Організація консалтингової діяльності (2000)

СИТУАЦІЯ 1

Визначення та вирішення проблем корпорацією Sun Microsystems Inc.

Передмова.

У 1969 році з метою збереження інформації на випадок екстремальних ситуацій, навіть у разі виникнення ядерної війни, Пентагон на базі чотирьох вузлових ЕОМ створив першу велику комп’ютерну мережу Advanced Research Project Agency (ARPA net). Невдовзі науково-дослідні інститути США одержали дозвіл використати цю мережу для цивільних проектів. В 1973 році було створено перші інтернаціональні комутації ARPA net з Англією та Норвегією. В 1977 році почалося об’єднання її з іншими мережами. Нова супермережа одержала назву Internet. З появою сервісної програми World Widr Web (WWW) в мережі виникає демографічний вибух користувачів. Сьогодні вона об’єднує більш ніж 90 тисяч мережевих структур 100 держав. За різними розрахунками число користувачів мережею Internet становить від 35 до 56 міліонів.

Внаслідок виникнення такої потужної мережі ведучі корпорації IBM, Apple, Power Macintosh та інші націлили свої зусилля на створення нових прикладних пакетів програм для більш досконалого користування мережею Internet.

Sun Microsystems в 1993 році та вирішення проблеми

Останній чемпіонат світу з футболу надав Sun Microsystems Inc. прекрасну можливість підбадьорити співробітників компанії. В різних кінцях Сполучених Штатів понад 1100 робочих станцій і інших комп’ютерів Sun, об’єднаних в єдину мережу, забезпечували проведення турніру, слідкуючи за порядком, запам’ятовуючи кількість забитих м’ячів та реєструючи досягнення окремих гравців. Недивно, що в рекламі продукції Sun знову зазвучали задьористі нотки типу: «для бажаючих зробити бізнес граючись».

Але ситуація різко змінилася. За останні два роки компанія затримала випуск нових моделей, її процесори почали значно відставати з швидкодії, а в ряд програм вкралися серйозні помилки. Як наслідок, її частка ринку зменшилася з 20% в 1993 фінансовому році до 9% в 1994 році, а вартість її акцій впала з 31 долара в березні до 22 доларів в серпні 1994 року. Тим часом конкуренти не гаяли часу. Так, Hewlett-Packard Co та Silicon Graphics Inc., що запропонували більш продуктивні графічні робочі станції, відвоювали частку ринку Sun, залучивши декого із її давніх клієнтів.

Водночас з протилежного флангу недорогі моделі Sun відтіснили новітні більш продуктивні ПК з процесорами Pentium (Intel Corp.) та Power-PC (IBM, Apple Computer і Motorola).

Та й ринок робочих станцій — традиційна вотчина Sun — схоже не виправдав її сподівань. Два роки тому це був сегмент комп’ютерного бізнесу, що найбільш бурхливо розвивався, і багато хто серйозно увірував в те, що робочим станціям — цим високопродуктивним настільним ЕОМ — самою долею призначено стати основною для розподільних систем обробки інформації в компаніях. Але події навколо почали розвиватися за зовсім іншим сценарієм, і у 1995 році, за даними Dataguest Inc. збут робочих станцій збільшився до 10,5 млрд доларів, або в цілому на 7%, тоді як продажі ПК зросли на 15%, досягнувши 73,7 млрд доларів.

Цілком зрозуміло, що панування подібних тенденцій на ринку ускладнило і без того несолодке життя корпорації Sun, яка ще недавно вважалася однією з найбільш динамічних і впливових в комп’ютерному світі. В міру того, як ставало зрозумілим, що Sun почала відставати, а її намагання вийти на ринок Пк і ПО виявилися безрезультатними, помітно зменшилась і наполегливість у тоні управляючого Sun Скотта МакНілі.

З огляду на наявну ситуацію відділ внутрішнього консультування провів аналіз стану корпорації і визначив ряд проблем:

недостатність сили стратегічного управління, оскільки корпорація Sun розпалася на окремі незалежні відділи (виробництво, маркетинг);

щорічне зростання прибутків Sun на 15% можливе лише тоді, коли зростання обсягу її продажів буде коливатися в межах кількох десятків процентів;

мікропроцесори Spare поступаються за швидкодією виробам конкурентів, і Sun має довести, що її технологія перспективна;

розглянути можливе фінансування, націлене на підсилення маркетингових досліджень, а також в НДДКР для розробки і встановлення більш потужних комп’ютерних мереж у великих корпораціях.

Виходячи з аналізу внутрішніх консультантів, була розроблена нова стратегія ведення бізнесу корпорації Sun; її керівник скоординував управління шляхом об’єднання управляючих виробництвом, збутом та незалежними відділами, встановивши над ними контроль, на підставі якого розробляються загальні рішення з координації діяльності корпорації.

Створено новий відділ, що займається розробкою мережі послуг післяпродажного обслуговування під керівництвом Філіпа Семпера, який працював до цього 28 років в Andersen Consulting Electronic Data.

Сталося зміцнення відділу НДДКР шляхом об’єднання всіх незалежних відділів, що входять до цієї корпорації і займаються науково-дослідними роботами, в одне ціле. В процесі цього після копіткої праці об’єднаного відділу НДДКР був розроблений новий програмний продукт компанії для роботи в мережі Internet-Yava. В результаті цього корпорація Sun значно потіснила конкурентів на ринках збуту з продажу програмного забезпечення, навіть лідерів, які займаються розробкою пакетів прикладних програм для роботи в супермережі Internet. Виходячи з того, що була вибрана правильна стратегія компанії Sun і завдяки правильному аналізу її стану в 1993 році, здійсненому внутрішніми консультантами, сьогодні компанія Sun Microsystems Inc. є лідером в системі продажу локальних комп’ютерних мереж і програмного забезпечення до них.

Завдання

Проаналізуйте ситуацію компанії Sun в минулому і побудуйте силове поле та карту позиційності діяльності Sun Microsystems Inc.

Визначте прожективну позиційність і фактори, які допомогли компанії Sun Microsystems вийти з ситуації, що склалася.