Методи управління (2003)
4.3. Метод розуміння текстів (2 частина)
Придивімося до ряду особливостей у роботі з текстами, так як вона є неминуче розумової і швидко створює малі і великі труднощі, що стимулюють і корекції в мисленні, і зростання рефлексивної самоорганізації.




Ці ідеї, що стосуються роботи з текстами, тією чи іншою мірою акцентують увагу й на безпосередніх-знакової стороні мислення розуміє, і на змістовно-смислової стороні його мислення. Передбачається і перехід від розуміння до критики, до активного відношенню і творчого вкладу працює з текстами. Кількість окремих висловлювань і ідей в цьому напрямку можна збільшити необмежено. Нам важливо виділити сутнісне їх вираження, помітити їх роль в інтелектуальному вдосконалення і розвитку.
Перше, що очевидно і зазначено у висловлюваннях, це те, що розуміє не зводить свою роботу до більш-менш напруженого сприйняття тексту і очікування образів, в яких "відбивається" висловив автор. Розуміє активно оперує текстом автора, виділяє фрагменти, найбільш значущі з якогось з критеріїв, відбирає ті з них, які максимально значущими для цілісності думки, визначає логічну функцію фрагмента в ланцюзі виділених фрагментів, перефразовує фрагменти і т. п. Саме маніпулювання текстом, конструкторське до нього ставлення стає умовою розуміння, а потім і вироблення альтернативної версії і навіть критики, участі у вдосконаленні думки і тексту. Інакше кажучи, основна маса роботи з текстом укладена в його схематизації, побудови структурно-логічних схем як засобів і розуміння, і критики.
У той же час саме розуміння невіддільне від змісту тексту, від того образу "об'єкта", який будується в свідомості розуміє і оцінюється з точки зору близькості до аналогічного образу автора. На відміну від звичайного використання і сприйняття тексту за посилення відповідальності за кінцевий результат неусвідомлюване побудова образу розуміння перетворюється на предмет спеціальної організації, де хід будівництва образу стає залежним від прийомів, критеріїв, устремлінь розуміє, результатом його особливої роботи. Оскільки пряме маніпулювання образами, смисловими одиницями свідомості неможливо, то маніпулювання текстом, текстуальному одиницями, схемами тексту підпорядковується самій динаміці смислового маніпулювання. Тим смисловий динамікою, змістом свідомості і конструктивними процедурами в знаковому шарі встановлюється залежність, акцентовані взаімовоздействіе. Знак, фрагмент тексту, схема тексту, текст починають реалізовувати функції засобів трансформації змісту свідомості.
Вносяться специфічні вимоги логічної організації мислення. Особливу роль починають грати і схеми, що дозволяють перенести внутрішнє і непряме маніпулювання смислами у зовнішній план і використовувати всі переваги маніпуляції знаково-символічними засобами у вирішенні завдань на розуміння і критику, арбітраж і самоорганізацію.
У додатку дається мова схематичних зображень при роботі з методом розуміння текстів.