Облік видів економічної діяльності

13.4.2. Облік діяльності турагента

Турагент, здійснюючи діяльність на підставі договору доручення, отримує як дохід від своєї діяльності комісійну винагороду, яку одразу залишає собі. Кошти, сплачені туристами за турпродукт, за вирахуванням комісійної винагороди є для турагента транзитними.

Приклад обліку в турагента подано в табл. 13.3.

Таблиця 13.3

У табл. 13.4 наведено приклад, коли турагент працює "на замовлення" туриста і за його кошти. Турагент у такому разі може заздалегідь за договором купівлі-продажу придбавати ваучери (путівки) у туроператора, а потім реалізовувати їх туристам, або без отримання у власність ваучерів на підставі договорів про співробітництво з туроператорами реалізовувати туристам путівки, які фактично будуть отримані ними безпосередньо від туроператора на місці надання турпослуг.

Таблиця 13.4

Облік реалізації турпродукту без фактичної наявності путівки у турагента подано в табл. 13.5.

Таблиця 13.5

Деякі туристичні агентства, не підписуючи договори доручення і комісії, надають інформаційні послуги (дані про ціни, якість обслуговування, екскурсійні та розважальні програми

туроператорів) без фактичного отримання коштів від туриста і перерахування їх туроператору. Турист, у свою чергу, оплачує інформаційні послуги турагентства та вояжує за обраним ним маршрутом, оплачуючи послуги туроператора на місці. Відображення цих операцій в обліку показано в табл. 13.6.

Таблиця 13. 6Приклад відображення в обліку української турфірми реалізації послуг із зарубіжного туризму наведено в табл. 13.7 (за умови оплати послуг з придбання іноземної валюти за рахунок турфірми).