Основи менеджменту (2014)

Розділ 2. Сучасні підходи в управлінні підприємством

Сучасні умови розвитку підприємств, що є складними виробничо-економічними системами, розвиток ринкових відносин, конкуренція і високий динамізм зовнішнього середовища вимагають чіткого і вмілого управління.

Організація системи управління повинна відповідати умовам, в яких знаходиться підприємство, забезпечувати його виживання та підвищення результативності роботи. Вітчизняний і зарубіжний досвід свідчить, що в сучасних умовах, що характеризуються насиченням ринку і жорсткою конкуренцією, система управління визначає умови існування і розвитку підприємств, так як саме вона визначає цілі та стратегію, засоби та методи досягнення даних цілей, і від неї залежить реакція організації на загрози зовнішнього оточення і використання можливих переваг і перспектив. Разом з тим система управління повинна володіти здібностями саморегуляції і мати механізми самовдосконалення, що дозволяють використовувати досягнення науки для підвищення результативності діяльності підприємств в цілому. Саме тому дослідження в сфері управління є актуальними в наш час.
Сучасні корпорації являють собою групу об'єктів, які ведуть спільну діяльність на підставі централізації капіталів і певних домовленостей для досягнення загальних цілей.

Численні компанії успішно розвиваються і переростають в корпорації, що доводять переваги такої форми організації підприємств.

Система управління в сучасних корпораціях, які відрізняються не тільки величиною, а й складністю внутрішньої структури, повинна задовольняти різноспрямовані інтереси учасників корпорації та організовувати процес роботи орієнтуючись на досягнення найкращого результату. Багатонапрямленість на рівні цілей можна назвати однією з основних відмінних рис корпорації. Корпоративна система управління функціонує в умовах наявності різних точок зору на існуючу проблему на різних рівнях розгляду підприємства, наприклад, на рівні управління необхідно враховувати дуалістичність проблеми, тобто можливість її розгляду зі сторони власників корпорації зі сторони найманих менеджерів.

Таким чином, корпоративна система управління повинна забезпечувати взаємодію різних підсистем корпорації, здійснювати координацію, як на рівні індивідуальних цілей об'єктів корпорації, так і на рівні глобальної стратегії.
Існує достатня кількість підходів до організації роботи системи управління - концептуальних основ, які обумовлюють структуру, функції і дії даної системи. При використанні різних методів і механізмів в управлінні необхідно враховувати специфіку підприємства і навколишнього середовища.
Далі представлений короткий огляд найбільш відомих підходів і аналіз можливостей і способів застосування даних підходів у системі управління в сфері управління великим підприємством в сучасних умовах, розглянуто динамічний підхід до організації управління великими корпораціями, як найбільш повно враховує специфіку предметної області.