Облік видів економічної діяльності

16.1. Готельні послуги, їх ліцензування та сертифікація

Готель згідно з правилами [4, 5] — це суб'єкт підприємницької діяльності з цілодобовим режимом роботи, який діє згідно із законодавством України, надає послуги із надання місць для короткострокового (тимчасового) проживання громадян на термін до 45 діб незалежно від їх постійного проживання і прописки. Проживання понад встановлений строк можливе з дозволу адміністрації.

Готельна послуга — це діяльність підприємства з надання користувачу місця для короткострокового проживання.

Класифікація готелів наведена в ГОСТ [9] та в КВЕД (секція Н, розділ 55):

— готелі без ресторанів;

— готелі з конференц-залами, з послугами ресторанів; мотелі;

— молодіжні турбази та гірські притулки, кемпінги;

— літні будиночки, котеджі, квартири, що здаються на літній період;

— інші місця для короткострокового проживання — зокрема, дитячі табори, гуртожитки, школи-інтернати.

Оплата за проживання в готелі згідно з п. 2.4 Правил [4] здійснюється в день поселення мешканців. Громадянину надається документ про оплату місця та візитна картка готелю. Але оплата може здійснюватись і в останній день, строк і форма оплати встановлюються адміністрацією готелю згідно з п. 3.5 Правил [4]. Інформація про вартість проживання в готелі повинна бути розміщена на видному місці.

Можливе попереднє бронювання місць у готелі з оплатою вартості бронювання.

Готелі повинні дотримуватися відповідних санітарних вимог, прибирання в номерах та в інших приміщеннях має здійснюватися з використанням миючих засобів. Миючі засоби для прибирання та прання повинні бути сертифікованими.

Мешканці готелів повинні дотримуватись встановленого порядку проживання, правил пожежної безпеки, підтримувати чистоту в приміщеннях та збереженість майна готелю, у разі пошкодження або втрати останнього — відшкодовувати збитки.

Згідно із законами [1, 2] туристичні послуги підлягають ліцензуванню. Тому готелі, які здійснюють туристичну діяльність, повинні отримати ліцензію.

Згідно з Постановою [7] термін дії ліцензії 3 роки, плата за неї — 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо органом ліцензування є центральний орган виконавчої влади; 15 неоподатковуваних мінімумів, якщо ліцензію видав місцевий орган виконавчої влади.

Згідно із Законом [1] готельні послуги, що включаються до туристичного продукту, підлягають обов'язковій сертифікації. Рівень якості таких послуг підтверджується сертифікатами.

Для отримання певної категорії Правилами [5] передбачено проведення добровільної сертифікації. Категорія готелів позначається зірками, найвища категорія готелю — 5 зірок, мотелю — 4 зірки. Вимоги до рівня матеріально-технічного забезпечення та якості обслуговування для готелів певних категорій визначені в ГОСТ [9]. Зокрема, для три-, чотири- і п'ятизіркових готелів обов'язкова наявність форменого одягу в персоналу. Зміна постільної білизни проводиться для готелів з кількістю зірок:

— 1 зірка — один раз на 5 днів;

— 2 і 3 зірки — один раз на 3 дні;

— 4 і 5 зірок — щодня.

Зміну рушників в одно-, двозіркових готелях необхідно проводити раз на 3 дні, в інших — щодня. Правила [4] містять вимоги щодо частоти зміни постільної білизни, рушників і туалетних речей залежно від категорії готелю, але не рідше двох разів на тиждень.

Усі готелі повинні бути оснащені відповідними меблями і інвентарем, при цьому наявність телевізора, холодильника тощо залежить від категорії готелю. Обов'язковою для всіх готелів є наявність ліжок, для кожного ліжка — двох подушок

і двох ковдр, матраца, покривала, підодіяльника, простирадла і наволочок.

Витрати на придбання ліцензії і сертифікацію готельних послуг згідно з підпунктом 5.4.7 Закону про прибуток включаються до складу валових витрат при їх придбанні.

В бухгалтерському обліку ліцензії терміном дії більше 1 року обліковуються як нематеріальні активи (П(С)БО 8), менше року — списуються на витрати при придбанні.

Витрати на сертифікацію включаються до адміністративних витрат (П(С)БО 16).

Бухгалтерські проведення з обліку ліцензій та сертифікатів наведено в таблиці 16.1.

Таблиця 16.1