Методи управління (2003)
1.2. Структура методів діяльності
Зміст методу пов'язано насамперед зі змістом об'єктивних законів. Менеджеру необхідно знайти шляхи перетворення вимог цих законів у способи, прийоми впливу на персонал, оскільки виконання вимог цих законів проводиться через людину. Тому методи управління характеризуються не тільки змістом, але і спрямованістю спонукає впливу.
Методи управління є компонентом механізму керування, вони реалізуються за допомогою системи виконання і при цьому набувають організаційну форму. Наприклад, метод відповідальності. Сутність його полягає в наділення учасників процесу управління правами та обов'язками. Визначається відповідальність за дії і за ухилення від прийняття необхідних заходів. Має значення зв'язок відповідальності керівника і підлеглого. Кожен відповідає за своє коло прав і обов'язків.
У змісті даного методу можуть зустрітися вимоги різних законів.
За спрямованості відповідальність може бути: матеріальна, адміністративна, кримінальна, моральна. За формою - особиста, колективна, пряма, непряма.
Другий приклад - ціна . У цьому методі відображені не тільки вимоги закону вартості, а й інших економічних законів. У ціні перехрещуються економічні та політичні проблеми, відображаються вимоги зовнішньої і внутрішньої політики, інтереси оборони держави. Спрямованість ціни виражається в економічному і матеріальному впливі, соціальних і психологічних мотивах.
Організаційна форма ціни може підрозділятися на базисну, номінальну, виробничу, роздрібну і т. д.
Ціна - прямий і непрямий фактори поточного і стратегічного впливу. Вплив ціни багатогранно і за змістом, і за формою, і за спрямованістю.
У теорії управління зустрічається поділ методів управління на економічні, організаційні, соціально-психологічні і т. д.
При цьому зіставляються непорівнянні поняття: економічні методи (виділені за принципом утримання методу) та організаційні (виділені за принципом форми). Це приводить до теоретичної плутанини, до неправильних практичних висновків. Такий розподіл відображає різні аспекти одного й того ж конкретного методу управління.
зміст (вимоги яких законів він реалізує);
спрямованість (на які мотиви людей надісланий);
організаційну форму.
Людство в процесі розвитку виробило три різних інструменти управління.
Ієрархія - структура організації, де засобом впливу є відношення влади - підпорядкування, тиск на людину зверху. Цей вплив здійснюється примусом, контролем за розподілом матеріальних благ.
Культура - вироблені і визнані суспільством, організацією, окремим колективом або групою людей цінності, соціальні норми, установки, шаблони поведінки, ритуали, які спонукають людину вести себе відповідним чином.
Ринок - це мережа рівноправних відносин по горизонталі, заснованих на купівлі-продажу продукції і послуг, на відносинах власності, на рівновазі інтересів продавця і покупця. У різних країнах віддається перевагу тому чи іншому механізму управління. Методи доцільної діяльності, як елемент цього механізму, що застосовуються в чітких рамках ієрархічних систем, структурах системи управління.
Ефективне застосування методів пов'язане з урахуванням різних факторів, що буде розглянуто в розділі 3.
Зміст методів діяльності
Для успішного застосування методів у діяльності персоналу управління необхідно враховувати загальні й окремі закони управління, закони, властиві середовищі, де відбувається діяльність персоналу управління, і закони, яким підпорядковується об'єкт управління. Об'єктом управління може бути мале підприємство, величезна корпорація, проникла на ринки багатьох країн, економіка країни і сама країна. Спільним елементом всіх перелічених організаційних структур є наявність у них людини. Всі об'єктивні закони реалізуються через нього. Розкрити механізм дії законів на організаційні структури, людини, на методи його діяльності не представляється можливим. І закони не всі відкриті, і принципи не виділені, а відомі зараз дозволяють зробити загальний висновок - людина є складним об'єктом управління.
Спрямованість методів діяльності
Методи управління по-різному впливають на виробництво товарів і послуг. Як відомо, розроблені різні мотиваційні підходи, що стимулюють діяльність різних людей. Спрямованість методу показує, на яку потребу людини він націлений.
За характером впливу методи управління можна розділити на групи з вираженою матеріальної, соціальної і владної мотиваціями. Кожна група, в свою чергу, включає позитивну мотивацію - стимулювання - і негативну - примус, покарання.
Спрямованість методу пов'язана з метою управління. Якщо мета дії людини, організації, приміром, розбагатіти, отримати щось будь-якими засобами, то спрямованість методу управління може враховувати ниці пристрасті, потреби. Дії беруть аморальний, ці заходи є засобом, кримінальний характер. У цьому випадку метод впливу називають аморальним, кримінальним.
Спрямованість надає методу певну форму впливу, враховує його зміст.
Практика показує, що мотивація людини - складне завдання в діяльності менеджерів всіх рівнів. Існуючі моделі мотивації лише з певною ймовірністю можуть спрогнозувати поведінку людини у тій чи іншій ситуації. Дії керованого є результатом спільної діяльності його свідомості і підсвідомості, реакцією на власні рішення в умовах конкретної обстановки. Це вимагає творчого застосування методів управління.
Організаційна форма методів діяльності
Організаційну форму методів управління можуть характеризувати: тип впливу, характеристика впливу, спосіб вироблення впливу. За типом впливу методи можна охарактеризувати як: прямого або безпосереднього впливу, постановки задачі, створення стимулюючої ситуації.
При прямому впливі менеджер визначає порядок дії без будь-яких пояснень. Ця форма ефективна, якщо виконавці самі не можуть знайти рішення, при дефіциті часу, або вони впевнені у знаннях і досвіді керівника.
Ця форма не розкриває творчого потенціалу підлеглих, призводить до пасивності і прихованого протидії.
Постановка задачі дозволяє врахувати індивідуальні особливості виконавців, оцінити ситуацію, що склалася.
Створення стимулюючої ситуації повинно приводити до самостійності вибору, пошуку шляхів і способів вирішення завдань.
У характеристиці впливу важливу роль відіграють тимчасової елемент і частота впливу. Розрізняють впливу довгострокові і короткострокові, періодично повторюються і поодинокі, стратегічні і тактичні. Роль частоти впливу визначається наявністю у людини трьох видів пам'яті:
• сверхкраткосрочной (запам'ятовується інформація зберігається не більше двох годин);
короткочасної (запам'ятовується інформація зберігається від 2-х годин до 2-х діб);
довготривалої (інформація запам'ятовується на тривалий час, а може бути, і на все життя).
Якщо при постановці завдання ви змогли досягти тільки рівня сверхкраткосрочной або короткочасної пам'яті, то через деякий час підлеглий просто забуде про неї.
Вчені вважають, що досягти цього (певних психічних функцій) можна лише при відповідних умовах [40].
Відзначають наявність п'яти психічних функцій: сприйняття, мислення, відчуття, бажання, враження. Повнота впливу менеджера на ці функції пов'язана з володінням їм технологіями ефективних комунікацій.
У характеристику впливу входять і його організаційні особливості. Вплив може надаватися централізовано або децентралізовано, може носити активний характер втручання в хід подій або супроводжуватися вимушеним.
Наприклад, при характеристиці впливу можна виділити вплив на конкретну ситуацію (акт) і на ряд ситуацій (норма). Акт означає: робити те-то і так-то. Норма визначає: завжди, коли складаються певні умови, діяти так. Використання норм дозволяє не приймати рішень по кожному конкретному випадку і знижувати тим самим обсяг робіт з управління. Акти і норми мають свої різновиди. Акт може бути у вигляді наказу, рекомендації, поради, пропозиції. Норми розрізняються:
зобов'язують (наказано здійснювати дії в наступних обставин);
забороняють (заборона здійснювати якісь дії);
рекомендаційні (рада про можливі способи дії);
установітельние (правила поведінки, але без обов'язковості або заборони).
Організаційну форму характеризує спосіб вироблення впливу: одноособовий, колегіальний, колективний.
Одноосібні рішення можуть прийматися швидко, вони можуть бути сміливі та оперативні в часі.
Колективні рішення - усвідомлені усіма, але часто компромісні. Процедура прийняття справді колективного рішення тривала і складна.
Колегіальні рішення приймаються групою фахівців і можуть бути найбільш ефективні.
Організаційні форми методів управління характеризуються використовуваними технічними засобами (методи управління з використанням ЕОТ, засобів зв'язку і т. п.).
Організаційні форми методів управління вимагають відповідності нормам права. Право - специфічний спосіб оформлення керуючого впливу.
Різноманітні організаційні форми дозволяють посилювати дієвість методів управління.