Аналіз банківської діяльності (2002)
8.2.4. Аналіз ефективності факторингових операцій
Розрахунок рівня дохідності факторингових операцій можна здійснити за допомогою такої формули:
Вигідність (доцільність) факторингових операцій для комерційного банку визначається зіставленням питомої ваги прибутку від факторингових операцій у загальній сумі банківського прибутку з питомою вагою факторингових операцій у загальній сумі активів банку.
Розглянемо порядок аналізу факторингових операцій за допомогою табл. 8.9 за умови, що кредит надано строком на 60 днів: Таблиця 8.9
АНАЛІЗ ФАКТОРИНГОВИХ ОПЕРАЦІЙ
Ефективність факторингових операцій для банку в цілому розглянемо на такому цифровому прикладі (табл. 8.10).
Аналіз наведених даних показує, що факторингові операції в діяльності даного комерційного банку посідають незначне місце. Проте ці операції вигідні для банку, оскільки частка доходу від факторингових операцій у загальних доходах банку становила 2,6 % в базисному періоді і 1,6 % — у звітному. їх частка в загальних активах відповідно становила 1,6 і 0,94 %, тобто була значно нижчою, ніж їх частка в доходах. Це свідчить про порівняно високу рентабельність цих операцій. Висока ризикованість факторингових операцій призводить до значних утрат від недоотримання сум за виставленими рахунках від платників. Так, у базисному періоді банку не було відшкодовано 988 тис. грн, а в звітному — 874 тис. грн, що є невикористаним резервом підвищення ефективності факторингових операцій.
Таблиця 8.10
Наведена методика дає змогу зробити порівняльний аналіз ефективності факторингових операцій з іншими видами банківських операцій і з урахуванням їх ризикованості надати перевагу тим чи іншим.