Інформаційні системи у фінансово-кредитних установах (1999)
5.6.2. Характеристика «другої» та «третьої» моделей роботи комерційних банків у СЕП
Формально-логічний опис цієї моделі за першими двома пунктами збігається (крім п. п. 3.3 і 3.4) з описом «першої» моделі, а два останні пункти мають такий вигляд:
3) філії не мають ТКР в РРП РУ НБУ;
4) філії не мають АРМ-3.
Принципова різниця між «першою» і «другою» моделями полягає в тому, що під час роботи за «другою» моделлю всі філії банку взаємодіють із СЕП через АРМ-3 ГБ. Інших АРМ-3 у системі банку немає, тоді як згідно з «першою» моделлю АРМ-3 є в кожній філії банку, і вона сама виходить у СЕП.
Отже, платежі між філіями банку не відображаються в СЕП, а взаємодія ГБ і філій ГБ відбувається в кілька етапів.
1. Філії доставляють свої платіжні документи до відповідного ГБ. (Способи доставляння можуть бути різними: кур’єром — паперові ПД, а також паперові ПД з копією на машинних носіях (дискети, НМЛ); по каналах зв’язку — у формі електронних документів).
2. ГБ групує документи, які надійшли до нього від філій, поділяючи їх на групи «міжфілійні платежі» та «інші».
3. Документи «інші», тобто ті, одержувачами яких є інші банки, у ГБ оформляються як файл початкових платежів (тип А) і відправляються до СЕП через АРМ-3 головного банку.
Аналогічно всі платежі інших банків до ГБ та його філій надходять від СЕП до АРМ-3 ГБ у вигляді файлів зворотних платежів (файл типу В). Розподіл та групування отриманих документів по філіях і їх доставка в філії-одержувачі реалізується засобами ГБ.
Усі файли СЕП, якими обмінюється ГБ і РРП, містять «електронну адресу» лише ГБ. При цьому у файлах типу А містяться первинні платежі як ГБ, так і його філій. Порядок розміщення платежів може бути вільним. У файлах типу А як МФО банку-відправника можуть бути зазначені МФО ГБ та МФО його філій, але вони не можуть бути вказані як МФО банку-одержувача, оскільки це означатиме помилку типу «платіж сам на себе». Аналогічно у файлі В як МФО банку-одержувача можуть бути зазначені як ГБ, так і його філії.
У файлі виписок для головного банку (тип V) містяться всі початкові та зворотні платежі як головного банку, так і його філій. Порядок, в якому платежі вміщені у файлі виписок, такий самий, як у файлах A і B.
У разі об’єднання банків, під час реорганізації системи управління або за інших умов, можливе переведення банківської установи з роботи за «нульовою» чи «першою» моделлю на роботу за «другою» моделлю. При цьому банківська установа усувається як безпосередній учасник СЕП і працює в СЕП «опосередковано» через свій ГБ. З огляду на це слід забезпечити відсутність у СЕП платежів, які були адресовані безпосередньо їй як учаснику СЕП. Для цього протягом приблизно трьох днів виконується відповідна робота в АРМ-1, АРМ-2 і ОДБ ТУ НБУ.
Модель номер «три» є аналогом «другої» моделі для міжрегіонального рівня. Формалізовано її можна подати так:
1. ГБ є в регіоні Р1, Ф є в регіонах Рі, і = 1, 2, 3, ...
2. Для ГБ і всіх Ф існують свої МФО.
3. Для ГБ існує:
1) КР у РУ НБУ регіону Р1;
2) ТКР у РРП регіону Р1;
3) ГБ має ПТК АРМ-3.
4. Для всіх філій виконуються умови:
1) Філії не мають КР у РУ НБУ.
2) Філії не мають ТКР у РРП РУ НБУ.
3) Філії не мають АРМ_3.
Технологія взаємодії ГБ та його філій за «третьою» моделлю така сама, як і за «другою», з тією лише різницею, що для доставляння документів від філій до ГБ тут використовуються, здебільшого, відповідні електронні системи передавання даних. Ця модель може бути реалізована як на своїй технічній базі, так і з використанням існуючих ЕСПД, у тому числі й ЕП НБУ, ІНТЕРНЕТ і т.ін.
Особливості формування файлів СЕП за «третьою» моделлю такі самі, як і за «другою», але навантаження на АРМ-3 в ГБ тут значно більше. Через це доводиться висувати деякі особливі вимоги до організації його роботи. Наприклад, для зв’язку ГБ із РРП використовуються, як правило, виділені канали зв’язку тощо.