Організаційний розвиток підприємства
8.2. антимонопольне законодавство і можливості інтеграційної діяльності
Крім того, існує велика кількість регіональних монополістів, серед яких виробники хліба, молочних та м'ясних продуктів. Це призводить до об'єднання виробників-монополістів проти інших суб'єктів господарської діяльності та споживачів, тиску органів влади і управління. Зосереджуючи у своїх руках важливі економічні важелі, вони намагаються отримати максимально можливі прибутки, працюючи виключно на свою користь, нав'язуючи своїм партнерам невигідні умови.
Зловживання монопольним становищем на ринку та інші порушення антимонопольного законодавства є найбільш частими в практиці регулювання підприємницької діяльності.
Одним із важливих організаційних засобів реалізації антимонопольної політики держави є контроль за поглинанням, злиттям, приєднуванням, ліквідацією і роз'єднанням інтеграційних утворень. Це необхідно з метою охорони і заохочення конкуренції, недопущення подальшої монополізації ринку, захисту інтересів споживачів, протидії зловживань суб'єктами монопольного положення, спрямованих проти інших учасників ринкових відносин і споживачів.
Для визначення поглинання, злиття, приєднання в законодавстві України, як і багатьох інших країн, використовується узагальнюючий термін «економічна концентрація». Вона охоплює всі способи встановлення одним суб'єктом підприємницької діяльності контролю над всією чи частиною господарської діяльності іншого суб'єкта підприємництва.
Антимонопольний комітет контролює діяльність підприємств у наступних основних напрямках: створення господарського суб'єкта декількома засновниками; створення асоціації, концернів, різних об'єднань підприємств; злиття господарських суб'єктів; приєднання одного господарського суб'єкта до іншого; пряме чи опосередковане придбання юридичною чи фізичною особою часток (акції, паїв) цілісних майнових комплексів господарюючого суб'єкта; ліквідація господарюючого суб'єкта, якщо при цьому скорочується кількість конкурентів на ринку і відбувається збільшення рівня монополізації інших суб'єктів підприємницької діяльності. Не зважаючи на таку широку гаму напрямків контролю, законодавство не націлено на втручання антимонопольних органів у підприємницьку діяльність, а спрямовано на контроль за найбільш крупними господарськими об'єктами, які можуть створити загрозу розвитку конкуренції завдяки тісним зв'язкам між ними чи в середині їх, ведуть чи можуть привести до зловживань монопольним становищем. Для характеристики цього існують нормативні критерії, які відрізняються за двома ознаками:
рівень монополізації ринку;
розмір порівнювального показника.
При розрахунку порівнювальних показників кожного учасника концентрації підсумовуються відповідні показники учасника концентрації чи групи осіб, які повністю або частково контролюють господарську діяльність учасника концентрації, а також тих осіб, чию господарську діяльність повністю чи частково контролює учасник концентрації.
У кожному випадку створення, реорганізації (злиття, приєднання) господарських суб'єктів структура ринку змінюється, тому за певних умов це може привести до його монополізації. Отже, необхідно враховувати ефект та можливі наслідки для конкуренції, враховуючи як позитивні, так і негативні наслідки цього явища.
За сучасних умов формування ринку капіталу з метою запобігання росту монополізації ринків товарів та послуг і сприяння розвитку конкуренції передусім необхідна відповідна нормативна база.
За останні роки було прийнято певну кількість нормативних актів, націлених на заборону монополізації. Починаючи з 1992 року прийняті Закони України «Про обмеження монополізму і недопущення недоброякісної конкуренції в підприємницькій діяльності» і «Про Антимонопольний комітет України», антимонопольні норми, включені в інші закони, а також цілий ряд підзаконних актів (Постанови Кабінету Міністрів України та Укази Президента України) становлять антимонопольне законодавство України. Не зважаючи на значну кількість використаних актів антимонопольного законодавства і прискорення створення в останні роки правової бази реалізації антимонопольної політики держави, вони не є досконалими. Це можна пояснити недостатнім досвідом і браком часу для наявної чіткості її розробки. Як показує досвід інших держав, цей процес потребує певного часу. Так, наприклад, у США перші законопроекти про конкуренцію було прийнято в середині XIX століття, але процес формування законодавства не завершений до цього часу. Тому необхідне подальше удосконалення антимонопольного законодавства в Україні.
Сучасна державна система антимонопольного регулювання спрямована на запобігання порушенням у таких напрямках:
зловживання монопольним становищем на ринку;
неправомірні угоди між підприємцями;
дискримінація підприємців органами влади і управління.
Кожний з перерахованих напрямів включає певну кількість різновидів. Так, до першого напрямку зловживання монопольним становищем на ринку можливо віднести:
нав'язування умов договору, які ставлять контрагентів у нерівні чи додаткові умови, які не відносяться до предмета договору, в тому числі нав'язування товару, не потрібного контрагенту;
обмеження чи припинення виробництва, виключення з обігу товарів з метою створення або підтримки дефіциту на ринку чи встановлення монопольних цін;
часткова або повна відмова від реалізації чи закупівлі товару при відсутності альтернативних джерел постачання чи збуту з метою створення і підтримки дефіциту;
встановлення дискримінаційних цін (тарифів, розцінок) на свої товари, обмежуючих права окремих споживачів;
встановлення монопольно високих чи низьких цін (тарифів, розцінок) на свої товари, що приводить до обмеження конкуренції.
Ця група правопорушень охоплює певні види дій, які ґрунтуються на використанні суб'єктами підприємницької діяльності домінуючого положення та ринку і уражають інтереси інших учасників ринкових відносин. Ці порушення в діяльності вітчизняних підприємств достатньо розповсюджені. Наприклад, концерн «Укргаз», займаючи монопольне положення на ринку послуг з експлуатації побутових газових мереж, видав розпорядження, згідно з яким газові мережі повинні вводитись в експлуатацію за умови їх обладнання газовими лічильниками тільки семи вказаних концерном фірм, у той час коли була реальна можливість їх закупівлі у більшої кількості фірм. Крім того, концерн «Укргаз» намагався регулювати ринок за територіальним принципом, передбачивши закріплення кожного типу газових лічильників за конкретними областями і виробничими об'єднаннями газового господарства. Це закріплення не давало споживачам можливості вибору лічильників, запропонованих іншими товаровиробниками на кращих умовах.
Київське НВО «Електронмаш» встановило монопольні ціни на ринку електронних контрольно-касових апаратів.
Інший вид порушення антимонопольного законодавства включає колективні дії, пов'язані з монополістичними угодами. У відповідності до існуючого законодавства неправомірними вважаються дії підприємницьких структур у таких напрямках:
встановлення (підтримка) монопольних цін (тарифів), знижок, націнок;
розподіл ринків за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягами їх реалізації чи закупівель або колом споживачів чи іншими ознаками;
^ усунення з ринку або обмеження доступу на нього продавців, покупців та інших підприємців.
У закордонному законодавстві і судовій практиці подібні угоди кваліфікуються як монополістична і незаконна змова.
Відсутність розвинутого конкурентного середовища на більшості ринків сприяє укладанню між підприємцями угод, які дискримінують споживачів і номінальних конкурентів. Найбільш типовими для України є неправомірні угоди, направлені на інші підприємства, а також встановлення монопольних цін (тарифів).
Наприклад, за позовом асоціації «Укрзовніштранс» була розглянута правомірність спільної діяльності Одеського морського торгового порту і AT «Мортекс-Сервіс». Згідно із складеною між ними угодою, «Мортекс-Сервіс» мала виключне право на виконання транспортно-експедиційних послуг, коли згідно з діючим законодавством вибір експедитора є виключним правом відправника вантажу або вантажоотримувача, але ніяк не транспортної установи в даному випадку. Ця угода мала за мету усунення інших підприємців і встановлення підвищення монопольних тарифів на послуги.
При організації і функціонуванні інтеграційних структур слід врахувати і виключити випадки дискримінації підприємців органами влади і управління. До цього слід відносити:
заборону створення нових підприємств і інших організаційних форм підприємницької діяльності, також встановлення обмеження на окремі види діяльності, виробництво окремих видів товарів з метою обмеження конкуренції;
примушування підприємців до вступу в асоціації, концерни, об'єднання, а також до пріоритетного укладання угод, першочергової доставки товарів певній групі споживачів;
прийняття рішень щодо централізованого розподілу товарів;
встановлення заборон на реалізацію продукції в інших регіонах;
встановлення окремим підприємствам податкових і інших пільг;
встановлення обмежень для окремих груп підприємців.
Дискримінацією підприємців визнається також укладання між органами влади і управління угод, створення структур державного управління або наділення існуючих міністерств, державних комітетів, інших структур державного управління повноваженнями для виконання вище перерахованих дій.
Останнім часом монопольні утворення органів галузевого управління зловживають економічною владою з метою дискримінації підприємницьких структур, особливо недержавного сектора. Для України це явище стає типовим, тому що монопольні утворення, намагаючись зміцнити своє становище, перетворюються в цілком сучасні структури. Так, у Донецькій області на базі обласного об'єднання молочної промисловості було створено AT «Дон-молпром», до складу якого входили 18 молокозаводів, не маючи права юридичної особи. Аналогічна структура склалася і в Луганській області. Це призвело до того, що ці об'єднання, представляючи інтереси молокопереробних підприємств області, по узгодженню з обласним управлінням сільського господарства визначили низьку закупівельну ціну молока. На жаль, час від часу схожа ситуація виникає в багатьох областях України по закупівлі сільгосппродукції на переробку. Монопольні підприємства та об'єднання з переробки продукції сільського господарства впливають на органи місцевої влади і управління з метою зниження закупівельних цін сільськогосподарських підприємств.
Важливе значення для формування інтеграційних структур має врахування вимог цінової політики держави. Вона знайшла відображення в Положенні про державне регулювання цін (тарифів) на продукцію виробничо-технічного призначення, товари народного споживання, роботи та послуги монопольних утворень (Постанова КБ України від 20.02.95 р. № 733).
Це Положення стосується природних монополій і господарських суб'єктів, які входять до переліку підприємств, що займають монопольне положення на загальнодержавному і регіональних ринках, а також тих, хто порушує вимоги антимонопольного законодавства України, встановлюючи монопольні або дискримінаційні ціни. Слід підкреслити, що регулювання цін проводиться по відношенню до відповідного суб'єкта підприємницької діяльності, а не по окремих видах товарів та послуг.
Згідно з Положенням регулювання цін на продукцію монопольних утворень проводиться встановленням:
граничного рівня цін;
граничного рівня торгівельних надбавок та націнок;
граничного нормативу рентабельності;
введення обов'язкового декларування зміни ціни.
Набір організаційних способів встановлення ціни достатньо широкий. На практиці, найчастіше використовують фіксовані ціни, що менш за все стимулює зниження витрат на виробництво товарів чи послуг. На думку багатьох економістів, для ринкової економіки більш доцільне встановлення граничної ціни.
В антимонопольному законодавстві встановлюють форми попередження, відповідальність і компенсації на випадок заборонених дій.
Контроль за розвитком конкуренції та обмеженням монополістичної діяльності учасників ринкової економіки здійснюють спеціально створені антимонопольні органи. Основними їх функціями є такі:
розробка заходів з розвитку конкуренції, демонополізації виробництва та обігу, розукрупнення високомонополізованих структур;
комплексний аналіз стану ринків і конкуренції на них;
експертиза нормативних актів, що стосуються функціонування ринку;
підготовка пропозицій з питань удосконалення антимонопольного законодавства.
Антимонопольні органи розглядають справи про порушення антимонопольного законодавства, дають обов'язкові до виконання розпорядження.
Функції та обов'язки антимонопольних органів, що створюються при місцевих органах влади, визначаються з урахуванням специфіки місцевого господарства.
При антимонопольних органах можуть бути створені спеціальні ради з питань монополізму і конкуренції. їхня діяльність має характер консультаційних і порадницьких послуг. До складу їх входять вчені, спеціалісти, представники економічних відомств і громадських організацій. Основним завданням цих рад є оцінювання ступеня монополізації в народному господарстві, підготовка пропозицій щодо напрямку демонополізації та розвитку конкуренції, удосконалення правового регулювання, що обмежує монополістичну діяльність.
Однак, одними законодавчими заборонами не можна досягти повної протидії порушенням монопольного законодавства. Для цього необхідно нормативне закріплення дійової системи засобів захисту від подібних правопорушень. З цією метою передбачена система штрафів:
за зловживання монопольним станом на ринку, неправомірні угоди, дискримінацію представників органів влади і управління;
за невиконання чи несвоєчасне виконання рішень Антимонопольного комітету України та його територіальних органів — у розмірі до 5% виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік, який передував тому, в якому надається штраф;
за неподання або подання завідомо недобросовісної інформації — в результаті до 0,5 % виторгу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік;
передбачено також і адміністративну відповідальність за порушення антимонопольного законодавства;
поряд із цим можуть застосовуватись санкції у вигляді заходів захисту: визначення недійсними засновницьких документів господарського суб'єкта, створеного з порушенням антимонопольного законодавства.
По суті встановлюється обов'язковість суб'єктів господарської діяльності на отримання дозволу антимонопольних органів на створення господарських об'єднань. Це є основним організаційним засобом антимонопольної політики держави. Отримання дозволу антимонопольних органів для учасників економічної концентрації є необхідною умовою їх реєстрації. Тому до списку необхідних документів на створення, реорганізацію (злиття, приєднання) суб'єктів підприємницької діяльності входить рішення Антимонопольного комітету України.
Аналізуючи законодавство по встановленню контролю за економічною концентрацією, слід відзначити, що воно здебільшого збігається з подібним законодавством країн світу, яке забороняє антиконкурентні злиття фірм. Загальним правилом є обов'язкове інформування крупними компаніями державних органів про злиття з іншими компаніями на значні суми. Держава може заборонити нове об'єднання, направлене до створення монополії, що причиняє шкоду конкуренції на місцевому чи загальнодержавному ринку. Особливо суворо законодавство встановлює контроль за горизонтальними об'єднаннями крупних на даному ринку компаній.
Відповідно до Державної програми демонополізації економіки і розвитку конкуренції антимонопольна політика включає не лише відповідне законодавство, але і застосування процедур антимонопольного регулювання. Широка антимонополізація проводиться одночасно з реформуванням всієї економіки країни.