Фінанси підприємств
4.1. Доходи і фінансові результати від господарської та іншої діяльності підприємства
Іншим принципом визначення фінансових результатів є використання методу нарахування, а не касовий спосіб. Через це прибуток (збиток), показаний у звіті про фінансові результати, не відображає реального притоку (відтоку) грошових засобів підприємства в результаті його господарської діяльності. Для відновлення реальної картини про величину фінансового результату діяльності підприємства як приросту (чи зменшення) вартості його капіталу, який утворився в процесі його господарської діяльності за звітний період, необхідні додаткові коректуючі розрахунки.
На рахунку 79 фінансові результати діяльності підприємства відображаються в двох формах:
1. Як результати (прибуток чи збиток) від реалізації продукції, робіт, послуг, матеріалів, іншого майна з попереднім виявленням їх на окремих рахунках реалізації.
2. Як результати, не пов'язані безпосередньо з процесом реалізації, так звані позареалізаційні доходи (прибутки) і витрати (збитки).
Суттєвий вплив на фінансові результати і використання прибутку здійснює правильне групування затрат і доходів підприємства відповідно до діючих принципів оподаткування прибутку:
витрати, які включаються в затрати на виробництво;
витрати і втрати, які підлягають віднесенню на рахунок 79;
витрати, які здійснюються за рахунок цільових надходжень
і за рахунок прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства після сплати податку на прибуток;
Прибуток - важливий показник, який характеризує фінансовий результат діяльності підприємства. Ріст прибутку визначає ріст потенціальних можливостей підприємства, підвищує ступінь його ділової активності. За прибутком визначаються доля доходів засновників і власників, розміри дивідендів та інших доходів. За прибутком визначається також рентабельність власних і запозичених коштів, основних фондів, всього авансованого капіталу і кожної акції. Характеризуючи рентабельність вкладення коштів у активи конкретного підприємства і ступінь умілості його господарювання, прибуток є найкращим мірилом фінансового здоров'я підприємства. Щоб керувати прибутком, необхідно розкрити механізм його формування, визначити вплив кожного фактора на його ріст чи зниження.
Основними показниками прибутку (збитку) є:
загальний прибуток (збиток) звітного періоду - балансовий
прибуток (збиток);
прибуток (збиток) від реалізації продукції (робіт, послуг);
прибуток від фінансової діяльності;
прибуток (збиток) від інших позареалізаційних операцій;
оподаткований прибуток;
чистий прибуток.
Всі показники в прямому виразі та у модифікованій формі містяться у "Звіті про фінансові результати ".
Балансовий прибуток (збиток) являє собою суму прибутку (збитку) від реалізації продукції (робіт, послуг), фінансової діяльності і доходів від інших позареалізаційних операцій, зменшених на суму витрат за цими операціями.
У річній звітності в валюту (підсумок) балансу включаються лише непокритий збиток чи нерозподілений прибуток звітного періоду.
Прибуток (збиток) від реалізації продукції (робіт, послуг) визначається як різниця між виручкою від реалізації продукції (робіт, послуг) в діючих цінах без ПДВ і акцизів та затратами на її виробництво і реалізацію.
штрафів, пені, інших економічних санкцій;
процентів, отриманих із сум коштів, які числяться на рахунках підприємства;
курсових різниць за валютними рахунками і за операціями в іноземній валюті;
прибутків і збитків минулих років, виявлених у звітному році;
збитків від стихійних лих;
втрат від списання боргів і дебіторської заборгованості;
надходжень боргів, раніше списаних як безнадійні;
інших доходів, втрат і витрат, які відносяться відповідно до чинного законодавства на рахунок прибутків і збитків.
Чистий прибуток підприємства, тобто прибуток, який залишається в його розпорядженні, визначається як різниця між балансовим прибутком і сумою податків на прибуток, рентних платежів, податку на експорт і імпорт.
Чистий прибуток спрямовується на виробничий і соціальний розвиток, матеріальне заохочення працівників, створення резервного (страхового) фонду, сплату в бюджет економічних санкцій, пов'язаних з порушенням підприємством чинного законодавства, на благодійні чи інші цілі.
Різні сторони виробничої, збутової, постачальницької і фінансової діяльності підприємства отримують закінчену грошову оцінку в системі показників прибутку. Узагальнено ці показники представлено в "Звіті про фінансові результати ".
Кінцевий фінансовий результат діяльності підприємства, тобто балансовий прибуток чи збиток являє собою алгебраїчну суму результату (прибутку чи збитку) від реалізації товарів, продукції, робіт, послуг; результату (прибутку чи збитку) від фінансових операцій, доходів і витрат від інших позареалізаційних операцій. Формалізований розрахунок балансового прибутку представлено формулою:
Р = Рр +Рф +Рвн , де Р - балансовий прибуток чи збиток;
Рр - результат від реалізації товарів, продукції, робіт, послуг;
Рф - результат від іншої реалізації і фінансових операцій;
Рвн - результати (доходи і витрати) від інших позареалізаційних операцій.
Показники прибутку характеризують абсолютну ефективність господарювання підприємства. На зміну прибутку впливають дві групи факторів: зовнішні і внутрішні. До зовнішніх факторів належать:
природні умови; транспортні умови; соціально-економічні умови;
рівень розвитку зовнішньоекономічних зв'язків; ціни на виробничі ресурси тощо.
P=N-S,
де N - виручка від реалізації продукції (робіт, послуг) без податку на додану вартість, акцизів;
S - затрати на виробництво реалізованої продукції (робіт, послуг) за повною собівартістю.
З формули видно, що всі фактори, які впливають на обсяг продажу (виручку від реалізації) і собівартість реалізованої продукції, впливають також на прибуток від реалізації і балансовий прибуток.
Причому можна оцінити не тільки абсолютний вплив факторів, а й відносний, який характеризує зміну в режимі господарювання. Наведемо пофакторні розрахунки зміни прибутку.
Загальна зміна собівартості за період складає
S=U+M+A,
де S - загальна зміна затрат на виробництво реалізованої продукції;
U - зміна затрат з оплати праці; М - зміна матеріальних затрат; А - зміна амортизації. У свою чергу, зміна затрат з оплати праці характеризується абсолютним і відносним відхиленням. Абсолютне відхилення
Таким чином, зміни в оплаті праці, матеріальних затрат і амортизації ведуть до зміни собівартості продукції. Це позначається на зміні прибутку від реалізації і, в остаточному підсумку, на зміні балансового прибутку. Підвищення собівартості веде до зниження балансового прибутку і навпаки.