Міжнародний маркетинг (2004)
1.4. стратегічні рішення
Підготовка і прийняття стратегічних рішень вимагає розробки комплексної програми міжнародної ринкової господарської діяльності підприємства, яка є невід'ємною частиною його загальної науково-технічної, виробничої, соціальної і фінансово-економічної діяльності.
Треба зазначити, що, говорячи про міжнародний маркетинг, в широкому розумінні ми маємо на увазі не обов'язково експорт або іншу подібну діяльність підприємства на міжнародному ринку збуту продукції і послуг. До сфери міжнародного маркетингу входить виробнича, науково-технічна, збутова кооперація і співробітництво на території нашої країни. Обов'язковою умовою при цьому є наявність іноземного партнера.
Пристосування фірм до зовнішніх умов пов'язане з усвідомленням процесу інтернаціоналізації, його особливостей та етапів (рис. 1.).
1-й етап: місцева стадія розвитку, що характеризується місцевим виробництвом.
2-й етап: початкова стадія інтернаціоналізації характеризується наявністю контактів за кордоном до моменту операцій зарубіжних дилерів і агентів.
3-й етап: стадія розвитку характеризується всіма видами контактів з зарубіжними контрагентами до створення виробничого підприємства за кордоном.
4-й етап: стадія зростання припускає наявність виробничих підприємств за кордоном, що розміщені не більш ніж в 6 країнах.
5-й етап: багатонаціональна стадія інтернаціоналізації припускає створення виробничих підприємств більш ніж в 6 країнах світу (ця стадія характерна для транснаціональних корпорацій).
Підприємство не є ні експортером, ні імпортером продукції і не бере участі в жодних інших формах міжнародного поділу праці.
Підприємство епізодично поставляє свою готову продукцію на експорт і відповідно імпортує товари і послуги з-за кордону.
Підприємство бере участь у міжнародному поділі праці через споживання імпортних матеріалів і комплектуючих, ноу-хау, або, навпаки, матеріали і напівфабрикати, що йому поставляються за кооперацією, експортуються в складі кінцевої продукції.
Підприємство бере участь в інших формах в міжнародному промисловому і науково-технічному співробітництві (контрактне виробництво, спільне підприємство).
Зміна характеру і глибини участі підприємства в міжнародному поділі праці залежить від мотивів інтернаціоналізації і наявного в цій галузі досвіду підприємництва.
До основних мотивів участі підприємства в МПП, за даними опитування австрійських підприємств, належать такі:
намагання краще використати існуючі виробничі: потужності;
очікування низького економічного росту в своїй країні;
можливість покращити за рахунок експорту своє фінансове положення для подальшої модернізації власного виробничого апарату;
бажання набути визнання як експортера в своїй країні;
можливість отримання іноземної валюти;
забезпечення більш високої рентабельності обороту на закордонних ринках;
отримання за кордоном цінного ноу-хау;
більш низький рівень конкуренції на світових ринках порівняно з вітчизняним.
мала величина підприємства;
складність пошуку іноземних покупців;
додаткові витрати на експорт перевищують додаткові затрати на розширення збуту у власній країні;
великі додаткові фінансові і часові затрати на закордонні поїздки;
нестача виробничих потужностей для участі в експорті;
думка, що участь у міжнародному бізнесі під силу лише крупним підприємствам.
З'ясування власних мотивів виходу або, навпаки, невиходу на міжнародний ринок має для підприємства важливе значення і може бути поштовхом для розгортання серйозної маркетингової роботи. Крім того, розробка і ранжування переліку мотивів дозволить визначити конкретні цілі і форми участі підприємства в МПП. Від цього буде залежати також вибір типу маркетингу: експортного чи міжнародного.
Стратегічний маркетинг утворює межі для оперативного маркетингового планування, тобто для короткострокових тактичних маркетингових рішень. Виходячи з оперативних підцілей, проектується маркетинг-мікс (комплекс маркетингу). При цьому даються відповіді на запитання:
які заходи необхідно передбачити в продуктовій, ціновій, збутовій і комунікаційній політиці підприємства?
У разі реалізації стратегії і маркетинг-міксу визначаються необхідні організаційні і контрольні заходи, що забезпечують досягнення поставлених цілей і використання запланованих маркетингових заходів. На цьому ж етапі необхідно відповісти на запитання:
чи досягли ми своїх цілей?
які коректування цілей і заходів необхідні?
Залежно від величини підприємства та інших факторів (кількості ринків і продуктів, продуктово-ринкових комбінацій) розрізняють управління маркетинг-міксом на рівні підприємства загалом і на рівні окремих продуктових груп; останнє вимагає більшої конкретності і оперативності прийнятих рішень.
Маркетинг проявляється через свої цільові групи, інструменти та інфраструктуру (схема 3).
Цільові групи маркетингу - це сукупність об'єктів, на яку спрямована маркетингова діяльність підприємства і заради якої, власне, і формується маркетинг-мікс. Вона знаходиться поза сферою самого підприємства і належить до так званого зовнішнього маркетингового середовища.
Інструменти маркетинг-міксу - це комбінація збутово-політичних інструментів, за допомогою яких підприємство впливає на цільові групи на вибраному ринку.
За своєю суттю, маркетинг-мікс являє собою комплексну програму маркетингових заходів, які відповідають в кожний момент часу очікуванням відповідної цільової групи на вибраному ринку.
Оскільки маркетинг-мікс завжди скерований на конкретну цільову групу, то число можливих комбінацій або маркетинг-міксів буде залежати від числа продуктових груп підприємства і цільових груп на ринку. Така комбінація "продукт-ринок" отримала назву продуктово-ринкової комбінації. Отже, підприємство повинно скласти стільки міксів, скільки продуктово-ринкових комбінацій є в його планах діяльності.
Маркетингова інфраструктура - це сукупність внутрішніх організаційних, технічних і економічних факторів і умов, які гарантують можливість розробки і реалізації ефективного маркетинг-міксу.