Інформаційні системи в міжнародному бізнесі (1999)
6.5. pie multicom x.400–сучасна електронна пошта для всіх груп користувачів
Мережі реалізують принцип відкладених повідомлень — в ній звичайна електронна пошта (Е–mail) вперше в світі інтегрується з факсом, телексом та голосовою електронною поштою. Останнє означає, що абоненти можуть використовувати як термінал не лише комп’ютер, а й телефон, факс і телекс. Це дуже приваблива можливість для бізнесменів, журналістів, комерсантів і всіх, чия робота пов’язана з роз’їздами.
Нова пошта не просто інтегрує, але й синтезує зазначені пошти, тобто дає змогу відправляти повідомлення з одного терміналу, а приймати на інший, наприклад, відправляти текстовий файл з комп’ютера, а приймати його на факс.
Не лише для комп’ютерів, але й для інших терміналів доступний повний Х.400 сервіс: групова розсилка, повідомлення про доставку (недоставку) і читання, доставка після зазначеної дати і т.д.
У поштовій скриньці абонента можуть бути повідомлення різного типу: файли, оцифрований голос, факс, телекс. Для їх прийому потрібно застосовувати відповідний термінал, причому термінал (крім комп’ютера) можна міняти, тобто він не прив’язаний до адреси.
Як працюють абоненти. У абонентів, що мають некомп’ютерний термінал, є свої поштові скриньки на своєму поштамті (там, де вони зареєстровані). Абоненти з комп’ютером мають одну поштову скриньку на ньому, а другу — на поштамті, можуть тимчасово закрити одну скриньку і переадресувати всі повідомлення, які надходять, на другу, що зручно на час від’їзду.
Абонент з комп’ютером працює так само, як абонент Х.400 пошти PIE–NET. Повідомлення з «віддаленої» поштової скриньки він одержує на комп’ютер як повідомлення PIE–NET і за форматом вкладень розпізнає їх тип (голос, факс, текст тощо). Голосові вкладення можуть виводитись як на вставний динамік, так і більш якісно програватися звуковими платами.
Абоненти з телефонами й факсами, дозвонившись, вступають з поштамтом у такий діалог: поштамт пропонує голосове меню, абонент набирає потрібний номер пункту або вводить потрібні дані.
Абонент з телекс-терміналом послідовно формує конверт і текстові вкладення свого повідомлення. Він може вступати в текстовий діалог з поштамтом.
Абоненти мережі PIE Multicom X.400 можуть обмінюватися повідомленнями з абонентами звичайних факс-, телекс- і телефонних мереж, тобто сервер поштамту виконує також функції шлюзу з цими мережами.
Комп’ютер поштамту. Поштамт (його правильна назва PIE Multicom X.400 Server, для короткості сервер) являє собою сервер UNIX додатків з операційною системою SCO UNIX на базі І486DХ2 або Pentium RAM16 і вище (рекомендується 64М).
Інтелектуальний маршрутизатор. До комплекту сервера входять інтелектуальний Х.400 маршрутизатор PIE Extended Rauter, який може здійснювати не лише маршрутизацію на адресу одержувача, а й на адресу відправника на основі маски (шаблонів) полів адреси. Правила маршрутизації можуть бути довільними.
Основні функції PIE Multicom X.400 (рис. 6.5):
— обмін повідомленнями між абонентами (Interpersonal Messaging Service–IPMS) з пересилкою повідомлень — MTS (Message Transfer Service);
— передача факсимільних повідомлень (Fax Messaging Service — FMS);
— передача телексних повідомлень (Telex Messaging Service — TMS);
— електронний обмін даними ЕОД (Electronic Data Interchange — EDI);
— пересилання файлів (File Transfer Messaging Service — FTMS);
— передача мовних повідомлень (Voice Messaging Service — VMS).
Усі ці й багато інших послуг базуються на загальній інтегрованій платформі Х.400. PIE Multicom X.400 забезпечує доступ з телефонної мережі загального користування, мережі пакетної комутації та з телексної (телеграфної) мережі.