Макроекономіка
Макроекономічні показники в системі національних рахунків
Звужувальна концепція грунтується на марксистській теорії згідно якої існує продуктивна і непродуктивна праця. Продуктивна праця створює продукт, до якого відносяться лише матеріальні блага – речовий продукт і матеріальні послуги, а непродуктивна праця продукту не створює. Іншими словами, у відповідності із цими поглядами суспільний продукт створюється виключно у сфері, де виробляють матеріальні блага, і не створюються у сфері нематеріальних послуг (саме тут застосовується непродуктивна праця).
Згідно цих уявлень, в економічній системі виділяють дві сфери – виробничу і невиробничу. До виробничої сфери відносять усі галузі виробництва, де виробляються матеріальні блага і послуги (промисловість, будівництво, сільське господарство, частково транспорт і зв’язок, побутове обслуговування населення, торгівля). До невиробничої сфери (де застосовується непродуктивна праця) зараховують освіту, охорону здоров’я, культуру, частково транспорт і зв’язок, науку, тощо – галузі, де надаються нематеріальні послуги.
За сучасною розширювальною концепцією до ефекту суспільного виробництва зараховуються не лише матеріальні, а й нематеріальні блага і послуги. Продуктивною вважається будь-яка праця, що створює те чи інше благо (матеріальне і нематеріальне) і праця приносить доход. За цими уявленнями, усе суспільне виробництво складається із двох сфер – матеріального і нематеріального виробництва. У матеріальному виробництві створюються матеріальні блага і послуги, у нематеріальному виробництві – нематеріальні послуги. Продуктивною є праця в обох сферах.
Обидві концепції створили свої системи макроекономічних показників: звужувальна – систему народногосподарського балансу (СНБ), розширювальна – систему національного рахівництва (СНР).
Система національних рахунків (СНР) – це система взаємопов’язаних показників і класифікацій, які використовуються для опису та аналізу найзагальніших результатів і аспектів економічного процесу на макрорівні.
СНР сформульована в категоріях і термінах ринкової економіки. Її концепції та визначення передбачають, що економіка, описана за її допомогою, функціонує на основі дії ринкових механізмів та інститутів.
Однією з важливих особливостей СНР є її всеосяжний характер. Це означає, що СНР містить впорядковану певним чином інформацію про:
– усі господарські суб’єкти, які беруть участь в економічному процесі: юридичні особи (підприємства, корпорації, банки, страхові компанії, органи державного управління тощо) та домогосподарства;
– усі економічні операції, пов’язані з виробництвом, розподілом і перерозподілом доходів, накопиченням активів та іншими аспектами економічного процесу;
Головні принципи побудови СНБ:
– продуктивною є праця лише у виробничій сфері, тому до складу сукупного продукту зараховують тільки речові блага і матеріальні послуги;
– суспільний продукт оцінюється через натурально-речові і вартісні показники;
– суспільний продукт у вартісному виразі, як правило, обчислюється з повторним рахунком;
– макроекономічні результати зводяться в систему галузевих і міжгалузевих балансів, що відображають пропорції економічних показників у галузевому і міжгалузевому аспектах.
Основні показники СНБ: сукупний (валовий) суспільний продукт (у натурально-речовому і вартісному виразах), чистий продукт суспільства, необхідний і додатковий продукт, кінцевий продукт суспільства, рівень цін, процентна ставка, рівень безробіття.
Оціночні показники національної економіки, відображаючи складну органічну систему господарювання, знаходяться у тісному взаємозв’язку і взаємозалежності, утворюючи структуру національного рахівництва, що найповніше відповідає розширювальній концепції оцінки макроекономічних показників. Національне рахівництво – це не лише система національних рахунків (СНР), але й один із найважливіших інструментів державного регулювання економіки.
СНР грунтується на бухгалтерському принципі подвійного запису і існує у вигляді сукупності балансів, що відбивають у формі агрегатів рух товарів, ресурсів, доходів і витрат між суб’єктами національної економіки, тобто в основу СНР покладено концепцію господарського кругообігу.
СНР будується на таких принципах:
– продуктивною є будь-яка праця, до сукупного продукту відносять як речові блага і матеріальні послуги, так і нематеріальні послуги;
– грошові витрати і доходи в економіці еквівалентні;
– виробництво, розподіл, обмін і споживання розглядаються як взаємопов’язані сторони єдиного процесу відтворення (поновлення суспільного виробництва);
–усі показники обчислюються лише в грошовій формі і без повторного рахунку.
Зокрема, рівність грошових витрат і доходів випливає із правила обліку: усі витрати на придбання продукту обов’язково стають доходом виробника цього продукту.
Інституціальні сектори “Фірми”, “Домашні господарства”, “Держава” і “Фінансові установи” – внутрішні, а сектор “Інший світ” – зовнішній. Національні рахунки складаються як для кожного сектора окремо, так і для національної економіки в цілому.
СНР виконує в національній економіці ту ж функцію, що й система бухгалтерського обліку на окремій фірмі. Різні її показники дозволяють вимірювати обсяг виробництва (у вартісній формі) у конкретний момент часу, розкрити чинники, які безпосередньо визначають функціонування економіки, робити прогноз економічного розвитку, розробляти відповідну економічну політику тощо.
