Облік видів економічної діяльності
16.1. Готельні послуги, їх ліцензування та сертифікація
Готельна послуга — це діяльність підприємства з надання користувачу місця для короткострокового проживання.
Класифікація готелів наведена в ГОСТ [9] та в КВЕД (секція Н, розділ 55):
— готелі без ресторанів;
— готелі з конференц-залами, з послугами ресторанів; мотелі;
— молодіжні турбази та гірські притулки, кемпінги;
— літні будиночки, котеджі, квартири, що здаються на літній період;
— інші місця для короткострокового проживання — зокрема, дитячі табори, гуртожитки, школи-інтернати.
Оплата за проживання в готелі згідно з п. 2.4 Правил [4] здійснюється в день поселення мешканців. Громадянину надається документ про оплату місця та візитна картка готелю. Але оплата може здійснюватись і в останній день, строк і форма оплати встановлюються адміністрацією готелю згідно з п. 3.5 Правил [4]. Інформація про вартість проживання в готелі повинна бути розміщена на видному місці.
Можливе попереднє бронювання місць у готелі з оплатою вартості бронювання.
Мешканці готелів повинні дотримуватись встановленого порядку проживання, правил пожежної безпеки, підтримувати чистоту в приміщеннях та збереженість майна готелю, у разі пошкодження або втрати останнього — відшкодовувати збитки.
Згідно із законами [1, 2] туристичні послуги підлягають ліцензуванню. Тому готелі, які здійснюють туристичну діяльність, повинні отримати ліцензію.
Згідно з Постановою [7] термін дії ліцензії 3 роки, плата за неї — 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо органом ліцензування є центральний орган виконавчої влади; 15 неоподатковуваних мінімумів, якщо ліцензію видав місцевий орган виконавчої влади.
Згідно із Законом [1] готельні послуги, що включаються до туристичного продукту, підлягають обов'язковій сертифікації. Рівень якості таких послуг підтверджується сертифікатами.
Для отримання певної категорії Правилами [5] передбачено проведення добровільної сертифікації. Категорія готелів позначається зірками, найвища категорія готелю — 5 зірок, мотелю — 4 зірки. Вимоги до рівня матеріально-технічного забезпечення та якості обслуговування для готелів певних категорій визначені в ГОСТ [9]. Зокрема, для три-, чотири- і п'ятизіркових готелів обов'язкова наявність форменого одягу в персоналу. Зміна постільної білизни проводиться для готелів з кількістю зірок:
— 1 зірка — один раз на 5 днів;
— 2 і 3 зірки — один раз на 3 дні;
— 4 і 5 зірок — щодня.
Зміну рушників в одно-, двозіркових готелях необхідно проводити раз на 3 дні, в інших — щодня. Правила [4] містять вимоги щодо частоти зміни постільної білизни, рушників і туалетних речей залежно від категорії готелю, але не рідше двох разів на тиждень.
Усі готелі повинні бути оснащені відповідними меблями і інвентарем, при цьому наявність телевізора, холодильника тощо залежить від категорії готелю. Обов'язковою для всіх готелів є наявність ліжок, для кожного ліжка — двох подушок
і двох ковдр, матраца, покривала, підодіяльника, простирадла і наволочок.
Витрати на придбання ліцензії і сертифікацію готельних послуг згідно з підпунктом 5.4.7 Закону про прибуток включаються до складу валових витрат при їх придбанні.
В бухгалтерському обліку ліцензії терміном дії більше 1 року обліковуються як нематеріальні активи (П(С)БО 8), менше року — списуються на витрати при придбанні.
Витрати на сертифікацію включаються до адміністративних витрат (П(С)БО 16).
Таблиця 16.1