Бухгалтерський облік (1998)
А. 10.2. Взаємозв'язок аналітичних та синтетичних рахунків
Для спрощення міркувань припустимо, що підприємство має лише два види матеріалів — А і Б, а дані про наявність і рух цих матеріалів відбиваються на аналітичних рахунках у вигляді табл. А. 10.1 і А. 10.2.

У системі аналітичного обліку дані на синтетичному рахунку «Матеріали» відображуватимуться у вигляді табл. А. 10.3.
Таблиця А. 10.3

Цей рахунок містить лише узагальнені показники про наявність, надходження і витрачання матеріалів у цілому. Він не дає відомостей про те, які види матеріалів наявні у підприємстві і як змінився кожний вид окремо. У ньому відсутні також натуральні показники. Такий рахунок називається синтетичним.
Як бачимо зі схем аналітичних рахунків, що розкривають синтетичний рахунок «Матеріали», на таких рахунках залишки та операції щодо матеріалів записані докладніше. Загальні суми залишків синтетичного рахунку і всіх трьох операцій рознесені окремими сумами за конкретними видами матеріалів на аналітичних рахунках. При цьому на аналітичних рахунках стан і рух матеріалів подано в грошовому та натуральному вираженні.
Зауважимо, що на практиці застосовується спрощена форма аналітичних рахунків матеріалів — кількісно-сумова. Тут для наочності використано розгорнуту форму записів.
Загальні підсумки записів за аналітичними рахунками мають збігтися із записами на синтетичному рахунку.