Основи охорони праці
18.8. Земля як елемент електричної мережі. Напруга кроку
Структурні елементи можливої мережі замикання на землю та послідовність включення цих елементів у мережу залежать від конструктивних особливостей мережі і будуть розглянуті нижче (див. 18.9). Але в усіх перерахованих випадках у мережах замикання на землю обов'язковим є структурний елемент "земля".
Земля є специфічним провідником електричного струму -неоднорідним і нелінійним - зі змінною площею поперечного перерізу. Тому, при проходженні струму в землі, на її поверхні виникає специфічне поле потенціалів, характер якого визначається конструкцією заземлювача, параметрами електричної мережі, властивостями ґрунту тощо.
Більш детально зупинимось на явищі протікання струму в землі для напівсферичного заземлювача, який знаходиться на поверхні землі
Для такого заземлювача, за умови однорідності й електричної ізотропності ґрунту, можна вважати, що струм у всіх напрямках буде розтікатись рівномірно - як показано стрілками на рисунку, а його величина в будь-якому поперечному перетині провідника "земля" буде дорівнювати І33. •
При цьому площа поперечного перерізу провідника "земля" S; за зроблених допущень (однорідність ґрунту) буде визначатися площею поверхні півкулі радіусом Г;. Зі збільшенням (зменшенням) Г; площа поперечного перерізу провідника "земля" буде збільшуватись (зменшуватись) пропорційно квадрату Г; (S=2nr^), а опір проходженню струму буде, відповідно, зменшуватись або збільшуватись.
Падіння напруги на будь-якій ділянці електричної мережі AU, в тому числі і при проходженні струму в землі, залежить від величини струму і від електричного опору R.
Тому на поверхні землі в зоні розтікання струму між рівновід-даленими в радіальному напрямку точками (за однакових 1) AU буде тим більше, чим ближче ці точки будуть до місця замикання на землю.
Із цієї причини, відповідно до наведеного, на поверхні землі в зоні розтікання струму виникає локальне поле підвищених потенціалів радіусом близько 20 м, розподіл потенціалів (фг.) у якому відносно нульового потенціалу землі (ф0)
При переміщенні людини в зоні розтікання струму в землі (рис. 18.1) її ноги будуть торкатися ділянок землі з різними потенціалами, а на людину буде діяти напруга, яка визначається різницею цих потенціалів і відома під назвою напруга кроку (UK) - різниця потенціалів між двома точками на поверхні землі в зоні розтікання струму, які знаходяться на відстані кроку (0,8 м) одна від одної. З наближенням до місця замикання на землю величина напруги кроку буде зростати, і вона може досягти небезпечних для людини значень вже при напрузі електроустановок 0,4 кВ, а в сиру погоду та за зволоженого ґрунту і при меншій напрузі. Тому Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів за наявності замикання на землю забороняють наближатися до місця замикання ближче 8 м поза приміщенням і 4 м в приміщенні без застосування засобів захисту - діелектричні боти, галоші, суха дошка, сухе гумове взуття тощо.