Паблік рилейшнз у бізнесі (2006)

5.3. Організація роботи підприємства із засобами масової інформації

Як правило, використання засобів масової інформації у системі паблік рілейшнз повинно організовуватись спеціально. Для цього варто звернути увагу на кілька аспектів.

1. Відповідність засобів масової інформації цілям і інтересам паблік рілейшнз.

2. Масовість та взаємопов’язаність ПР-акцій з залученням ЗМІ, тобто такі акції мають носити не одиничний характер, а бути цілими кампаніями.

За цілями такі ПР-кампанії можуть бути:

стратегічними і тактичними;

довгостроковими та короткостроковими;

масовими і окремими;

глобальними і локальними;

спрямованими на масову свідомість, групові, індивідуальні, буденно-практичні.

Взаємодія підприємства і засобів масової інформації здійснюється з ініціативи:

підприємства;

засобів масової інформації;

громадськості.

Найчастіше посередником у створенні такої взаємодії виступають журналісти, професія яких накладає свої відбитки на особливість їх характеру:

Загальна емоційність і схильність до емоційно насичених ситуацій формує їх прискіпливу увагу до конфліктів, гострих проблем, ефектних подій.

Не завжди можуть тривалий час підтримувати увагу до співбесідника чи об’єкта, що пов’язано з їх високим професійним переключенням з одних подій на інші.

Високий інтелект дозволяє їм швидко вникати у сутність проблеми, бачити системні зв’язки, добре прогнозувати можливі виходи ситуацій. Однак, вони часто орієнтуються на перші враження і не схильні глибоко вникати у проблему.

Висока самооцінка, що обумовлена відомістю, впливовістю, наявністю різних престижних зв’язків і контактів. При цьому іноді можуть швидко ображатися.

Висока проникливість, вміють добре розбиратися у людях, можуть швидко розкрити обман.

Вперті, наполегливі, цілеспрямовані з високою працездатністю.

При організації сумісної роботи працівників паблік рілейшнз підприємства і ЗМІ варто враховувати психологічні особливості журналістів, їх типажі, а також спеціальні прийоми, якими вони користуються під час подання інформації на публіку (табл. 5.4, 5.5). Вони добре розкриті у Є. Богданова [8]. Для цього збирається досьє на журналіста перед тим, як вийти з ним на розмову. Інколи прийоми можуть бути заздалегідь оговореними під час зустрічі.

При роботі з ЗМІ підприємством подаються ПР-матеріали. Найчастіше вони потім не підлягають контролю з боку самого підприємства (табл. 5.6).Зразки оформлення деяких документів

НЬЮС-РЕЛІЗ

„Експерт”: 10 років на медичному ринку України

25 листопада 2004 р., м. Київ

Видавництво „Експерт ЛТД” відмітило свій 10-літній ювілей введенням у дію нового проекту сучасного часопису „Сучасна психіатрія”.

За підсумками роботи підприємства протягом 10 років видавництво випустило у світ більше 20 сучасних проектів, які користуються незмінним попитом серед науковців, лікарів-практиків і студентів. Всі проекти набули фахового визнання у Вищій атестаційній комісії України.

Святкуючи свій ювілей видавництво робить подарунок усій психіатричній галузі медицини, оскільки тепер є можливість познайомити кожного працівника у цій сфері з новітніми методиками і медичними препаратами лікування психічних захворювань.

Часопис „Сучасна психіатрія” буде поширюватись кур’єрською доставкою по всім психіатричним клінікам України безкоштовно у кількості 1 примірника і через підписку у відділеннях зв’язку за невелику плату. Підписний індекс...

Анонси часопису будуть представлені на сайті www. … .ua. Інформація надається безкоштовно.

БЕКГРАУНД

Видавництво „Експерт”: сторінки історії

Видавництво „Експерт” було засновано у 1994 р. у м. Києві на Велико-Васильківській вулиці неподалік від республіканського стадіону. Його організаторами стали колишні випускники Київського Педагогічного інституту. Своєму видавництву вони дали символічну назву „Експерт”, оскільки за мету було обрано забезпечення медичного ринку України такими засобами масової інформації, які були б здатні об’єктивно висвітлювати факти і події, що на ньому відбуваються.

З перших років свого існування видавництво „Експерт” стало відомим своїми проектами:

У 1995 р. вийшов у світ часопис „Здоровье женщины”, який одразу завоював прихильність аудиторії у гінекологічному секторі.

В 1996 р. вийшов часопис „Современная стоматологія”, за ним слідом „Новости для стоматолога”, „Зубное протезирование”. Ці часописи дозволили охопити стоматологічний сектор.

З 2003 р. розпочався випуск часопису „Современная педиатрия”, який не залишив без уваги педіатричну сферу.

На честь 10-ліття видавництво планує випустити часопис „Современная психиатрия”, який так потрібний сьогодні всім психіатрам країни.

Всі проекти ліцензовані і є фаховими виданнями у медицині. В них подаються матеріали про нові досягнення вітчизняних і зарубіжних фахівців у лікуванні певних хвороб, медичні препарати і устаткування, прогресивні методики і технології.

Протягом останніх п’яти років діяльність видавництва активно просунулась на ринок Європи та країн СНД. Його часописи визнали і полюбили науковці і практики різних країн світу. Їх купують, замовляють. Подавати матеріали для друку в такі видання стало престижним. З редакцією радяться і спілкуються. У редакційній колегії тепер налічується більше ста провідних фахівців світу стоматологічної гінекологічної і педіатричної галузей. І вже сьогодні можна з гордістю сказати, що зусилля працівників видавництва не пропали даром.

ФАКТ-ЛИСТ

ТОВ “Фермер” розширює свою діяльність

Основний вид діяльності: вирощування овочевих культур.

Місце знаходження: Білоцерківський р-н Київської області.

Перспективне спрямування діяльності: отримання у власність додаткових 30 га окультованих земель дає змогу налагодити вирощування плодово-ягідної продукції.

Термін початку: березень 2005 р.

Початкові витрати на закупівлю саджанців: 250 тис. грн.

Джерела фінансування: власний капітал – 120 тис. грн.;

фандрейзинг – 20 тис. грн. (зібрані з допомогою ПР-кампанії, яка проводилася ТОВ “фермер” в Україні у порядку спонсорської допомоги);

строковий кредит – 110 тис. грн. (АКБ “Славутич”, термін кредитування 5 років).

Регіони реалізації продукції: Київська, Харківська, Дніпропетровська, Запоріжська, Донецька, Луганська області.

Споживча аудиторія і план реалізації продукції у відсотках:

місцеве населення – 40 %;

плодово-переробні, консервні заводи – 50 %;

експорт у Польщу та Словаків – 10 %.

Прогнозовані прибутки (на кінець року): 2005 р. – 20 тис. грн.;

2006 р. – 125 тис. грн.;

2007 р. – 142 тис. грн.

Особливі характеристики: вирощування полуниць, смородини класу “преміям”, зимових сортів яблук і груш, персиків і абрикосів.

Переваги: використання сучасних технологій вирощування плодово-ягідних культур, збирання і пакування врожаю дозволяють подовжити термін зберігання продукції; сорти культур підібрані так, щоб можна було максимально згладити сезонність і використовувати корисні площі.

Методичний апарат встановлення і підтримування взаємовигідних відносин із засобами масової інформації добре описаний у літературі з паблік рілейшнз.

У загальному розумінні послідовність етапів роботи працівників ПР-служб підприємства з представниками засобів масової інформації або навпаки такі:

Визначення мети розмови (зустрічі).

Підготовка до розмови.

Обирання співбесідника.

Збирання інформації про нього.

Дізнання про обстановку.

Організація зустрічі і використання „уловок” під час домовляння про неї. Варто відмітити, що таких уловок безліч і вони різні, залежать від того, хто домовляється і про що.

Розробка можливих сценаріїв зустрічі.

Внутрішнє налаштування.

Проведення зустрічі, під час чого важливим є коректність, розпізнавання психологічної установки співбесідника, виклик довіри до себе візуальними, аудіальними і вербальними засобами, висловлювання компліментів, увага до співбесідника, володіння емоціями і інтонаціями, знаходження точних слів для формулювання думки, психологічне оцінювання достовірності слів того, хто говорить, використання прийомів успішної бесіди і боротьби з пустослів’ям, визначення реакції співбесідника на промовлені слова тощо.

Коректне завершення розмови.