Сучасна економіка (2005)
19.2. Специфіка перехідної економіки в Україні
Наслідком функціонування авторитарно-бюрократичної системи стала криза, яка охопила всі сфери життя суспільства. Це спричинило відставання економіки України як складової єдиного народногосподарського комплексу СРСР від економіки розвинених країн у технічному і технологічному відношенні, протидію впровадженню досягнень науково-технічної революції. Економіка стала ресурсовитратною, вона була не спроможною забезпечити відповідний рівень життя населення.
Перебуваючи в складі Радянського Союзу, Україна не мала власної економічної системи, а була підсистемою єдиного народногосподарського комплексу. Внаслідок цього вона виробляла лише 20 % кінцевого продукту. Ставши на шлях незалежного розвитку, Україна мала докорінно реконструювати економіку, змінивши її структуру, і найголовніше — перевести її на ринкову систему господарювання, створити нову соціально-економічну та зовнішньоекономічну політику.
Отже, сутність перехідного процесу в Україні полягає у побудові принципово нової економічної системи, основою якої с змішана економіка, що функціонує на ринкових засадах.
Україні, як і іншим постсоціалістичним країнам, потрібно було знайти свій спосіб економічних перетворень, відмінний від розвинених країн. Адже останні формували сучасну економічну систему еволюційно, поступово переходячи від традиційного аграрного суспільства до індустріального та постіндустріального, що супроводжувалося промисловим переворотом, зокрема у виробництві засобів виробництва, яке стало матеріальною основою перетворення економічної сфери і суспільства загалом. Становлення індустріального суспільства відбувалося в умовах усуспільнення виробництва і праці, зростання масштабів приватної власності, розвитку нових форм — акціонерної, монополістичної, державної, змішаної власності. Це був об'єктивний, природний процес.
Україна вступила у перехідний період, будучи індустріально розвиненою країною з великомасштабним, деформованим виробництвом. Характерною особливістю економічної системи нашої країни на той час було існування державної форми власності і як результат — монополізм та відсутність конкурентного середовища в економіці. Це означало, що Україні, на відміну від розвинених країн, потрібно було йти зворотним (інверсійним) шляхом: від загального одержавлення власності до розвитку різних форм власності, від державної монополії до конкуренції, від директивного до вільного ціноутворення тощо. Роздержавлення, приватизація мали сприяти перетворенню авторитарно-бюрократичної системи на сучасну змішану.