Планування на аграрному підприємстві (2004)
6.4.2. Планування каналів реалізації продукції
Наприклад, агрофірма «Перемога» до 1996 р. майже все молоко (найменш ліквідну продукцію) продавало на ВАТ «Галактон» (м. Київ). Але коли в сусідній Черкаській області з’явилось спільне українсько-швейцарське підприємство «РТС-Черкаси» і почало платити за молоко на 29% дорожче, агрофірма «Перемога» почала різко нарощувати реалізацію молока цим каналом і він досяг у червні 1997 р. 94% загального обсягу реалізації (рис. 6.7). ВАТ «Галактон», не бажаючи втрачати значного постачальника сировини, запропонував вищі ціни, і у вересні 1997 р. ці два покупці зрівнялися в обсягах закупок сировини.
Однак за останні роки суттєво підвищив свої конкурентні можливості місцевий Кагарлицький молочний завод ЗАТ «Кагма» завдяки технічному переоснащенню, значному розширенню асортименту продукції і підвищенню її якості, ефективній маркетинговій політиці. Він зміг запропонувати таку саму закупівельну ціну (400 грн./т) і переміг у конкурентній боротьбі (рис. 6.7) за рахунок додаткових факторів:

— вигідних для агрофірми умов транспортування молока: якщо конкуренти забирали молоко своїм транспортом, то «Кагма» запропонував агрофірмі на вигідних умовах транспортувати продукцію її молоковозами. А це — додаткові робочі місця;
— певного впливу районної держадміністрації, яка зацікавлена, щоб якомога більше продукції перероблялось на місцевих підприємствах, що сприяє наповненню місцевого бюджету.
Проте, незважаючи на значний тиск райдержадміністрації, агрофірма «Перемога» у грудні 1997 р. продавала ЗАТ «Кагма» тільки 65% молока, а решту — іншим двом заводам, підтримуючи конкурентне середовище. І мала рацію: коли в 1998 р. ЗАТ «Кагма», користуючись адміністративною підтримкою місцевої влади, перестало виконувати договір (несвоєчасно перераховувало кошти за продукцію тощо), агрофірма зменшила поставки молока йому і збільшила — конкурентам (рис. 6.7).
Природно постає питання: чому так борються за цього постачальника молочні заводи, сплачуючи йому на 10—15% вищу ціну, ніж іншим постачальникам? Справа у значній концентрації виробництва: агрофірма «Перемога» в 1997 р. реалізувала 44,6 тис. ц молока (30% від усіх 27 КСП району); 18 господарств району продали 40,2 тис. ц (від 0,5 до 3,7 тис. ц з розрахунку на одне господарство) і решта 8 господарств — 65,7 тис. ц (від 4 до 13 тис. ц). У цій ситуації молочному заводу незрівнянно вигідніше мати справу з одним постачальником, ніж з двадцятьма.
Ріст рівня концентрації виробництва і реалізації молока сприяє підвищенню ефективності його виробництва: знижується собівартість 1 ц молока, підвищується ціна реалізації, прибуток з розрахунку на корову і рентабельність (рис. 6.8). При загальній по Кагарлицькому району збитковості виробництва молока в агрофірмі «Перемога» прибуток з розрахунку на корову становить 83 грн., а рентабельність — 6,7%.
