Система національних рахунків (2001)
Передмова
Центральне місце з-поміж міжнародних стандартів обліку та статистики належить Системі національних рахунків (СНР). СНР — це найважливіший сучасний міжнародний стандарт ООН в галузі національного рахівництва. Ним користуються статистичні органи більшості країн світу. СНР нині в країнах з ринковою економікою є важливою складовою економічної статистики. Україна після проголошення незалежності почала переходити від колишнього радянського балансу народного господарства до СНР. У наш час Держкомстат України розробляє і публікує тільки національні рахунки.
Але широке впровадження методології СНР в економічну статистику та бухгалтерський облік гальмується обмеженою кількістю фахівців, які володіють цим складним як в теоретичному, так і в практичному плані предметом.
Завданням цієї праці є ознайомлення студентів з основними категоріями, принципами побудови, показниками СНР, тобто із системою економічної інформації, яка використовується у світі для опису та аналізу економічного процесу на макрорівні. СНР є універсальною міжнародною економіко-статистичною мовою спілкування економістів, статистиків, політиків, фінансистів, дипломатів, менеджерів різних країн та наукових шкіл.
Автори виходять із того, що користувачі навчального посібника вже ознайомлені з курсами економічної теорії та теорії статистики. Без засвоєння основних категорій, понять, показників та методів визначення кількісних характеристик масових явищ та процесів у ринковій економіці неможливо глибоко збагнути суть СНР — цього могутнього інструменту економічної статистики.
СНР є логічно послідовною, гармонічною та цілісною сукупністю макроекономічних рахунків, балансів активів та пасивів, а також таблиць, в основу яких покладено низку узгоджених на міжнародному рівні понять, визначень, класифікацій та правил обліку. СНР дає можливість виражати економічні дані у формі, придатній для здійснення економічного аналізу та прийняття важливих управлінських рішень.
Логіка побудови посібника полягає в послідовному показі джерел виникнення СНР, етапів становлення та розвитку системи як міжнародного стандарту з наступним описом сучасної моделі СНР ООН — 93 та національних особливостей її застосування.
Особливу увагу приділено проблемам запровадження СНР ООН — 93 в статистичну практику України. Це зроблено не тільки тому, що навчальний посібник призначено українському читачеві, а й тому, що дуже важливо наочно показати ці проблеми на прикладі країни перехідного до ринкової економіки періоду, якою є Україна. Це передовсім проблеми впровадження основних класифікацій, показників окремих рахунків, оцінки тіньової економіки, квартальних розрахунків ВВП та його коригування у зв’язку із сезонністю тощо.
Отже, методи макроекономічного аналізу та моделювання в навчальному посібнику описано з використанням даних національних рахунків України.
Одним з важливих напрямків сучасного економічного аналізу на основі даних СНР є міжнародні зіставлення ВВП та його компонентів. Тому в роботі цим проблемам присвячено окремий розділ.