Основи менеджменту (2014)

2.12. Balanced Scorecard - сучасний підхід в управлінні

Порівняно недавно з'явився підхід Balanced Scorecard на сьогоднішній день є одним з найбільш популярних, особливо в зарубіжних компаніях. Базова ідея концепції даного підходу, розробку якого возглавляті Роберт Каплан (Robert Kaplan), професор Harvard Business School, і Девід Нортон (David Norton), засновник і президент компанії Balanced Scorecard Collaborative, полягає в тому, що для успішного керівництва сучасним підприємством одних фінансових даних вже недостатньо і тому потрібен новий, більш "збалансований" підхід [94]. Balanced Scorecard дає можливість в стислій, структурованій формі, у вигляді системи показників представити керівництву найважливішу для нього інформацію. Ця інформація, з одного боку, повинна бути компактною, а з іншого боку, повинна відображати всі основні сторони діяльності компанії. Причому для прийняття управлінського рішення в рамках даного підходу важливі й фінансові та нефінансові показники.
Balanced Scorecard орієнтований на виділенні стратегії управління і дає можливість ув'язати повсякденні функції зі стратегічними цілями системи, надаючи так само механізми отримання інформації для прийняття управлінського рішення та контролю результатів його виконання. В рамках даного підходу передбачається розглядати підприємство з декількох точок зору, проекцій, в яких виділяти декілька показників і встановлювати зв'язок між ними.

Базовими є 4 проекції, що дають можливість відповісти на наступні питання:
- Фінанси - Як відбувається створення вартості компанії? Як акціонери сприймають компанію?
- Клієнти - Яке сприйняття клієнтів на підприємстві?
- Процеси - Наскільки бізнес-процеси підприємства підходять для досягнення її цілей?
- Навчання та інновації - Наскільки відповідають досягненню поставлених цілей об'єкти системи: процеси, люди, технології?

При необхідності число проекцій може бути розширене.

Підхід Balanced Scorecard будується на принципі інформаційної забезпеченості підприємства про його місію і засобах її досягнення. Однак це може бути іноді не зовсім виправдано. Повна поінформованість всього персоналу щодо всіх основних показників підприємства ставить під загрозу економічну безпеку підприємства. Для недопущення розповсюдження конфіденційної інформації іноді використовуються групові політики доступу до інформації та умовне індексування - надання показників у відносних величинах. Робота ж деяких підприємства будується не на принципах секретності, а залежить від швидкості та ефективності їх роботи порівняно з конкурентами. В такому випадку доведення змісту і значення показників до всіх підрозділів підприємства є способом для швидкого і ефективного досягнення бажаних результатів.
У практиці менеджменту існує досить велика кількість підходів до управління. Французьким управлінцям відомий підхід Tableau De Bord, основні моменти кото¬рого схожі з Balanced scorecard, але в цілому він більше враховує специфіку французьких підприємств і стилю керівництва. Крім названих, існує ще велике число підходів, заснованих на специфічних методах певних галузей, а так само різні поєднання методів існуючих підходів. Дане різноманіття визначається різноманітністю форм підприємств і високим динамізмом змін до довкілля.