Бізнес-планування (2006)
10.7. фінансовий і економічний аналіз
Фінансовий аналіз інвестиційного проекту — це сукупність аналітичних методів оцінювання його ефективності за весь період життєвого циклу проекту у взаємозв'язку з зовнішнім його оточенням. Структура проведення фінансового аналізу проекту, який впроваджується на базі існуючого підприємства, подана на рис. 10.1.
У повністю нових проектах лівої частини наведеної схеми не може бути, оскільки вона необхідна насамперед для виявлення внутрішніх (власних) джерел фінансування проекту.
Як було зазначено раніше, будь-який проект породжує фінансові потоки. Будь-які дії, пов'язані з реалізацією проекту, можна оцінити у грошових одиницях. їхнє спрямування і прийнято називати грошовими потоками. У загальному вигляді проектні грошові потоки (рис. 10.2) прийнято поділяти на вхідні (назвемо їх С(<)) тобто витрати на здійснення проекту, і вихідні (назвемо їх Y^). Як ті, так і інші розподілені у часі переважно нерівномірно.
При цьому проект можна вважати ефективним, коли прибутки від проекту перевищують витрати, тобто має виконуватися нерівність Вщ - С(<) > 0. У цій формулі аргумент t поєднує впливи ринкових чинників (зокрема інфляції, альтернативності, ризикованості), спрямування операційних грошових потоків протягом життєвого циклу проекту.
Як відомо з курсу "Фінансовий менеджмент", основний метод урахування ринкових чинників у довгостроковому періоді прийнято називати дисконтуванням (приведенням грошових потоків). Процес дисконтування технічно виражає динамічний процес зведення майбутньої вартості грошей до сучасного моменту часу. У ряді випадків замість прийому дисконтування використовують метод нарощення грошових потоків. Як правило, у проектному аналізі цей метод використовується при оцінюванні грошових потоків, одержуваних при реінвесту-ванні. Наочно обидва методи подано на рис. 10.3.
Для створення повної картини необхідно доповнити розрахунки ефективності проекту відповідними бухгалтерськими документами, але не звітними за суттю, а прогнозними. При цьому, як правило, витратна частина проектних грошових потоків піддається в короткостроковому періоді більш точній оцінці, ніж прибуткова.