Облік видів економічної діяльності
11.4. Бухгалтерський облік в ОСББ
1. Використання скороченого плану рахунків з деякими специфічними рахунками.
2. Відсутність виробництва, що робить доцільним використання рахунків класу 8 без використання рахунків класу 9.
3. Відсутність реалізації робіт, послуг, що робить доцільним використання для обліку доходів від основної діяльності не рахунку 70, а рахунку 71.
4. Облік розрахунків з членами об'єднання як цільового фінансування (рахунок 48), а не як розрахунків з дебіторами.
5.Використання кількох субрахунків рахунку 48 за видами цільового фінансування.
6. Визнання доходів (крім орендної плати) за датою отримання коштів, а не за датою нарахування заборгованості.
7. Використання максимально спрощеної форми обліку — ведення журналу обліку господарських операцій і окремих відомостей (розрахунків з мешканцями будинку, з постачальниками тощо) зі складанням у кінці звітного періоду шахової та оборотної відомостей.
Пропонований скорочений план рахунків для ОСББ подано в табл. 11.1.
Таблиця 11.1
Далі розглянуто бухгалтерські проведення з обліку витрат та доходів ОСББ, розрахунків з мешканцями будинку та з постачальниками .
Бухгалтерські проведення з обліку витрат ОСББ подано в табл. 11.2.
Таблиця 11.2
Бухгалтерські проведення з обліку доходів ОСББ наведено в табл.11.3.
Таблиця 11.3
Останній бухгалтерський запис може бути іншим, якщо ОСББ перераховує підприємствам — постачальникам комунальних послуг заборгованість за винятком їхньої заборгованості за обслуговування внутрішньобудинкових мереж та збирання і перерахування платежів мешканців (далі в прикладі 1 %):
Нараховано борг комунальному підприємству:
Д-т 84 К-т 63 1000 грн.
Д-т 63 К-т 311 990 грн.
Зараховано 1 % в дохід ОСББ:
Д-т 63 К-т 719 10 грн.
Розрахунки з мешканцями будинку теж треба відображати з урахуванням відсотків, які відразу утримує банк. Наприклад, надійшла оплата від мешканців 1000 грн., банк утримує 2%:
Надійшла оплата: Д-тЗИ К-т 48.1 980 грн.;
2 % від суми оплати зараховано в погашення заборгованості перед банком і одночасно нараховано заборгованість перед банком та віднесено на витрати:
Д-т 685 К-т 48.1 20 грн.; Д-т 84 К-т 685 20 грн.
Відображено заборгованість мешканців у сумі отриманих платежів і дохід ОСББ:
Д-т 48.1 К-т 719 1000 грн.
У кінці звітного періоду витрати і доходи списуються на рахунок 79 "Фінансові результати", на ньому визначається отриманий прибуток або збитки, які списуються, відповідно, в кредит або в дебет рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" (табл. 11.4).
Таблиця 11.4
Бухгалтерські проведення та методологія обліку таких операцій, як нарахування зарплати та утримання з неї, перерахування податкових платежів, виплата зарплати тощо не відрізняються від обліку в інших підприємствах і організаціях.
Як регістри синтетичного бухгалтерського обліку пропонуємо дані з журналу реєстрації господарських операцій узагальнювати в шаховій та оборотній відомостях; така форма обліку не трудомістка і наочна.
В таблицях 11.5 і 11.6 наведено приклад ведення обліку в ОСББ за даними конкретного прикладу: в таблиці 11.5 наведено журнал обліку господарських операцій ОСББ за місяць (дані з нарахувань на заробітну плату взято застарілі, бо взято приклад за попередні роки), за його даними сформована шахова і оборотна (таблиця 11.6) відомості.
Таблиця 11.5. Журнал обліку господарських операцій ОСББ