Планування на аграрному підприємстві (2004)
13.2. Оцінка фінансового стану підприємства
Така об’єктивна оцінка передовсім потрібна самому підприємству. Крім того, вона необхідна кожному з наявних і можливих партнерів підприємства — акціонерів, банкірів, податкових адміністрацій, підприємств, у кожного з яких свій критерій оцінки. Тому і система показників оцінки фінансового стану має бути такою, щоб кожний міг зробити вибір виходячи з власних інтересів.
В умовах ринкової економіки показники оцінки фінансового стану підприємства залежно від практичних міркувань поділяють на чотири групи: ліквідності (платоспроможності), ділової активності, фінансової стійкості (заборгованості) і рентабельності. У табл. 13.1 наведено основні показники оцінки фінансового стану підприємства, методики їх розрахунків, джерела інформації, а також параметри цих показників, що розраховані за матеріалами річних звітів 28 КСП Кагарлицького району за 1998 р., у тому числі передового господарства району — КСП-агрофірми «Перемога».


Основними показниками фінансових результатів діяльності підприємства є прибуток і рентабельність. На відміну від більшості аграрних підприємств району КСП-агрофірма «Перемога» є прибутковим господарством з рівнем рентабельності реалізованої продукції 5,7% та нормою прибутку 0,37%. У середньому по КСП району ці показники мають від’ємне значення, відповідно 19,4 і 5,7%.
Однак прибуток і рентабельність — традиційні показники фінансових результатів — не можуть повною мірою характеризувати фінансовий стан підприємства і можливі тенденції його змін. Останній істотно залежить від певних фінансових пропорцій, які аналізують за даними балансу — підсумкового синтетичного документа про наявність і використання коштів на певну дату (кінець року, кварталу). Співвідношення між окремими групами активів і пасивів балансу мають важливе економічне значення і використовуються для оцінки та діагностики фінансового стану підприємства. Це співвідношення можна розглядати в різних аспектах, але основними з них є ті, що характеризують ступінь ліквідності, ділової активності та заборгованості підприємства.
У ринковій економіці, де нерідко підприємства ліквідуються внаслідок банкрутства, одним із найважливіших показників їхнього фінансового стану є ліквідність (платоспроможність). У 1998 р. КСП-агрофірма «Перемога» дещо поліпшило показники ліквідності (табл. 13.1) як за рахунок зростання власного капіталу (на 368 тис. грн. порівняно з початком року), так і значного зменшення короткострокових зобов’язань (з 1788 до 838 тис. грн.). Зовсім інша ситуація в решти господарств Кагарлицього району: усі три коефіцієнти ліквідності в них на кінець року гірші порівняно з початком року. Відбулось це, з одного боку, через зменшення власного капіталу (на 469 тис. грн. з розрахунку на одне господарство), а з другого — унаслідок зростання на 171 тис. грн. короткострокових зобов’язань.
Слід відзначити певну умовність розрахованих у табл. 13.1 показників ліквідності й, особливо, фінансової стійкості (заборгованості) сільськогосподарських підприємств України в умовах економічної кризи. На перший погляд, більшість з них відповідають нормативними значенням. Наприклад, важливе значення для оцінки фінансового стану підприємства має показник, що характеризує ступінь залучення ним позичкого капіталу (відношення сукупних зобов’язань до активів підприємства). У практиці західних фірм якщо рівень цього показника перевищує 50% — це є свідченням внутрішньої нестабільності фінансового стану підприємства і воно стає менш привабливим для партнерів зовнішнього середовища. Однак в Україні підприємства, особливо аграрні, намагаються або взагалі не брати кредитів, або брати їх якомога менше (табл. 13.1), бо річна плата за них перевищує 60—70%. Тому й не дивно, що підприємства віддають перевагу бартеру (див. табл. 13.2).