Теорія бухгалтерського обліку (2001)
8.2. Класифікація рахунків стосовно балансу
Окрему групу рахунків становлять активно-пасивні. Проте в межах групи вони неоднорідні. На них обліковуються засоби, джерела та господарські процеси. Виходячи з цього, сальдо за ними може бути в певний період дебетовим, а в інший — кредитовим. Разом з тим окремі активно-пасивні рахунки можуть мати розгорнуте сальдо, тобто одноразове сальдо за дебетом і кредитом. На такі синтетичні рахунки не поширюється загальне правило виведення сальдо. Тут сальдо виводиться як підсумок сальдо аналітичних рахунків, відкритих до цього синтетичного рахунка. Оскільки на кінець місяця будь-який аналітичний рахунок активно-пасивного синтетичного рахунка буде або активним, або пасивним, зрозуміло, що й цей рахунок матиме сальдо або дебетове, або кредитове.
Вивести сальдо за активно-пасивним рахунком без аналітичних рахунків неможливо, тому що на дебеті активно-пасивних рахунків обліковують збільшення за активними аналітичними рахунками і зменшення за пасивними аналітичними рахунками, а на кредиті — навпаки.
У практичній роботі часто виникає потреба перевірити сальдо за активно-пасивним рахунком. Перевірка його способом підрахунку залишків аналітичних рахунків займає багато часу. Тому на практиці слід застосовувати спрощені способи перевірки. У літературі ці способи зовсім не висвітлено, тому розглянемо докладніше найдоцільніший, на нашу думку, спосіб перевірки сальдо активно-пасивних рахунків і обґрунтуємо правомірність його використання.
Розглянемо це на конкретному прикладі:

Перевірка сальдо здійснюється, виходячи з такого рівняння:

де Cf} — сальдо дебетове початкове; С*— сальдо кредитове початкове; с£ — сальдо дебетове кінцеве; С£ — сальдо кредитове кінцеве; X — оборот за дебетом синтетичного рахунка, який складається з обороту за дебетом активних аналітичних рахунків (*і) та обороту за дебетом пасивних аналітичних рахунків fo), тобто X = х1 + х2; Y — оборот за кредитом синтетичного рахунка, який складається з обороту за кредитом активних аналітичних рахунків (у,) та обороту за кредитом пасивних аналітичних рахунків (у2 ), тобто Y = уї + у2.
У нашому прикладі: 2500 + 3000 + 3800 = 3100 + 4000 + 2200. Необхідно довести справедливість такого рівняння.
(2) та за пасивними
(3) визначаємо, що

До рівняння (2) почленно додамо рівняння (4):

в результаті чого одержуємо

Замінивши значення оборотів за дебетом (хї+х2)та кредитом (у, + у2) аналітичних рахунків, одержуємо рівняння, яке потрібно було знайти.
Виходячи з цього можна вивести таке правило перевірки сальдо активно-пасивних рахунків: сальдо дебетове початкове плюс оборот за дебетом плюс сальдо кредитове кінцеве дорівнює сальдо кредитовому початковому плюс оборот за кредитом плюс сальдо дебетове кінцеве.
На практиці застосовуються й інші способи перевірки сальдо активно-пасивних рахунків. Вони базуються на такому самому принципі, але є більш громіздкими. Тому рекомендуємо розглянутий спосіб як найбільш доцільний.
Крім того, стосовно балансу всі рахунки поділяються на балансові й забалансові.
Указаний поділ ґрунтується на економічному підході до класифікації засобів підприємства і відображає їх правовий статус.
Балансові рахунки призначено для обліку наявності й руху засобів, джерел їх утворення та господарських процесів. На них обліковують засоби та джерела, які належать підприємству, а залишки за цими рахунками відображаються в балансі.
Забалансові рахунки призначено для обліку матеріальних цінностей, які не належать підприємству, але перебувають у його користуванні або на відповідальному зберіганні. Наявність та рух таких засобів не відображуються в балансі користувача, оскільки їх відбито в балансі того підприємства, власністю якого вони є.
Особливістю забалансових рахунків є однобічний запис, тобто брак подвійного запису. Відтак ці рахунки не кореспондують один з одним, записи на них мають лише контрольний характер, як свідчення відповідальності підприємства за вказані засоби. У разі надходження таких засобів їх оприбутковують на підставі відповідних документів, а в разі їхнього вибуття (відпуску) — списують. Такі рахунки є, власне, формулярами статистичного спостереження, яке базується на відповідних документах.