Міжнародні розрахунки та валютні операції (2002)

15.3.18. Обсяг (volume) та відкритий інтерес (ОІ)

Під час аналізу динаміки ф’ючерсних ринків більшість аналітиків відстежують зміни обсягу угод та відкритого інтересу.

Обсяг — загальна кількість здійснених угод, тобто загальна кількість угод, які були укладені протягом певного часу (дня, тижня та ін.).

Відкритий інтерес — загальна кількість нереалізованих (неліквідованих) угод на кінець дня. Це загальна кількість відкритих довгих або коротких позицій, але не сума тих та інших разом. Значення відкритого інтересу збігається з кількістю контрактів, а контракт на ринку припускає наявність як покупця, так і продавця.

Як бачимо, відкритий інтерес буде зростати у тому разі, коли обидва учасники ринку відкривають нові позиції. За умови ліквідації старих позицій цей інтерес зменшуватиметься. Якщо один із трейдерів відкриває нову позицію, а другий закриває стару, показники відкритого інтересу залишаться без змін. Використовуючи дані про зміни відкритого інтересу, можна визначити, надходять гроші на ринок чи йдуть з нього, тобто поточна цінова тенденція є сильною чи слабкою.Правила інтерпретації цих індикаторів значною мірою збігаються. При одночасному збільшенні обсягу та відкритого інтересу напрямок стійкого руху цін не зміниться (незалежно від того, спрямований він угору чи вниз). Зменшення обсягу та відкритого інтересу може свідчити про близький кінець поточної тенденції.Обсяг відображає ступінь інтенсивності цінового тренду. Якщо обсяг збільшується у напрямку існуючої цінової тенденції, то він підтверджує тренд. Якщо виникає дивергенція обсягу з цінами, то це свідчить про зменшення тиску на ринок зі сторони покупців при висхідній тенденції або продавців — при низхідній тенденції. Якщо при цьому обсяг зростає при проміжних падіннях (зростаннях) цін, то необхідно бути обережними: можливо, зміниться тренд. Обсяг завжди йде попереду цін — спочатку зменшується обсяг, потім падають ціни.

Методи інтерпретації відкритого інтересу й обсягу майже не різняться.

Зростання відкритого інтересу при висхідному тренді є «бичачою» ознакою, при низхідному тренді — «ведмежою» ознакою.

Зниження відкритого інтересу при висхідному тренді є «ведмежою» ознакою, при низхідному — «бичачою».

Якщо відкритий інтерес значно збільшується під час коридору цін або бокового тренду, то подальший рух цін після прориву буде досить значним.

Дуже високий показник відкритого інтересу, зафіксований на вершині ринку, небезпечний — він може посилити тиск на падаючі ціни.

Значне збільшення відкритого інтересу під час консолідації ринку активізує подальший рух цін після «прориву».

З метою прогнозування цін на ринку краще використовувати тільки сумарні показники обсягу та відкритого інтересу.