Економічний ризик: ігрові моделі (2002)

5.2.5. Ієрархічні моделі

У практиці прийняття рішень зустрічаються задачі, в яких оцінювання рішень здійснюється на основі «векторного» критерію, компоненти якого, у свою чергу, є «векторними», а то й складнішими утвореннями. Ці задачі належать до так званих ієрархічних моделей (схем). Залежно від кількості ступенів впорядкування виділяють дворівневі, трирівневі, багаторівневі ієрархічні моделі прийняття рішень (стратегій).

Приклад 5.4. Необхідно придбати агрегат для сільськогосподарських робіт, одержавши для цього пільговий кредит. Агрегати такого типу виготовляються різними фірмами, а тому відрізняються один від одного низкою характеристик. Основні цілі, переслідувані покупцем, ― це ефективність агрегату, його ціна та умови купівлі, надійність в експлуатації.

У свою чергу, ефективність агрегату можна деталізувати на часткові цілі: ремонтопридатність та багатофункціональність, ціну та умови купівлі ― на купівлю за готівку, часткову передоплату з подальшою виплатою тощо.

Ураховуючи основні цілі покупця, можна побудувати інтегрований функціонал оцінювання, на основі якого й вибиратиметься конкретний виробник цього агрегату (нульовий рівень ієрархії).

Основні цілі, переслідувані покупцем (ефективність, ціна та умови купівлі, надійність в експлуатації), формалізуються у відповідні функціонали оцінювання. Вони утворюють перший рівень ієрархії.

Деталізуючи такі показники, як ефективність, ціна і умови купівлі, отримуємо другий рівень ієрархії.

До третього рівня ієрархії належать виробники агрегатів даного типу.