Економічна теорія (2003)
12.4. Концепція еластичності
де Ер — коефіцієнт еластичності попиту за ціною; д<3 — зміна попиту порівняно з первісним; ДР — зміна ціни в порівнянні з первісною. Для визначення середньої точки еластичності використовують формулу
Q2-QX.P2-P1
р " Q« + Q2" Pi + Р2 * Наприклад, якщо ціна товару зросте з 100 одиниць до 400, а попит зменшиться з 10 000 до 7 500 одиниць, то коефіцієнт еластичності складе:
7500 - 10000. 400 -100
10000 + 7500 ' 100 + 400
Це означає, що при зміні ціни товару на 1% попит зміниться на 0,23%.
Еластичним називається попит, при якому Ер > 1, тобто попит змінюється (зростає чи падає) швидше, ніж змінюється ціна (рис. 12.11, а). Нееластичний, чи твердий, попит — Ер < її тобто попит змінюється повільніше від зміни ціни (рис. 12.11,6). Якщо відсоткова зміна величини попиту еквівалентна відсотковій зміні ціни, то Ер = 1» то це попит з одиничною еластичністю (рис. 12.11).
Розрізняють два крайніх випадки еластичності — абсолютно еластичний попит (рис. \2Л2,а) і абсолютно нееластичний попит (рис. 12.12,6).
Чинники еластичності попиту такі: по-перше, наявність товарів-субститутів. Чим більше товарів-замінників, тим еластичніший попит на певний товар. Попит на товар, що не має замінника, — нееластичний; по-друге, попит на комплементарні товари менш еластичний, бо вони — менш важливий компонент у парній групі товарів (масло для автомобільного двигуна); по-третє, попит на товар однієї фірми еластичніший, ніж на товар узагалі (якщо подорожчають сигарети «Ротманс», курець переключиться на «Мальборо»); по-четверте, часовий чинник — попит на коротких часових відрізках менш еластичний, ніж на довгих, коли споживач зможе пристосуватися до зміни ціни (різкий стрибок цін на бензин зразу незначною мірою зменшить поїздки автомобіліста. Лише в перспективі можлива купівля автомобіля з більш економічним двигуном).
Еластичність за доходом — це відношення відсоткової зміни величини попиту на товари і послуги до відсоткової зміни доходів споживачів.
Важливе значення має розмежування товарів на дві групи:
Нормальні товари, коли підвищення доходу викликає збільшення попиту. Оскільки дохід і попит змінюються в одному напрямі, еластичність у такому разі буде позитивною.
Продукти харчування (в економіці їх заведено називати товарами нижчої якості), коли збільшення доходу спричиняє зменшення попиту. Оскільки дохід і попит змінюються в протилежних напрямах, еластичність попиту на товари буде негативною.
Поняття еластичності застосовне і до пропозиції товарів. Еластичність пропозиції за ціною виражає реакцію виробника на зміну ціни: це відношення відсоткової зміни величини пропонованого товару до відсоткової зміни ціни на певний товар.
Графічне зображення кривих еластичності пропозиції наведено на рис. 12.14.
Абсолютно еластична і нееластична пропозиції становлять крайні випадки, тому мають скоріше теоретичне, ніж практичне значення. На еластичність пропозиції значною мірою впливає часовий чинник. Пропозиція менш еластична на короткочасних інтервалах, еластичніша — на довгострокових.
У найкоротший період виробник не має у своєму розпорядженні достатнього часу для того, щоб відреагувати на зміну ціни. Так, підвищення цін на ранні овочі може принести фермеру моральне задоволення, але він не може негайно збільшити пропозицію. У короткочасний період, застосувавши інтенсивні методи (біостимулятори росту, передову організацію праці), фермер зможе збільшити врожай і пропозицію. І лише в довгостроковий період фермер зможе змінити структуру господарства, збільшити інвестиції тощо, що дає можливість істотно збільшити обсяг виробництва та пропозиції на ринку.