Бухгалтерський облік у банках України (2001)
9.5. Облік субординованих кредитів та операцій з дисконту векселів
Субординований кредит, якщо він не оформлений у вигляді боргових цінних паперів, обліковується як звичайний довгостроковий інвестиційний кредит, але має певні особливості. Виплату процентів за таким кредитом може бути призупинено (якщо це передбачено угодою) у разі:
запровадження режиму санації позичальника;
браку позитивного фінансового результату в позичальника за відповідний період;
з ініціативи банку.
Такі кредити, як правило, є довгостроковими або не мають визначеного строку (безстрокові). У разі безстрокового кредиту в угоді зазначається, що погашення основного боргу може здійснюватись лише з ініціативи позичальника.
Процентна ставка за субординованими кредитами може бути фіксованою, плаваючою чи змішаною, коли частина її залежить від прибутку, а решту — фіксовано.
Видача, погашення та нарахування процентів за субординованими кредитами обліковуються так само, як і щодо інших кредитів.
Якщо процентна ставка за кредитом складається з фіксованої та плаваючої частини, то процентні платежі за фіксованою ставкою нараховуються у звичайному порядку безперервно; частина процентних платежів за субординованим кредитом, що залежить від результатів діяльності позичальника, нараховується лише в разі отримання відповідних підтверджувальних документів (наприклад, річного звіту, затвердженого зборами акціонерів).
Операції банків за субординованими кредитами супроводжуються такими бухгалтерськими проведеннями:
Д-т рахунка 1524 «Довгострокові кредити, які надані банкам»
К-т рахунка 1200 «Кореспондентський рахунок у НБУ»;
видача кредиту суб’єктам господарської діяльності (СГД):
Д-т рахунка 2074 «Довгострокові кредити на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі, які надані СГД»
К-т рахунка 2600 «Поточні рахунки СГД»;
нарахування процентного доходу:
за міжбанківськими кредитами:
Д-т рахунка 1528 «Нараховані доходи за кредитами, які надані іншим банкам»
К-т рахунка 6017 «Процентні доходи за довгостроковими кредитами банкам»;
за кредитами, наданими СГД:
Д-т рахунка 2078 «Нараховані доходи за кредитами в інвестиційну діяльність СГД»
К-т рахунка 6027 «Процентні доходи в інвестиційну діяльність СГД».
Певна річ, нараховані доходи за субординованими кредитами можуть визнаватися простроченими в разі неотримання платежу протягом семи календарних днів після обумовленого угодою строку та сумнівними, якщо банк не має впевненості у погашенні заборгованості боржником.
У цих випадках відповідно дебетуються рахунки:
Операції банків з векселями можна поділити на кредитні та депозитні. Йдеться про операції, які пов’язані з випуском та обігом векселів.
До кредитних операцій банків належать операції з дисконтування векселів, форфейтингові операції з надання ломбардних кредитів під заставу векселів.
До позабалансових кредитних операцій, які здійснюються банком, належать операції з надання акцептів та авалювання, а також індосамент векселів.
Дисконтна операція банку з векселями — це кредитна операція, коли банк купує у векселедержателя вексель до настання терміну платежу за ним. Передача векселя векселедержателем у повну власність банку здійснюється з допомогою передавального напису — індосаменту. Кошти, що їх сплачує при цьому банк, є кредитом векселедержателю.
Через особливий характер вексельного права вексельний кредит має певні відмінності від звичайних кредитів:
особа, яка отримує кредит, — пред’явник векселя та особа, яка погашає кредит, — платник за векселем є різними особами;
відповідальність за погашення вексельного кредиту несуть разом пред’явник векселя і платник за векселем;
вексельний кредит погашається в точно встановлений термін — строк платежу за векселем, тобто є одноразовим платежем. При цьому вексельний кредит не може бути пролонгований.
Проводячи операції з обліку векселів банк керується своєю обліковою політикою.
Купівля векселя здійснюється за ціною, що нижча від ціни, означеної на векселі, тобто з дисконтом. Дисконт є процентним доходом банку, що має обліковуватись за принципом нарахування. Крім процентного доходу у вигляді дисконту за цією операцією банк звичайно отримує ще й комісійний дохід за інкасування векселів.
Облік банком векселів, що пред’являються клієнтом-векселедержателем, здійснюється в межах певної суми. Розмір цієї суми визначається розміром кредитної лінії, яку банк відкриває клієнтові. У разі укладення угоди на відкриття кредитної лінії банк відображає її поза балансом таким бухгалтерським проведенням:
Д-т рахунка 9129 «Інші зобов’язання з кредитування, які надані клієнтам»
К-т рахунка 9900 «Контррахунок».
Пред’явлені клієнтом векселі для обліку банк перевіряє на формальну відповідність нормам вексельного права. Коли немає будь-яких претензій до векселя, банк оплачує його і переказує відповідну суму клієнтові, який подав вексель для обліку. При цьому здійснюється бухгалтерське проведення:
Д-т рахунка 2020 «Рахунки суб’єктів господарської діяльності за облікованими векселями» (на суму номінальної вартості векселя)
К-т рахунків 2600, 1200 «Поточний рахунок клієнта, кореспондентський рахунок банку» (на суму номінальної вартості векселя за відрахування суми дисконту)
К-т рахунка 2026 «Неамортизований дисконт за облікованими векселями суб’єктів господарської діяльності» (на суму дисконту).
Поза балансом виконується відповідне проведення на зменшення зобов’язань банку з кредитування:
Д-т рахунка 9900 «Контррахунок»
Під час надходження коштів в оплату векселя банк спрямовує їх на погашення кредиту:
Д-т рахунків 2600, 1200 «Поточний рахунок клієнта, кореспондентський рахунок банку»
К-т рахунка 2020 «Рахунки суб’єктів господарської діяльності за облікованими векселями».
Якщо отримання платежу за векселем неможливе внаслідок неакцептування його, неспроможності платника або неоплати векселя в належний термін, банк учиняє процедуру протесту за векселем і переносить суму кредиту на рахунок «Опротестовані векселі»:
Д-т рахунка 2027 «Опротестовані векселі суб’єктів господарської діяльності»
К-т рахунка 2020 «Рахунки суб’єктів господарської діяльності за облікованими векселями».
У разі отримання оплати за векселем відповідна сума записується на кредит рахунка «Опротестовані векселі»:
Д-т рахунків 2600, 1200 «Поточний рахунок клієнта, кореспондентський рахунок банку»
К-т рахунка 2027 «Опротестовані векселі суб’єктів господарської діяльності».
Якщо отримання коштів в оплату векселя видається сумнівним, сума кредиту переноситься на рахунок «Сумнівна заборгованість за облікованими векселями суб’єктів господарської діяльності» (2092).
Як і взагалі щодо кредитів, банк мусить своєчасно створювати резерв на можливі втрати за вексельними кредитами. Списання сумнівної заборгованості здійснюється за рахунок такого резерву.