Менеджмент виробничих витрат у сільському господарстві (1998)
4.3.1. Суть системи диференційованих оптимумів і її зв’язок з власністю на засоби виробництва та собівартістю продукції
Саме цим правилом пояснюється тенденція до укрупнення фермерських господарств Заходу, а також до розширення господарств за рахунок оренди землі. Так, у США питома вага ферм, власники яких додатково залучають землю для виробництва на правах оренди, становить близько 30 %. При цьому розмір таких ферм в 3,3 раза перевищує розмір ферм, що не залучають додаткових земель, виручка від реалізації продукції більша в 2,5 раза, а виробничі витрати вищі в 2,4 раза.
Прагнення частини фермерів до збільшення своїх господарств пояснюється як необхідністю повніше й гармонійніше використати власні виробничі ресурси відповідно до системи диференційованих оптимумів, так і можливістю структурних змін виробничих ресурсів через їх розширення, в тому числі за рахунок кредиту. Зміна структури виробничих ресурсів також визначається системою диференційованих оптимумів, і в результаті збільшення земельної площі все ширше використовуються як капітал, так і робоча сили. Однак у цьому разі будуть виникати інші пропорції у співвідношенні виробничих ресурсів, уже виходячи з їхніх нових абсолютних розмірів. Зокрема, якщо проаналізувати структуру виробничих витрат за трьома типами господарств, то ми побачимо, як впливають структурні зміни у виробничих ресурсах на виробничі витрати (табл. 4.4). Так, господарства, що здійснюють свою виробничу діяльність без додаткового залучення земель, мають тваринницьку спеціалізацію, про що свідчать і статті витрат «Купівля худоби та птиці» (22,8 % порівняно з 14.2 і 16,3 %) і «Корми» (23,8 % порівняно з 14,0 та 12,7 %). Цей факт підтверджує раніше зроблений нами висновок, що сільськогосподарські підприємства з обмеженою земельною площею завжди прагнуть інтенсифікувати своє виробництво, розвиваючи насамперед тваринницькі галузі. Якщо перша група господарств має загальну суму виробничих витрат у розрахунку на 1 га 332,3 дол., то друга група господарств — лише 241,5 дол., відповідно виручка від реалізації продукції на 1 га становить 406,1 і 305,4 дол.

Зміну співвідношень між ресурсами можна спостерігати, аналізуючи суми кредитів, що використовуються фермерськими господарствами залежно від типу господарювання. Так, ферми, що залучають додаткові землі, використовують кредитів у 4,7 раза більше, ніж ті ферми, які використовують лише власну землю. В цьому також прослідковується дія закону системи диференційованих оптимумів збільшення земельної площі потребує й структурної зміни іншого основного виробничого фактора, тобто капіталу. У структурі виробничих витрат цей факт підтверджується підвищенням питомої ваги витрат на ремонт і техогляд машин та обладнання, оренди машин і обладнання, витрат на страхування і, звичайно ж, виплат процентів за позики.
Проаналізувавши ефективність роботи ферм за їх трьома класифікаційними групами, можна побачити, що питома вага прибуткових ферм у першій групі господарств становить 50 % до їх загальної кількості, в другій групі 35 % і в третій — понад 70 %. Відповідно рівень прибутковості в цих групах господарств становить 17,0, 20,2 і 23,7 %, а чистий прибуток на 1 га — 63,2, 61,6 і 88,8 дол. Ці цифри свідчать про те, що, по-перше, значна частина (половина) фермерських господарств першої групи є збитковими, тоді як майже три чверті ферм третьої групи прибуткові. Водночас рівень прибутковості найвищий саме в третій групі ферм, а чистий прибуток на 1 га більший у третій і першій групах. Чи можна таку картину пояснити тільки відмінністю в спеціалізації ферм? На нашу думку, ні. Табл. 4.5 показує, що насправді спеціалізація впливає на рівень ефективності виробництва.

З цих співвідношень і показників ефективності господарювання можна зробити висновок про існування явного дисбалансу між основними виробничими ресурсами в першій групі господарств, що проявляється в недостатній кількості земельних ресурсів і капіталу та завищеній кількості трудових ресурсів порівняно з двома іншими групами господарств. Цікавим є дослідження організаційних форм господарювання за даними трьох груп фермерських господарств (табл. 4.6).

Звичайно, використання певної організаційної форми ведення господарства пов’язано з формою власності, на якій базується господарство, що й засвідчують дані табл. 4.6. Це ще раз підтверджує висновки, зроблені в попередніх підрозділах про визначальний вплив форми власності на функціонування сільськогосподарських підприємств.
При цьому, зазначав О. В. Чаянов, доходи підприємств, побудованих не оптимально, знижуються досить повільно, чим і пояснюється економічна можливість їхнього існування. Знову ж таки статистика підтверджує цей висновок. Якщо в першій групі господарств питома вага збиткових ферм становить 50 %, то в другій групі 35 %, а в третій лише 30 %.
Повертаючись до встановлених нами співвідношень між основними чинниками виробництва, доцільно проаналізувати використання робочої сили за різними групами фермерських господарств. Зокрема, інтерес становить перша група господарств, де питома вага трудових ресурсів досягає 24 %, що відповідно в 1,7 і 1,3 раза вище, ніж у другій та третій групах. Це явний дисбаланс у використанні ресурсів. При цьому цікавим є також аналіз якісного, тобто професійного, складу фермерів. Так, лише 40 % фермерів першої групи мають сільськогосподарську освіту, тоді як у другій і третій групах цей процент становить відповідно 69 і 62 %. Середній вік фермерів за групами господарств відповідно становить 55, 50 і 42 роки. Ці всі показники також не на користь першої групи господарств і ще більш посилюють диспропорцію у співвідношенні ресурсів.