Бухгалтерський облік у банках України (2001)

14.6. Зменшення корисності основних засобів і нематеріальних активів та облік їх вибуття

Банки повинні визнавати втрати економічної вигоди внаслідок зменшення корисності об’єктів необоротних активів у сумі, що перевищує їхню залишкову вартість, порівняно із сумою очікуваного відшкодування.

Сума очікуваного відшкодування — це найбільше зі значень чистої ціни продажу чи вартості використання.

Чиста ціна продажу — сума, яка може бути одержана від продажу активу (за відрахування витрат, пов’язаних із його вибуттям).

Вартість використання — дисконтована вартість прогнозованих майбутніх потоків грошових коштів, виникнення яких очікується від продовження використання активу та від його вибуття в кінці строку корисної служби.

Втрати від зменшення корисності за необоротними активами, які не переоцінювалися, слід визнавати у звіті про прибутки та збитки, а за необоротними активами, котрі переоцінювалися, — як зменшення додаткового капіталу за результатами переоцінки.

Втрати від зменшення корисності об’єктів основних засобів і нематеріальних активів включаються до складу витрат звітного періоду зі збільшенням у балансі суми зносу основних засобів і нематеріальних активів. Виконується запис:

Д-т рахунка 7499 «Інші небанківські операційні витрати»

К-т рахунків 4309 «Знос нематеріальних активів», аналітичний рахунок «Зменшення кopисності», 4409 «Знос основних засобів», аналітичний рахунок «Зменшення корисності».

Втрати від зменшення корисності об’єктів основних засобів і нематеріальних активів, відображених в обліку за переоціненою вартістю, спрямовуються на зменшення іншого додаткового капіталу із включенням різниці між сумою чергової (останньої) уцінки залишкової вартості об’єкта основних засобів і нематеріальних активів і сумою перевищення до витрат звітного періоду. Зменшення корисності в обліку відображається таким проведенням:

Д-т рахунків 5100 «Результати переоцінки основних засобів», 5101 «Результати переоцінки нематеріальних активів», 7499 «Iншi небанківські операційні витрати»

К-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби»

та

Д-т рахунків 4309 «Знос нематеріальних активів», 4409 «Знос основних засобів»

К-т рахунків 5100 «Результати переоцінки основних засобів», 5101 «Результати переоцінки нематеріальних активів».

Якщо причин для зменшення корисності об’єкта основних засобів і нематеріальних активів немає, то сума відновлення корисності, але не більша, ніж сума попереднього її зменшення, відображається як визнання доходу з одночасним зменшенням суми зносу об’єкта основних засобів і нематеріальних активів.

Здійснюється таке проведення:

Д-т рахунків 4309 «Знос нематеріальних активів», 4409 «Знос основних засобів»

К-т рахунка 6499 «Інші небанківські операційні доходи».

Відновлення корисності об’єктів основних засобів і нематеріальних активів, відображених в обліку за переоціненою вартістю, включається до складу доходів звітного періоду з відображенням різниці між сумою чергової (останньої) дооцінки залишкової вартості об’єкта основних засобів і нематеріальних активів і сумою перевищення в складі іншого додаткового капіталу. Відновлення корисності в обліку відображається таким проведенням:

Д-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби»

К-т рахунків 5100 «Результати переоцінки основних засобів», 5101 «Результати переоцінки нематеріальних активів», 6499 «Інші небанківські операційні доходи»

та

Д-т рахунків 5100 «Результати переоцінки основних засобів», 5101 «Результати переоцінки нематеріальних активів»

К-т рахунків 4309 «Знос нематеріальних активів», 4409 «Знос основних засобів».

Об’єкти основних засобів і нематеріальних активів вилучаються з активів (списуються з балансу) у разі їх вибуття внаслідок продажу, безоплатного передавання або невідповідності критеріям їх визнання як активів.

Фінансовий результат від вибуття об’єктів основних засобів і нематеріальних активів визначається як різниця між доходом від вибуття основних засобів і нематеріальних активів (за вирахування непрямих податків і витрат, пов’язаних із вибуттям основних засобів і нематеріальних активів) та їхньою залишковою вартістю.

Сума залишкової вартості об’єкта, що перевищує суму виручки від його реалізації, відображається на дебеті рахунка 7490 «Негативний результат від вибуття нематеріальних активів і основних засобів», а сума виручки від реалізації, що перевищує залишкову вартість, — на кредиті рахунка 6490 «Позитивний результат від продажу нематеріальних активів і основних засобів».

Реалізація основних засобів і нематеріальних активів відображається такими проведеннями:

у разі перевищення суми залишкової вартості об’єкта порівняно з сумою виручки від його реалізації:

Д-т рахунків 1200 «Кореспондентський рахунок», 1001 «Рахунок готівкових коштів», 4309 «Знос нематеріальних активів», 4409 «Знос основних засобів», 4509 «Знос інших необоротних матеріальних активів», 7490 «Негативний результат від вибуття нематеріальних активів та основних засобів»

К-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи»;

у разі перевищення суми виручки від реалізації порівняно з сумою залишкової вартості об’єкта:

Д-т рахунків 1200 «Кореспондентський рахунок», 1001 «Рахунок готівкових коштів», 4309 «Знос нематеріальних активів», 4409 «Знос основних засобів», 4509 «Знос інших необоротних матеріальних активів»

К-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи», 6490 «Пoзитивний результат від продажу нематеріальних активів і основних засобів».

Розгляньмо приклади.

1. Установа банку реалізує будівлю за ціною 120000 грн.

Первинна вартість будівлі 150000 грн.

Знос 50000 грн.

Будівля використовується в операційній діяльності банку.

Розраховуємо залишкову вартість будівлі:

150000 – 50000 = 100000 грн.

В обліку мають бути зроблені такі проведення:



2. Установа банку реалізує будівлю за ціною 70000 грн.

Первісна вартість будівлі 150000 грн.

Знос 50000 грн.

Будівля використовується в операційній діяльності банку.

Розраховуємо залишкову вартість будівлі:

150000 – 50000 = 100000 грн.

В обліку мають бути зроблені такі проведення:



3. Установа банку реалізує будівлю за ціною 100000 грн.

Первісна вартість будівлі 150000 грн.

Знос 50000 грн.

Будівля використовується в операційній діяльності банку.

Розраховуємо залишкову вартість будівлі:

150000 – 50000 = 100000 грн.

В обліку мають бути зроблені такі проведення:



Основні засоби, не придатні до роботи через знос чи старіння, підлягають списанню.

Для списання з балансу основних засобів створюється постійно діюча комісія у складі: заступника керівника (голови комісії), головного бухгалтера або його заступника, завгоспа та інших осіб.

Постійно діюча комісія виконує такі функції:

здійснює безпосередній огляд основних засобів, що підлягають списанню, використовуючи при цьому необхідну технічну документацію (паспорт) тощо, а також дані бухгалтерського обліку, і визначає можливість їх дальшого використання;

з’ясовує конкретні причини списання основних засобів. Якщо втрата майна виявилась наслідком безгосподарності, комісія вносить пропозиції про притягнення винних осіб до відповідальності згідно з чинним законодавством;

визначає можливість використання окремих вузлів, деталей, матеріалів об’єкта, що його списують, й оцінює їх;

складає акт на списання.

В актах на списання вказують основні дані, що характеризують об’єкт: рік виготовлення чи побудови, дата надходження в установу банку, період (час) уведення в експлуатацію, первісна вартість об’єкта (для переоцінених — відновна), сума нарахованого зносу за даними бухгалтерського обліку, кількість проведених ремонтів і т. ін. Докладно висвітлюють також причини списання об’єкта основних засобів, стан його основних частин, деталей, вузлів.

У разі списання автотранспортних засобів зазначається, крім того, пробіг автомобіля і подається технічна характеристика основних агрегатів і деталей, можливість їх дальшого використання.

У разі списання з балансу основних засобів, що вибули внаслідок аварій, до акта про списання додається копія акта про аварію, а також пояснюються її причини і зазначаються заходи, ужиті до винних осіб.

Складені постійно діючою комісією акти на списання основних засобів затверджує керівник установи чи його заступник.

У разі часткової ліквідації об’єкта основних засобів його первісна (переоцінена) вартість і знос зменшуються відповідно на суму первісної (переоціненої) вартості та зносу ліквідованої частини об’єкта. Часткова ліквідація в обліку відображається так:

Д-т рахунків 4409 «Знос основних засобів», 7490 «Негативний результат від вибуття нематеріальних активів і основних засобів» — на суму часткової ліквідації об’єкта

К-т рахунка 4400 «Основні засоби».

За списання з балансу основних засобів здійснюються проведення:

на суму зносу:

Д-т рахунків 4409 «Знос основних засобів», 4509 «Знос інших необоротних матеріальних активів»

К-т рахунків 4409 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи»;

на залишкову вартість:

Д-т рахунка 7490 «Негативний результат від вибуття нематеріальних активів і основних засобів»

К-т рахунків 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи».

Непридатні деталі машин, повністю непридатні машини та інші предмети інвентарю, отримані під час розбирання будівель і споруд, устаткування, обчислювальної техніки, списаних з балансу за непридатністю, якщо вони можуть бути використані як утиль, брухт, паливо і т. ін., рекомендується враховувати позасистемно. При цьому в книзі позасистемного обліку зазначають інвентарний номер, балансову вартість списаних предметів, вартість предметів за цінами можливого використання, суму, отриману від реалізації утилю. Особа, якій доручено зберігання майна, списаного з балансу (комірник чи механік), розписується в акті про його приймання. Після використання чи реалізації предметів, урахованих позасистемно, їх списують у встановленому порядку.

Автомобілі списуються з балансу після зняття їх з обліку в місцевому органі Державтоінспекції.

У разі знищення списаних основних засобів складається відповідний акт.

Безоплатне передавання основних засобів здійснюється аналогічно їхній реалізації (крім передання між підвідомчими установами).

Результат від безоплатного передавання визначається залежно від залишкової вартості об’єкта та його справедливої вартості на дату передавання. Якщо справедлива вартість вища, ніж залишкова, то результат не визнається.

Якщо під час безоплатного передавання основних засобів і нематеріальних активів іншій організації залишкова вартість перевищує справедливу, то здійснюються такі проведення:

на суму зносу:

Д-т рахунків 4309 «Знос нематеріальних активів», 4409 «Знос основних засобів», 4509 «Знос інших необоротних матеріальних активів»

К-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи»;

на залишкову вартість:

Д-т рахунка 7490 «Негативний результат від вибуття нематеріальних активів та основних засобів»

К-т рахунків 4300 «Нематеріальні активи», 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи».

Безоплатна передача (оприбуткування) основних засобів між підвідомчими установами відображається на активному рахунку 3902 «Розрахунки за коштами, що надані установам банку», та на пасивному рахунку 3903 «Розрахунки за коштами, що отримані від установ банку».

Передача основних засобів відображається проведеннями:

Д-т рахунків 3902 «Розрахунки за коштами, що надані установам банку», 4409 «Знос основних засобів», 4509 «Знос інших необоротних матеріальних активів»

К-т рахунків 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи».

Оприбуткування основних засобів:

Д-т рахунків 4400 «Основні засоби», 4500 «Інші необоротні матеріальні активи»

К-т рахунків 3903 «Розрахунки за коштами, що отримані від установ банку», 4409 «Знос основних засобів», 4509 «Знос інших необоротних активів».

Розгляньмо приклад.

Головний банк передає безоплатно підвідомчій установі комп’ютер, що використовуватиметься в операційній діяльності банку.

Первісна вартість комп’ютера 3000 грн.

Знос 1000 грн.

В обліку мають бути зроблені такі записи.