Менеджмент виробничих витрат у сільському господарстві (1998)
2.4.1. Попит на сільськогосподарську продукцію та його зв’язок з її собівартістю
зовнішньоекономічні, тобто такі, що формуються під впливом зовнішньоекономічних чинників і, насамперед, світової сільськогосподарської спеціалізації й міжнародної торгівлі;
міжгалузеві, тобто такі, що визначають ціни на сільськогосподарську продукцію і на ресурси для сільського господарства;
внутрішні, тобто такі, що мають місце безпосередньо в процесі сільськогосподарського виробництва (рис. 2.8).

Узагальнення факторів і джерел формування виробничих витрат у сільському господарстві показує їх досить великий діапазон. Однак стрижнем усієї цієї сукупності знову ж таки виступають ціни як на сільськогосподарську продукцію, так і на виробничі ресурси, що формуються під впливом попиту та пропозиції.
У свою чергу, ряд чинників, у тому числі ціни, визначають відповідні рівні попиту й пропозиції. Так, попит на продукт у формалізованому вигляді можна виразити так:

Як показує світовий досвід, еластичність попиту на сільськогосподарську продукцію завжди нижча, ніж на продукцію промисловості, а це означає, що зростання доходів населення спричинятиме уповільнення темпів підвищення попиту на сільськогосподарську продукцію й прискорюватиме темпи підвищення попиту на промислову продукцію та послуги.
Цей висновок дуже важливий з точки зору формування виробничих витрат у сільському господарстві. Передусім, це пов’язано із системою ціноутворення як на сільськогосподарську, так і на промислову продукцію, що використовується в сільському господарстві. Згідно з класичною теорією ринкової економіки, зростання реальних доходів населення має забезпечувати рівновелике підвищення як попиту, так і пропозиції на продукти в економіці загалом. Чинниками, що забезпечують таке рівновелике підвищення, є зростання авансувань у виробничі фонди й запровадження у виробництво нової техніки та технологій. При цьому особливістю цього процесу є те, що зростання авансувань у фонди здійснюється, як правило, в промисловості та сфері послуг, а нова техніка й технології як результат фондового переоснащення промисловості й науки в сільськогосподарському виробництві. Зазначені процеси супроводжуються зростанням цін на продукцію промисловості та послуги і зниженням цін на продукцію сільського господарства. Графічно цей механізм зображено на рис. 2.9.

Крім того, протидіючим чинником зниження собівартості продукції в сільському господарстві є закономірність підвищення цін на промислову продукцію (рис. 2.9,б). Це ще більше зумовлює необхідність підвищення продуктивності використання ресурсів у сільському господарстві, запровадження прогресивних техніки і технологій, проведення структурних змін. Усе зазначене сприятиме підвищенню як пропозиції на сільськогосподарську продукцію, так і попиту на неї. І, як наслідок, мають уповільнюватися темпи зниження ціни на сільськогосподарську продукцію. Водночас це спричинює й те, що підвищення пропозиції і в сільському господарстві, і в промисловості має приблизно однакові темпи. Згідно з неомальтузіанською теорією, яка мала досить широкий відгук з-поміж економістів країн Заходу, темпи зростання кількості населення за рахунок країн, що розвиваються, перевищуватимуть темпи збільшення технологічних інновацій. Такі стрімкі темпи зростання кількості населення в цих країнах (через кожні 37 років населення Землі подвоюється), згідно з теорією неомальтузіанства, змусять країни, що розвиваються, залишати світові ринки сільськогосподарської продукції, аби мати змогу забезпечити власні потреби. В результаті пропозиція продукції сільського господарства на світовому ринку скоротиться, що спричинить зростання ціни на неї. Чинником, що змушує ці країни виходити із світових ринків сільськогосподарської продукції, є й такий: еластичність попиту за доходом у населення тут значно вища, ніж у розвинених країнах, і зі збільшенням кількості населення темпи зростання попиту на продукцію сільського господарства випереджатимуть темпи приросту населення. У табл. 2.1 наведено приклади еластичності попиту за доходом в окремих країнах світу.

Згідно із зазначеними закономірностями попит на сільськогосподарську продукцію на світовому ринку загалом має зростати, що зумовлює підвищення світових цін на неї. Отже, і перша причина (відносне зниження пропозиції сільськогосподарської продукції на світовому ринку), і друга (підвищення попиту на цю продукцію) впливають на зростання цін на продукцію сільського господарства. З огляду на викладене можна було б зробити висновок про підвищення доходів в аграрному секторі економіки. Однак насправді цього не відбувається з ряду причин. По-перше, сільське господарство пов’язано з використанням обмежених ресурсів. А це означає збільшення виробничих витрат сільськогосподарських підприємств з нарощуванням пропозиції своєї продукції. Через те, що виробничі ресурси обмежені, зростання попиту на них однозначно зумовлює зростання цін на них. Більше того, в умовах нарощування використання певних видів ресурсів (змінних) при фіксації інших видів (постійних) починає спрацьовувати закон зниження віддачі ресурсів, а це означає знову ж таки зростання собівартості сільськогосподарської продукції. У такій ситуації доходи аграрних підприємств мають тенденцію до зниження.