Ціноутворення (2003)
4.7. Види цін залежно від обліку в них транспортних витрат
При цьому потрібно розуміти, що всі додаткові витрати можуть або взагалі не включатися в ціну, або включатися частково або повністю. Все сказане укладається в поняття "франкировка", тобто економічні і правові умови, що визначають порядок включення в ціни тих або інших витрат, пов'язаних з транспортуванням, вантажно-розвантажувальними роботами, зберіганням і страхуванням вантажів. Франкировка регламентує правові зобов'язання сторін у зв'язку з постачаннями товарів у внутрішній і зовнішній торгівлі.
У внутрішній торгівлі ціни залежно від умов постачання товарів відрізняються по видах франко. "Франко" (у перекладі з італ. "вільний") — це комерційний термін, що означає, що певна частина витрат по транспортуванню або вантаженню товару включається в ціну виробника. Кожен вид франко показує, до якого пункту на дорозі руху товару від продавця до покупця додаткові витрати включені в ціну за договором купівлі-продажу. Існує шість видів франко. Слід пам'ятати, що у всіх випадках ці витрати кінець кінцем оплачує покупець.
Ціна франко-склад постачальника не включає жодних витрат по переміщенню товару від продавця до покупця (по вантаженню на складі постачальника, перевезенні до станції відправлення, розвантаженні і ін.). Всі ці витрати покупець оплачує над ціну товару.
Ціна франко-станція відправлення враховує ціну товару і витрати продавця на переміщення товару від свого складу до станції відправлення. Всі подальші витрати, пов'язані з доставкою товару на склад покупця, оплачуються окремо.
Ціна франко-вагон станція відправлення відрізняється від попередньої тим, що включає додаткові витрати на подачу вагону на під'їзні шляхи і вантаження товару у вагони на станції відправлення.
Ціна франко-вагон станція призначення окрім ціни товару включає витрати на його переміщення від складу продавця до станції призначення без вивантаження з вагонів. Витрати на подальше транспортування товару до свого складу покупець оплачує над ціну, окремо.
Ціна франко-станція призначення включає транспортні витрати від складу постачальника до станції призначення з врахуванням витрат по вивантаженню продукції з вагонів.
Слід врахувати, що більшість вантажів не перевантажуються на залізничних станціях відправлення і призначення (руда, вугілля, нафтопродукти, металопрокат, труби і ін.). Для таких товарів застосовуються ціни франко-вагон станція відправлення (призначення), а не франко-станція призначення (відправлення).
Ціна франко-склад покупця враховує ціну товару і всі витрати по його переміщенню від складу продавця до складу покупця.
Збірка "Інкотермс" містить основні поняття, вживані в міжнародній торгівельній практиці, і є офіційною нормативною основою при арбітражному розгляді суперечок, які виникають по відповідних питаннях.
Розглянемо найбільш базисні умови постачання, що часто зустрічаються.
ЕХ — франко-завод ... (з підприємства, копальні, складу і т. п.). Згідно цій умові продавець зобов'язаний надати товар на своєму підприємстві в розпорядження покупця. Він також зобов'язаний за свій рахунок підготувати товар, приклавши документи, підтверджуючі його відповідність умовам контракту, повідомити покупця про готовність товару до відвантаження і оформити комплект документів, необхідних для вивозу товарів з країни. На прохання покупця і за його рахунок продавець може сприяти в здобутті додаткових документів, необхідних для ввезення товару в країну, що імпортується.
Імпортер (покупець) повинен укласти договір з перевізниками товару і сплатити перевезення від підприємства продавця до пункту призначення, включаючи вантаження, отримати експортні ліцензії, виконати і сплатити митні процедури, а також податки і збори, сплатити товар продавцеві за ціною виробника.
Всі ризики випадкового псування і загибелі товару, починаючи з моменту надання його продавцем (експортером), несе покупець.
FRC — франко-перевізник ... (назва пункту). Експортер зобов'язаний за свій рахунок поставити товар, приклавши документи, підтверджуючі його відповідність умовам контракту, залежно від вимог контракту упакувати товар в контейнери, занурити на трейлери в морській упаковці, забезпечити пересування товару на власних колесах, сповістити імпортера про відвантаження товару в порт, отримати експортну ліцензію, доставити товар в передбачене контрактом місце в порту і 56 передати його у встановлені терміни перевізникові разом з комплектом документів, необхідних для його вивозу, а також виконати митні процедури.
У ціну товару по цій базисній умові входять всі витрати продавця до пункту його передачі перевізникові.
Імпортер зобов'язаний сплатити ціну товару експортерові і повідомити йому реквізити перевізника, за свій рахунок укласти договір з перевізником і сплатити всі витрати, пов'язані з доставкою вантажу від пункту, обумовленого контрактом, до місця призначення, включаючи вартість погрузоч-але-розвантажувальних робіт.
FCP — провізна для фрахту плата сплачена до ... (назва пункту призначення). По цій умові на відміну від попереднього продавець оплачує вартість (фрахт) перевезення товару до вказаного місця призначення і включає ці витрати в ціну товару.
Покупець зобов'язаний за свій рахунок застрахувати товар і сплатити всі інші витрати, що виникли при транспортуванні.
Ризик загибелі і випадкового псування товару переходить від продавця до покупця у момент передачі продавцем вантажу перевізникові.
CIP — провізна для фрахту плата і страхування сплачені до ... (назва пункту призначення). Ця умова аналогічно попередньому з тим доповненням, що продавець повинен забезпечити транспортне страхування від рисок загибелі або випадкового псування товару під час перевезення. Тоді ціна товару збільшується на розмір страхового внеску.
DAF — постачання до кордону ... (назва місця постачання на кордоні). По цій умові зобов'язання продавця закінчуються перед митним кордоном країни-імпортера. У ціну товару входять всі витрати продавця, включаючи його витрати на виготовлення товару і прибуток, доставку у встановлені терміни в пограничний пункт країни-імпортера, передачу комплекту документів, включаючи транспортні, оплату митних процедур і всіх витрат до передачі товару покупцеві.
DDP — постачання ... (назва місця призначення в країні ввезення) з оплатою мита. На відміну від умови EXW, що означає мінімальні обов'язки продавця, DDP означає максимальні обов'язки: продавець несе всі витрати по доставці товару до місця, вказаного покупцем, здобуттю ліцензій на експорт і імпорт, виконанню митних процедур з обох боків кордону і оплаті митних зборів і риски випадкового псування і загибелі товару до доставки його в пункт призначення.
DDV — постачання ... (назва місця призначення в країні ввезення) без оплати мита. Всі витрати продавця, вказані в попередній умові, за винятком мита, включаються в ціну товару за контрактом.
FOB — франко-борт. Купівля-продаж товару на цій умові передбачає обов'язок продавця за рахунок своїх сил і засобів доставити і занурити товар на борт судна. Умова FOB передбачає відповідальність продавця за стан товару, пошкодження і втрати до моменту його доставки на борт судна. В цьому випадку в ціну реалізації включаються безпосередньо ціна товару, а також транспортні і інші витрати по доставці його на борт судна.
У практику міжнародної торгівлі умови і ціни FOB застосовуються при експорті багатьох видів промислової продукції, готових виробів. Статистичні видання ООН, інших міжнародних і національних організацій зазвичай публікують експортні ціни FOB.
FAC — франко уздовж борту судна. Цією умовою на продавця покладені обов'язки розмістити товар уздовж борту судна на набережній у вказаному порту. Ціна товару визначається виходячи з витрат продавця для виконання покладених обов'язків.
CIF — вартість, страхування, фрахт. При постачанні товару на умові CIF в підкупну ціну товару, вказану в контракті, включаються безпосередньо ціна самого товару, витрати на страхування, фрахт і витрати по його транспортуванню до порту призначення з оплатою зборів, податків і мит, пов'язаних з вивозом товару.
Статистичні видання ООН, інших міжнародних і національних організацій зазвичай публікують імпортні ціни CIF.
CFR — вартість і фрахт. Це умова, на відміну від попереднього, не включає витрати продавця по страхуванню. Всі витрати з моменту переходу товару через поручні судна оплачує покупець над ціну, вказаною в контракті.
EXS — з судна ... (назва порту призначення). Це базисна умова означає, що продавець надає товар в розпорядження покупця на борту судна в місці призначення, вказаному в контракті. Продавець зобов'язаний за свій рахунок отримати експортну ліцензію, виконати митні формальності, сплатити вантаження, фрахт, страхування. Він несе всі ризики випадкового псування і загибелі товару до моменту його прибуття в порт призначення. Всі ці витрати продавця враховуються в ціні, зафіксованій в контракті.
EXQ — з пристані ... (назва порту). Згідно цій умові продавець надає товар в розпорядження покупця на пристані в місці призначення, вказаному в контракті. Всі витрати і ризики по доставці товару в це місце несе продавець. 58
Існує два види договорів на умовах EXQ: "з пристані... з оплатою мита" і "з пристані... мито за рахунок покупця". При укладенні контракту сторони зобов'язані повно позначити ці умови, оскільки інакше може виникнути неясність, на кого (продавця або покупця) покладається обов'язок митного очищення товару, що ввозиться.
Ми розглянули найбільш базисні умови, що часто зустрічаються, постачання, які визначають порядок постачання і оплати товарів у внутрішній і міжнародній торгівлі і обліку в цінах додаткових витрат продавця. При цьому необхідно твердо з'ясувати собі, що в ціну, вказану в контракті, входять абсолютно всі витрати продавця. Над ціну покупець оплачує витрати, не передбачені конкретними умовами постачання.