Облік видів економічної діяльності
15.1. Характеристика побутових послуг, їх атестація та патентування
Перелік послуг, що належать до побутових, визначається Кабінетом Міністрів України та не може змінюватись протягом бюджетного року.
Виділяють такі види побутових послуг:
— індивідуальне пошиття і ремонт швейних, хутряних виробів та головних уборів;
— індивідуальне пошиття, в'язання та ремонт трикотажних виробів;
— індивідуальне виготовлення та ремонт взуття;
— ремонт побутових машин і приладів;
— ремонт годинників;
— виготовлення та ремонт ювелірних виробів;
— ремонт побутової радіоелектронної апаратури;
— виготовлення та ремонт меблів;
— послуги перукарень;
— послуги фотографій;
— послуги з хімічної чистки виробів;
— послуги з прання білизни;
— послуги лазень.
Порядок присвоєння категорій суб'єктам господарської діяльності, що надають побутові послуги населенню, встановлений Положенням [6].
Основною метою присвоєння категорій є:
— підвищення рівня захисту прав та інтересів споживачів щодо якості послуг і культури обслуговування;
— посилення зацікавленості суб'єктів господарської діяльності у залученні замовників, збільшенні обсягів послуг і доходів;
— упорядкування ціноутворення відповідно до якості і складності робіт.
Під час присвоєння суб'єктам господарської діяльності відповідних категорій враховуються:
— види, складність та якість послуг (робіт), що надаються (виконуються);
— склад фахівців основних професій та рівень їхньої кваліфікації;
— стан приміщень та їх оздоблення.
Категорія встановлюється вища, перша або друга.
Вища категорія присвоюється суб'єктам господарської діяльності, які згідно зі своєю спеціалізацією забезпечують:
а) індивідуальне виготовлення високоякісних, високохудожніх, модних швейних, трикотажних і хутряних виробів, головних уборів та взуття, а також перспективних та авторських моделей;
б) високоякісне виготовлення, реставрацію і ремонт високохудожніх ювелірних та художньо-декоративних виробів, унікальних авторських виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння;
в) високоякісний ремонт та технічне обслуговування побутової радіоелектронної апаратури всіх класів складності;
г) виготовлення високохудожніх відеофільмів та виконання високоякісного запису на відео- та аудіоносіях за допомогою апаратури вищого класу;
д) високоякісне виготовлення меблів та гарнітурів будь-якої конструкції та призначення, реставрацію антикварних меблів;
є) високоякісне надання перукарських послуг на високому професійному рівні;
є) виготовлення високоякісних, високохудожніх фотовідбитків та портретів в оригінальному виконанні і оформленні;
ж) високоякісне виконання усіх видів послуг з хімічної чистки та фарбування виробів;
з) надання лазне-, водно- та спортивно-оздоровчих послуг на сучасному рівні.
На підприємствах вищої категорії застосовуються сучасна технологія та оснащення, обслуговування замовників проводиться в комфортних та художньо оздоблених приймальних салонах.
Перша категорія присвоюється суб'єктам господарської діяльності, які згідно зі своєю спеціалізацією забезпечують:
а) індивідуальне виготовлення відповідно до сучасного напряму моди та вимог замовника, оновлення і ремонт швейних, трикотажних і хутряних виробів, головних уборів та взуття;
б) ремонт побутових машин, приладів та годинників, оновлення та налагодження виробів будь-якої складності;
в) виготовлення і ремонт ювелірних виробів з дорогоцінного металу та дорогоцінного каміння простої форми;
г) ремонт і технічне обслуговування побутової радіоелектронної апаратури всіх класів складності;
д) запис на аудіоносії за допомогою апаратури вищого або першого класу;
є) надання перукарських послуг з урахуванням напряму сучасної моди;
ж) виготовлення чорно-білих або кольорових фотовідбитків різних розмірів, фотовідбитків для документів, фотоальбомів;
з) надання послуг з хімічної чистки одягу, виробів із синтетичного хутра, пуху та пера, головних уборів тощо;
и) надання послуг з прання всіх видів білизни;
і) надання лазне- та водно-оздоровчих послуг на сучасному рівні.
На підприємствах першої категорії застосовується сучасна технологія та оснащення, обслуговування замовників проводиться у відповідно оздоблених приймальних приміщеннях.
Друга категорія присвоюється суб'єктам господарської діяльності, які згідно зі своєю спеціалізацією забезпечують:
а) індивідуальне виготовлення, оновлення і ремонт швейних та трикотажних виробів нескладного асортименту;
б) середній і дрібний ремонт взуття;
в) ремонт побутових машин та приладів і ремонт годинників;
г) надання перукарських послуг;
д) надання послуг з прання білизни; є) надання лазневих послуг;
є) нескладний ремонт меблів;
ж) виготовлення фотовідбитків і термінове фото для документів, виготовлення яких не потребує спеціально обладнаного приміщення.
На підприємствах другої категорії застосовуються технологія та оснащення, які забезпечують надання послуг належної якості, для обслуговування замовників є приймальні приміщення.
Присвоєння категорій суб'єктам господарської діяльності проводиться за результатами їх атестації.
Атестація здійснюється відповідно до Положення [6] та Правил [9].
Атестації підлягають новостворені та діючі суб'єкти господарської діяльності, які надають побутові послуги (виконують роботи), незалежно від форм власності.
Атестація (переатестація) суб'єкта господарської діяльності проводиться атестаційною комісією, створеною органами місцевої влади. До складу атестаційної комісії включаються представники районних державних адміністрацій, виконкомів, органів Держстандарту, Держспоживзахисту, санітарно-епідеміологічних служб та фахівці з питань побутового обслуговування населення.
Атестація проводиться за поданням суб'єкта господарської діяльності протягом трьох місяців після його реєстрації.
Переатестація здійснюється у разі появи змін у показниках його діяльності, встановлених вимогами для присвоєння суб'єкту господарської діяльності категорії, але не менше одного разу на три роки.
Контроль за своєчасністю проведення атестації (переатестації) суб'єктів господарської діяльності, що надають побутові послуги, здійснюється органами, які створюють атестаційні комісії.
Суб'єкт господарської діяльності, що підлягає атестації, подає атестаційній комісії такі документи: заяву, загальні відомості про напрями діяльності, види послуг (робіт), стан приміщень, техніко-економічні показники, копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарської діяльності, перелік нормативних документів, які використовуються під час надання послуг (виконання робіт).
Атестаційна комісія протягом місяця з дня подання документів готує висновок про віднесення суб'єкта господарської діяльності до відповідної категорії. Рішення про присвоєння або зміну категорії приймається за поданням атестаційної комісії керівниками місцевих органів влади з видачею свідоцтва.
Патентування побутових послуг
Статтею 3 Закону [1] визначено обов'язковість та порядок придбання торгового патенту на здійснення діяльності з надання побутових послуг.
Відповідно до Переліку [7], зокрема, підлягають патентуванню перукарські послуги тільки на території міст Києва, Севастополя та обласних центрів. Якщо підприємство має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент на надання перукарських послуг придбавається окремо для кожного.
Вартість торгового патенту встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від місцезнаходження об'єкта з надання побутових послуг та виду побутових послуг. Межі граничних рівнів такі самі, як в торгівлі (розділ 3).
Патент видається строком на 12 календарних місяців.
Оплата здійснюється щомісяця до 15 числа місяця, що передував звітному.
Під час придбання торгового патенту на здійснення діяльності з надання побутових послуг можна вносити одноразову плату в розмірі вартості торгового патенту за один місяць. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати в останній місяць його дії.
Суб'єкт підприємницької діяльності може зробити попередню оплату вартості торгового патенту або придбавати торгові патенти на надання побутових послуг на наступні за поточним роки (але не більше ніж на три роки), сплативши повну вартість під час одержання патентів. При цьому немає обов'язку до внесення плати за торговий патент при подальшому збільшенні його вартості.
Торговий патент повинен бути розміщений у приміщенні підприємства, яке надає побутові послуги, бути відкритим і доступним для огляду.
Торговий патент діє на території органу, який здійснив реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або з яким узгоджено місцезнаходження його структурного (відокремленого) підрозділу. Передача патенту іншому підприємству чи іншому структурному підрозділу цього підприємства не дозволяється.
Наприклад, якщо підприємство зареєстроване в Московському районі м. Києва, а мережа перукарень знаходиться в різних районах (Московському, Печерському та Харківському), то патент придбавається відповідно для кожного об'єкта за його місцезнаходженням.
На вартість придбаних торгових патентів відповідно до п. 16.3 Закону про прибуток зменшується розмір податку на прибуток.
Якщо підприємство здійснює тільки ті види діяльності, на які придбано патенти, то бухгалтерський облік ведеться за видами доходів та економічними елементами витрат. При цьому фінансові результати визначаються в цілому по підприємству.
Якщо підприємство здійснює кілька видів діяльності, у тому числі й ту, на яку придбано торговий патент, то облік доходів, витрат і фінансових результатів ведеться окремо за кожним видом діяльності.
Приклад обліку вартості патентів наведено в табл. 15.1.
Підприємство здійснює надання перукарських послуг у м. Києві. Патент придбано строком на 12 місяців (з 12 липня 2002 р. по 11 липня 2003 p.). Щомісячна оплата становить 320 грн.
Розмір оплати на момент придбання:
206,45 грн. (320 грн. : 31 день • (31 - 11)) — за липень 2002 p.;
320 грн. — за серпень 2002 p.;
320 грн. — за вересень 2002 р.
Всього сума до сплати: 846,45 грн.
Таблиця 15.1