульська рахунок-фактура може використовуватися для експорту в будь-яку країну, у якій її використання є обов'язковим.

Існують і інші комерційні документи, зокрема:

а) Вагове свідчення. Це документ, який оформлюється експортером чи третьою стороною, у якому засвідчується вага товарів даної партії.

б) Пакувальний аркуш і специфікація. Призначені для використання митними службами.

в) Сертифікат контролю якості постачальником. Це декларація, підписана експортером, про те, що товари були перевірені перед відправленням і їх якість відповідає договору закупівлі-продажу.

Покупець може запросити незалежного контролера для перевірки якості товарів перед відправленням. Ця незалежна особа потім оформить сертифікат перевірки якості третьою стороною.

Сертифікат перевірки якості третьою стороною є документом, що представляє особливу цінність для покупця, оскільки цей об'єктивний висновок про те, що дані товари відвантажені постачальником у гарному стані й у відповідності зі специфікацією. Покупець може наполягати на наданні такого сертифіката і розпорядитися про проведення цієї перевірки третьою стороною як попередню умову оплати товарів; якщо він повинний оплатити товари перш, ніж побачить їх.