Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства (2017р.)
2.16. Аналіз ділової активності підприємства
Ці показники ділової активності характеризують результати і ефективність поточної основної виробничої діяльності.
Аналіз ділової активності здійснюється за такими якісними критеріями:
1. Широта ринку збуту продукції.
2. Наявність продукції, що поставляється на експорт.
3. Репутація підприємства, що виражається, зокрема, в популярності клієнтів, що користуються послугами підприємства. Аналіз ділової активності здійснюється за кількісними показниками. Цими показниками є:
а) ступінь виконання плану за основними показниками, забезпечення заданих темпів їхнього зростання;
б) рівень ефективності використання ресурсів підприємства. Аналізуючи ступінь використання плану за основними показниками, слід відзначити, що їх оптимальне співвідношення:
Тпб > Тр > Так > 100,
Тпб, Тр, Так — відповідно темпи зміни балансового прибутку, реалізації, авансованого капіталу (Бн). Ця залежність означає, що:
а) економічний потенціал підприємства зростає;
б) у порівнянні зі зростанням економічного потенціалу обсяг реалізації зростає більш високими темпами, тобто ресурси підприємства використовуються більш ефективно;
в) прибуток зростає випереджаючими темпами.
Вищеназване співвідношення можна умовно назвати «Золоте правило економіки підприємства». Однак можливі і відхилення від цієї ідеальної залежності. Причому не завжди можна відхилення розглядати як негативні, наприклад: рекомендація і модернізація діючих виробництв і ін. Таке зіставлення зараз дуже ускладнене впливом інфляції.
Для аналізу ефективності використання ресурсів підприємства використовуються різноманітні показники. Всі ці показники наведені у вміщеній вище аналітичній таблиці. До показників оцінки ефективності використання ресурсів підприємства і динамічності його розвитку відносяться:
1. Показник ресурсовіддачі;
2. Коефіцієнт стійкості економічного зростання.
Ресурсовіддача (коефіцієнт оборотності авансованого капіталу) характеризує обсяг реалізованої продукції, яка припадає на 1 гривню коштів, вкладених в підприємство. Зростання цього показника характеризує діяльність підприємства з позитивного боку.
Коефіцієнти стійкості економічного зростання показують, якими в середньому темпами може підприємство розвиватися в подальшому, а також при зміні співвідношень, що склалися між різними джерелами фінансування, фондовіддачею, рентабельністю виробництва, дивідендною політикою.