Облік видів економічної діяльності

7.6. Облік доходів та витрат на автотранспортних підприємствах

Підприємства автомобільного транспорту, які здійснюють транспортні, експедиційні, вантажно-розвантажувальні та інші роботи, пов'язані з автомобільними перевезеннями за дорученням замовника, відображають доходи на субрахунку 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг", а витрати — на субрахунку 903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг".

Приклад бухгалтерських проведень з відображення перевезення вантажів автомобільним транспортом подано в табл. 7.2.

Таблиця 7.2

ЗАТ "Д" придбало в ТОВ "Р" матеріали на суму 48 000 грн., у тому числі ПДВ — 8000 грн. Перевезення вантажу здійснювалося спеціалізованим автотранспортним підприємством ЗАТ "АТП", якому покупець перерахував 1200 грн., у тому числі ПДВ — 200 грн.

Схему бухгалтерських проведень і порядок відображення в обліку операцій з перевезення пасажирів маршрутним приміським автобусом подано в табл. 7.3.

Таблиця 7.3

Виручка 4800 грн. надійшла з каси автовокзалу на поточний рахунок АТП, що здійснюється перевезення пасажирів на автобусах за маршрутами приміського та міжміського сполучення. Обов'язковий страховий збір сплачений пасажирами і перерахований страховій компанії — 240 грн. Дохід від продажу квитків 4560 грн., в тому числі ПДВ 760 грн. Сума відшкодування бюджету у зв'язку з регулюванням тарифів та перевезення 114 грн., в тому числі ПДВ — 19 грн. Виробнича собівартість послуг з перевезення пасажирів 2080 грн., адміністративні витрати — 400 грн.