Менеджмент інвестиційної діяльності (2003)
3.8.2. Часова оптимізація проектів, що піддаються подрібненню
В основу методики часової оптимізації портфеля реальних інвестицій покладено таку послідовність дій щодо розв'язання поставленого завдання.
1. За кожним запропонованим до розгляду інвестиційним проектом необхідно розрахувати індекс відносних втрат NPV у випадку, якщо реалізацію проекту буде відстрочено на певний період.
2. Реалізація інвестиційних проектів, що мають найменшу величину індексу можливих втрат NPV, переноситься на наступний рік.
Приклад З
Взявши вихідні числові дані прикладу 1 сформувати оптимальний за роками інвестиційний портфель, якщо обсяг інвестицій, що можуть бути здійснені підприємством за рік, обмежений сумою в 400 000 ум. гр. од.
Розв'язок
Розрахунок індексу можливих втрат NPV у випадку, якщо реалізацію кожного з розглядуваних проектів буде відкладено на один рік, подано в табл. 3.36.
Оскільки розрахований нами індекс показує, чому дорівнює величина відносних втрат у випадку відстрочення реалізації проекту, то у порядку зменшення цього індексу проекти впорядковуються таким чином: С; В; D; А. Отже, на основі наведених розрахунків можна зробити висновок, що найменші втрати NPV будуть пов'язані з перенесенням на наступний рік проекту С, потім послідовно проектів В, D та А.
Порівнявши сумарний NPV проектів у випадку відстрочення їх реалізації згідно з умовою завдання (380,55 тис. ум. гр. од.) та без такого відстрочення (104,26 + 104,50 + 102,15 + 106,71), ми можемо зазначити загальні втрати NPV, що будуть в останньому випадку дорівнювати 37,07 тис. ум. гр. од., які є мінімальними порівняно з іншими варіантами формування портфелів.